piątek, 31 stycznia 2014

Wesoły deser z kaszki kukurydzianej


Coś dla dzieci wspomnienie smaków dzieciństwa :-)




6 łyżek kaszki kukurydzianej
1 szklanka mleka
1 łyżka żurawiny suszonej Kresto
1 gruszka
½ jabłko
8 gron winogrono ciemne
3 grona winogrono jasne
8 malin mrożonych
3 pierniki
1 kiwi
1 plaster pomarańcza
1 łyżka konfitury porzeczkowej
1 łyżka cukru
2  mandarynki


Mleko zagotowuję, dodaję żurawinę suszoną, i wsypuję pomału kaszkę. Cały czas mieszam do zgęstnienia. Foremki zwierzaki, napełniam kaszką i zostawiam do ostygnięcia. Gruszkę obieram kroję na pól, i nacinam ale nie do końca. W Każde nacięcie wkładam plaster kiwi. Z winogrona robię kwiatek. Myję grona i obsypuje je cukrem. Połówkę jabłka nacinam i robię listki. Które składam potem jeden na drugi. Gruszkę i jabłka skrapiam sokiem z cytryny nie ściemnieją. Zwierzaki wyjmuje z foremek, układam na talerzu, pierniki miksuję blenderem i posypuję talerz, dodaję konfiturę i maliny. Talerz dekoruję gronami winogrona, kawałkami kwi i pomarańczy. Powstanie nam fajny zwierzyniec w parku. Z mandarynek robię kwiatki. Skórkę nacinam zdejmuję, i ponownie nacinam , układam na niej mandarynki.

czwartek, 30 stycznia 2014

Słoneczny makaron z pieczonym burakiem















200 gram makaronu penne
szczypta kurkumy
8 oliwek czarnych
1 burak pieczony
1/2 papryki czerwonej
5 papryczek chili z zalewy miniaturki
1/2 cukinia mała
2 cienkie kabanosy
5 dkg sera złocistego lazur
5 gałązek pietruszki
sól, pieprz
olej rzepakowy

sos francuski:
1 łyżeczka musztardy dijon
1 łyżka wody
1 łyżka oliwy z oliwek
szczypta soli
1 łyżeczka octu balsamicznego

Makaron gotuje aldente w osolonej wodzie, z dodatkiem kurkumy. Odcedzam i przelewam zimną wodą. Makaron wykładam na talerz, dodaję oliwki, kawałki kabanosa. Z buraka robię różę z połowy, z drugiej połowy wycinam gwiazdki. Z papryki również wycinam gwiazdki specjalnym nożykiem. Cukinię kroję w plastry 0,5 cm i grilluję na patelni grillowej. Doprawiam solą, pieprzem. Dodaję papryczki chili miniaturki, ser lazur pokrojony.
Do słoiczka wlewam oliwę, wodę, musztardę, ocet, dodaję sól, i całość energicznie mieszam. Sosem polewam sałatkę przed podaniem. Dekoruje pietruszką. Ze skórki od cukinii robię listki.


środa, 29 stycznia 2014

Masło migdałowe słone



Masło migdałowe z prażonych migdałów solonych Kresto. Jedno z lepszych które zrobiłam do tej pory.
Ze świeżą bułeczką smakuje cudnie. Bez konserwantów 100 % masła.
















400 ml śmietany 30 % w kubeczku ( uht śmietana się nie nadaje)
4 łyżki migdałów prażonych solonych Kresto
1 szklanka wody


Do pojemnika wysokiego od blendera przelewam śmietanę schłodzoną. Miksuję blenderem około 15 minut do momentu wytworzenia się maślanki. Masło jest dobrze ubite jak zaczyna oddzielać się od ścianek pojemnika, i wytworzy się maślanka, około 3/4 szklanki. Zlewam ją wykorzystuje do pieczenia chleba. Masło przelewam zimną wodą, i wyrabiam w misce drewnianą łyżką, usuwam nadmiar wody. Migdały kruszę w moździerzu i dodaję do masła. Dokładnie mieszam i przekładam na folię aluminiową. Zwijam w rulon i wkładam do zamrażalnika na 30 minut. Przed podaniem kroję. Masła nie solę bo migdały są już słone.


wtorek, 28 stycznia 2014

Szare kluchy z dekla


Moje ulubione kluski. W mojej rodzinie to jest tradycja robienia ich  z pokoleń na pokolenia. To jest też nasza regionalna potrawa poznańska. Obowiązkowo podawane muszą być z boczkiem i kapustą zasmażaną.





1 kg ziemniaków
5 łyżek maki pszennej
3 łyżki maki ziemniaczanej
szczypta soli
1 jajko
20 dkg boczku wędzonego

Ziemniaki obieram, myję, następnie ścieram na tarce oczka średnie. Masę przekładam na sitko i odcedzam. Można przez gazę wycisnąć nadmiar wody. Osad który zostanie z odsączonej wody to mączka ziemniaczana i można ją dodać do klusek. Do masy dodaję jajko,sól  mąkę pszenną i ziemniaczaną, i wyrabiam dosyć gęste ciasto. W garnku dużym zagotowuję wodę. Nakładam na pokrywkę ciasto i łyżką odrywam małe kawałki na wrzątek. Gotuję około 3 minuty, kluski muszą wypłynąć na wierzch i jeszcze chwile być podgotowane. Ugotowane wyjmuje łyżka cedzakową. Polewam stopionymi skwarkami z boczku i podaję z ugotowaną kiszoną kapustą.

niedziela, 26 stycznia 2014

Łosoś w papilotach z kurkami

Ciąg dalszy testowania że Świadomym Odżywianiem. Polecam łososia tym razem zapiekany nie smażony. Jest bardzo delikatny.















3 kawałki łososia ze skórą
10 dkg kurek mrożonych
1 cytryna
1 por biała część
olej rzepakowy Rapso
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
1 cebula
natka pietruszki

Kawałki łososia marynuje przez noc. Przekładam do miski,dodaję sól, pieprz, majeranek, cebulkę pokrojoną, skrapiam sokiem z 1/2 cytryny. Na drugi dzień układam po jednym kawałku na foli aluminiowej wysmarowanej oliwą. Por kroję w krążki i przesmażam na oleju chwilę. Nie ma zbrązowieć. Na każdym kawałku łososia układam por, kurki i zawijam w folię. Wstawiam do piekarnika na blaszce temp 200 stopni 20 minut. Podaję z pietruszką i plastrami cytryny.

piątek, 24 stycznia 2014

Krem pieczarkowy


Szybka zupa krem na obiad :-)











50 dkg pieczarek
1/4 selery
250 ml śmietany kremówki 30 %
1/2 litra bulionu warzywnego
sól, pieprz
pietruszka natka
1 cebula
olej rzepakowy
3 łyżki grzanek

Pieczarki myję, i obieram. Następnie kroję na małe kawałki. Cebulę obieram , kroję w piórka, seler obieram i ścieram na tarce jarzynowej i przesmażam na patelni na oleju, dodaję pieczarki. Całość dalej duszę, dolewam bulion warzywny. Następnie przekładam do miski od robota i miksuję blenderem na gładką konsystencje. Przelewam do garnka, dodaję śmietanę, doprawiam solą , pieprzem. Chwilę podgrzewam ale nie do zagotowania. Podaję z grzankami i kawałkami pieczarek oraz pietruszką.


środa, 22 stycznia 2014

Masło klarowane









3 kostki masła po 250 gramów 82 % tłuszczu


Masło przekładam do wysokiej  patelni i rozpuszczam na gazie. Nie mieszam masła. Patelnia musi być sucha.  Kiedy zaczyna wytwarzać się piana podczas gotowania na wierzchu masła zbieram ją  łyżką. Następnie zlewam delikatnie masło klarowane do słoja za pomocą nabierki, na dnie wytworzy się osad którego nie zlewamy do masła klarowanego, tak samo jak piana  którą usuwamy. Masło jak ostygnie zrobi się twarde. Można je wykorzystać do smażenia potraw.

wtorek, 21 stycznia 2014

Tort czekoladowy na Dzień Babci


 Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich Święta moc życzeń zdrowia, radości pogody ducha na każdy dzień. Ja niestety babci i dziadka już nie mam. Ten torcik dedykuję wszystkim babciom  i dziadkom żyjącym i tym których już nie ma z nami. Zawsze będziecie w naszych sercach moim szczególnie.

















Biszkopt jasny:
3 jaja średnie
1/3 szklanki mąki tortowej
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki cukier kryształ

Biszkopt ciemny:
5 jaj średnia wielkość
150 gram mąki Tortowej
150 gram cukier kryształ
30 gram kakao ciemne

Masa śmietanowa:
500 ml śmietany kremówki 30 %
500 gram mascarpone
2 łyżki pudru
1 łyżeczka fix do śmietany opcjonalnie

Poncz:
1 herbata czarna
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki wino Celebro Semi Sweet Rose

Dekoracje z czekolady:
2 tabliczki czekolady gorzkiej
25 dkg maliny mrożone
1/2 szklanki konfitury z czarnej porzeczki


Biszkopt jasny: Do miski od miksera wbijam jaja całe, dodaje cukier i miksuję na najwyższych obrotach na puszystą masę. Jaja muszą być dobrze ubite. Mąkę mieszam i przesiewam, następnie dodaję stopniowo do jaj ubitych i delikatnie mieszam już ręką bez użycia miksera. Nie dodaję proszku do pieczenia. Formę okrągła o średnicy 25 cm smaruję i wylewam na nią ciasto. Piekę temp 160 stopni około 30 minut.

Biszkopt ciemny: Do miski od miksera wbijam jaja całe, dodaje cukier i miksuję na najwyższych obrotach na puszysta masę. Jaja muszą być dobrze ubite. Mąkę mieszam i przesiewam razem z kakao, następnie dodaję stopniowo do jaj ubitych i delikatnie mieszam już ręką bez użycia miksera. Piekę temp 160 stopni 35-40 minut.

Masa: Do miski od robota przekładam serek mascarpone, wlewam śmietanę kremówkę i ubijam razem na sztywno. Pod koniec dodaję cukier puder i fix do śmietany.

Dekoracje wiórki: Tabliczkę czekolady rozpuszczam w miseczce w kąpieli wodnej. Rozpuszczona czekoladę wylewam na szklany blat. Odstawiam do zastygnięcia najlepiej na noc. Ostrym nożem, albo metalową łopatką zeskrobuje różnej wielkości spirale i ruloniki.

Listki czekoladowe: Tabliczkę czekolady rozpuszczam w miseczce w kąpieli wodnej. Liście róży, należy używać listki kwiatów jadalnych, myję i osuszam wacikiem. Następnie pędzelkiem małym  nakładam płynną czekoladę na listki od strony unerwienia, wtedy na naszej czekoladzie odcisną się nerwy listków. Smaruję tylko jedną stronę liści. Odstawiam na 30 minut do lodówki. Wyjmuje i odrywam listki od czekolady. Nigdy nie odwrotnie bo czekolada będzie się łamać. Należy nanieść na liście kilka warstw czekolady. Listki można przechowywać w lodówce.

Poncz:
Herbatę zaparzam i studzę, następnie dolewam wino do herbaty. 

Biszkopty po upieczeniu kroję z każdego mają powstać dwa blaty. W sumie ma ich być 4. Na spód kładę blat czekoladowy, nasączam go ponczem, smaruję 1/3 masy śmietanowej. Przykrywam jasnym blatem, nasączam go, smaruję konfiturą, układam rozmrożone maliny i odsączone z soku. Przykrywam ciemnym blatem, nasączam go, smaruję masą śmietanową. Układam ostatni blat jasny. Tego już nie nasączam. Smaruję resztą kremu, boki również. Na górze tortu układam listki czekoladowe, boki obsypuje wiórkami i wierzch też.

niedziela, 19 stycznia 2014

Sałatka z sosem porzeczkowym i szparagami




















1/2 opakowania mix sałat
1 pomarańcza
3 plastry łososia marynowanego
3 szparagi grube
1/2 opakowania sera mozzarella kulki
2 łyzki migdałów solonych prażonych
1 cebula czerwona mała
1 gruszka
olej rzepakowy

sos porzeczkowy:
5 łyżek porzeczki czerwonej mrożonej
1/2 łyżeczki sosu balsamico
2 łyżki wina czerwonego Celebro Italy
sól, pieprz, cukier

Sałatę układam na talerzu, dodaje plastry pomarańcza które wcześniej obrałam i pokroiła w plastry. Gruszkę kroję ja cząstki, następnie grilluję na grillu elektrycznym. Każdą cząstkę smaruję olejem rzepakowym. Układam na salacie, dodaję migdały prażone, kulki mozzarelii, kawałki łososia, cebulę czerwoną. Szparagi gotuję w osolonej wodzie aldente. Kroję na kawałki.

Do rondelka wrzucam porzeczkę, i chwilę przesmażam. Następnie, dodaję wino i ocet balsamico. Jak sos zacznie się redukować, przecieram go przez sito. Chcę pozbyć się pestek i skórek. Przekładam z powrotem do rondelka i dalej redukuje jak jest potrzeba. Doprawiam sola, pieprzem, cukrem. Sałatkę polewam sosem przed podaniem.

piątek, 17 stycznia 2014

Schab z suszonymi owocami na winie

Schabik był pyszny, soczysty rozpływał się w ustach. Dawno nie jadłam tak dobrego schabu.

















1,5 kg schabu bez kości
20 dkg suszonych moreli
20 dkg śliwek suszonych
1 szklanka wina czerwonego Celebro Italy
sól, pieprz kolorowy, olej
pietruszka natka

Schab myję, osusza i nacinam wzdłuż na całej długości w 4 miejscach na głębokości 3 cm, co około 2 cm.  Schabu nie docinam do końca czyli spodu. Solę i pieprzę dokładnie. Morele i śliwki wkładam do miseczki i zalewam winem czerwonym półwytrawnym i odstawiam na 30 minut.
Śliwki i morele na przemian układam w nacięciach. Schab zawiązuje sznurkiem bardzo dokładnie i mocno  ściskam. Układam w brytfannie skropionej oliwą i wstawiam do piekarnika na 80 minut temp 190 stopni. W między czasie podlewam winem które mi zostało z moczenia śliwek. Schab po upieczeniu obkładam kulkami pieprzu kolorowego i pokrojoną pietruszką.  Kroję na plastry.



czwartek, 16 stycznia 2014

Szybka kasza z warzywami



Obiad w 40 minut. Zdrowy, sycący czyli to lubię.
 Kaszę mogę jeść co drugi, do tego obowiązkowo warzywa i nic więcej  mi nie potrzeba.









1 szklanka kaszy jęczmiennej
1 opakowanie mieszanki warzywnej brokuł, kalafior, marchewka, kukurydza
przyprawa włoska
1 łyżka sosu sojowego
1 pierś z kurczaka
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
pietruszka świeża natka
olej rzepakowy

Kaszę płuczę zimną wodą, wsypuję do garnka i zalewam dwoma szklankami wody. Dodaję łyzkę oliwy i sól. Zagotowuję i po wchłonięciu wody przez kaszę wstawiam garnek pod koc na około 40 minut. Kasza wtedy dojdzie. Pierś z kurczaka kroję na małe kawałki, cebulkę w piórka, sosj sojowy mieszam razem w misce, dodaję sprasowany czosnek , przyprawy włoskie, sól, pieprz i odstawiam na godzinę do lodówki.Po tym czasie przesmażam na patelni na oleju, dodaję mieszankę warzyw i chwile dalej duszę. Podaję z kaszą, posypuję natką pietruszki.

wtorek, 14 stycznia 2014

Pierożki pieczone z kapustą

To są moje pierwsze pierożki pieczone. W moim domu nigdy nie było tradycji ich robienia, ale zakochałam się nich jak skosztowałam w gościach. Bardzo ale to bardzo mi zasmakowały.












ciasto:

  1/2 kg mąki wrocławskiej
  5 dkg drożdży
  1/4 szklanki kwaśnej śmietany
  1 kostka palmy
  2 jajka
  Sól szczypta
farsz:
1 kg kapusty kiszonej
10 dkg suszonych podgrzybków
2 cebule
sól, pieprz
olej rzepakowy
Dodatki:
kminek do posypania
sól morska do posypania
1 jajko
Ciasto:
 Do miski wlewam śmietanę i wkruszam drożdże. Rozpuszczam je. Do drugiej miski przesiewam mąkę, i do mąki wlewam rozpuszczone drożdże, dodaję margarynę,  jajka, sól. Margarynę kroję w misce nożem i wyrabiam ciasto ręką. Ciasto wałkuje na stolnicy podsypanej mąką. Wycinam trójkąty, koła, kwadraty i układam nadzienie następnie składam na pół i mocno palcami ciasto przyciskam. Widelcem robię na brzegach nacięcia.

Kapustę kiszoną płucze w ziemnej wodzie, następnie przekładam do garnka i zalewam wodą. Gotuje do miękkości około 30 minut. Cebulkę obieram i szatkuje, następnie przesmażam na patelni na oleju. Grzyby moczę dzień wcześniej w zimnej wodzie przez całą dobę. Przekładam do garnka i gotuję około 40 minut do miękkości. Z kapusty odlewam wodę, i dodaję do niej przesmażoną cebulkę, ugotowane grzyby, dodaję łyżkę masła i chwilę jeszcze podsmażam. Farsz można zmielić maszynką do mięsa, ja pokroiłam nożem  po ugotowaniu. 
Pierożki układam na blaszce na papierze, każdy smaruję pędzelkiem roztrzepanym jajkiem, posypuje kminkiem, solą morską. Piekę około 15 minut temp 180 stopni do lekkiego zrumienienia.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Orzechowe schabowe z lazurem

Schabowe kotlety w moim domu są bardzo rzadko robione. Ostatni raz chyba z rok temu. No ale trzeba czasami dopieścić mięsożerna cześć mojej rodziny ha ha. Tym razem panierka zdrowa bo z orzechów laskowych tartych Back Mit. Polecam bo to fajna alternatywa do panierek tradycyjnych.












3 kotlety schabowe
1 jajko
3 łyżki bułki tartej
4 łyżki orzechów tartych laskowych Back Mit
sól, pieprz, papryka
5 dkg sera lazur złocistego
1 marchewka ugotowana
pietruszka zielona
olej rzepakowy

Kotlety schabowe rozbijam. Robię to przez worek foliowy wtedy mięso nie pryska. Kotlety solę, pieprzę, posypuję papryką. W jednym talerzu rozbijam jajko, do drugiego talerza wsypuję bułkę tartą i orzechy zmielone. Kotlety panieruje najpierw w jajku potem w orzechach. Smażę na patelni na złoty kolor na oleju. Pod koniec smażenia na każdym kawałku układam kawałki sera lazur. Podaję z pietruszką, talerz dekoruję marchewką.

niedziela, 12 stycznia 2014

Pekinka ufo

Sałatka z serii latające talerze ha ha. Patisony przypominają mi statki ufo. Kolorki muszą być nawet zimą. Po świątecznym menu które mi nie leży zresztą wracam do tego co lubię i co mi służy czyli lekko , zdrowo i kolorowo.















1 kapusta pekińska mała
6 patisonów z zalewy ze słoika
1 pomidor duży
1 puszka groszku konserwowego
1 puszka kukurydzy z chili
1/2 opakowania sera feta
1 puszka fasoli z puszki
1/3 ogórka zielonego
1/2 pęczka koperku świeżego
1 papryka czerwona
15 oliwek zielonych
15 oliwek czarnych
2 łyżki majonezu
sól, pieprz

Z kapusty oddzielam liście, i myję każdy z osobna. Osuszam na sitku. Kroję na małe kawałki nożem i wsypuję do miski. Fasolę, kukurydzę, i groszek odsączam na durszlaku i dodaję do kapusty, razem z oliwkami. Kilka oliwek i ziaren fasoli zostawiam do dekoracji. Ser feta kroję w kostkę i połowę dodaję do sałatki, druga potrzebna będzie do dekoracji. Paprykę myję i kroję w kostkę, koperek połowę siekam i tez dodaję. Sałatkę doprawiam solą, pieprzem, dodaję majonez i mieszam. Ogórek zielony kroję na plastry i też dodaję. Sałatkę dekoruję patisonami, oliwkami i fasolką, oraz częścią groszku i kukurydzy. Dekoruję koperkiem, kawałkami ogórka, sera feta. Z pomidora robię różę.

piątek, 10 stycznia 2014

Sałatka z tofu i kukurydzą pod gwiazdami

Wiosennie za oknem to i wiosna u mnie na talerzu. Po świątecznych daniach w końcu coś dla mnie ha ha. Lekko i zdrowo oraz kolorowo. Czyli to co lubię najbardziej.








1/2 opakowania tofu wędzonego
10 oliwek czarnych
6 liści sałaty maslowej
1/2 papryki czerwonej
7 papryczek chili mini z zalewy
1/2 puszka kukurydzy
4 łyżki kiełków fasoli z puszki
1 pomidor duży
4 łyżki sosu francuskiego
pietruszka świeża natka
5 pomidorków żółtych koktajlowych

Sałatę myję i strzepię na talerzu. Dodaję pokrojone tofu wędzone, odsączoną kukurydzę i kiełki fasoli. Następnie z papryki wycinam gwiazdki i też dodaję, razem z chili i oliwkami czarnymi. Pomidorki kroję na pół. Układam listki pietruszki, i sałatkę polewam sosem. Z pomidora dużego wycinam różę.

środa, 8 stycznia 2014

Zupa z wołowiną i makaronem ryżowym

Przepis z kuchni Goka. Pierwszy raz miałam okazję wypróbować sos ostrygowy i muszę powiedzieć że jest pyszny. Idealny do mięs. Jak zabierałam się za przepis myślałam że będzie mało zjadliwy, a okazało się że wołowina według Goka jest pyszna.












2 łyżki oleju arachidowego
2 ząbki czosnku
2 cm imbiru świeżego
3 cebule dymki
250 gram wołowiny
1 gwiazdka anyżu
1/2 łyżeczki przyprawy chińskiej pięciu smaków
1/2 laski cynamonu
1 litr bulionu wołowego
3 łyżki chery
2 łyżki sosu sojowego jasnego ja dałam ciemny
2 łyżeczki sosu rybnego
1 łyżka sosu ostrygowego
200 gram makaronu ryżowego
4 liście kapusty pekińskiej

Mięso kroje na kawałki 3 cm, podgrzewam olej na patelni i przesmażam razem z czosnkiem zduszonym, imbirem pokrojonym, i cebula dymką. Smażę do momentu zbrązowienia się mięsa.  Dodaje anyżek, przyprawę 5 smaków, cynamon i zalewam bulionem. Zagotowuję, wlewam wino, doprawiam solą jak potrzeba. Całość gotuję od 1-2 godzin, aż mięso będzie miękkie. Przecedzam zupę do czystego garnka, wyciągam kawałki mięsa. Przelany bulion podgrzewam, dodaję sos sojowy, ostrygowy i rybny oraz mięso. Makaron ryżowy zalewam wrzątkiem i odstawiam na 3 minuty. Zupę podaję z makaronem, kawałkami liści kapusty pekińskiej, i pokrojoną dymką, i odrobiną sosu ostrygowego.

przepis pochodzi z gokwan.com

wtorek, 7 stycznia 2014

Kasza z podgrzybkami i warzywami


Taki obiad mogę jeść co drugi dzień. Ja kocham kasze i warzywa. Do tego szybko, prosto czyli to co lubię kiedy sił na gotowanie mi brak.


\\




1 szklanka kaszy jęczmiennej
1 woreczek warzyw na patelnię 450 gram
20 dkg podgrzybków mrożonych
olej rzepakowy
1/2 szklanki śmietany 18 %
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
1 cebula biała
1 łyżeczka przypraw do potraw chińskich
pietruszka świeża natka

Kasze przelewam zimną wodą, wsypuje do garnka wlewam dwie szklanki wody i łyżkę oleju. Jak kasza wchłonie wodę po zagotowaniu, wstawiam ją pod koc na 40 minut. Cebule kroję w piórka i przesmażam na patelni na oleju. Dodaje podgrzybki i dalej przesmażam. Doprawiam sola, pieprzem. wlewam śmietanę , dodaję majeranek. Nie zagotowuję już śmietany. Warzywa przesmażam na patelni na oleju, doprawiam przyprawa do potraw chińskich. Na talerz wykładam kasze, dodaje warzywa, i polewam grzybami z sosem. Dekoruję pietruszką zieloną.

niedziela, 5 stycznia 2014

Sernik tradycyjny


Kolejny przepis w ramach akcji Testowania Ze Świadomym Odżywianiem. Tym razem użyłam skórkę pomarańczową Gold Pack i orzechy laskowe Kresto.


















1/2 kg sera twaróg półtłusty
17 dkg cukru
4 jaja
1 budyń
1/2 kostki margaryny
1 opakowanie skórki pomarańczowej  Gold Pack

spód:
10 dkg mąki
7 dkg margaryny
4 łyżki cukru
2 jajka
1/3  łyżeczki proszku do pieczenia

lukier:

5 łyżek cukru pudru
sok z cytryny

polewa czekoladowa:

2 łyżki kakao
2 łyżki mleka
2 łyżki margaryny
1 łyżka cukru
orzechy laskowe Kresto

Ser twaróg mielę trzykrotnie. Margarynę ucieram z cukrem  mikserem na puszystą masę,  zostawiam łyżkę cukru. Dodaję stopniowo ser i dalej ucieram mikserem. Białka ubijam osobno na sztywną pianę. Żółtka ucieram z łyżka cukru tez mikserem i dodaję do masy serowej mieszając cały czas. Na końcu dodaję budyń, skórkę pomarańczową, i ubite białka. Po dodaniu białek masę mieszam już łyżką nie mikserem.

Spód:
Składniki na spód kroję nożem wszystkie razem w misce.
Formę okrągłą o średnicy 25 cm smaruje tłuszczem, wykładam ciasto na spód. Następnie wylewam masę serową i formę wstawiam do piekarnika temp 180 stopni na godzinę.

Cukier puder rozrabiam z sokiem z cytryny powstanie lukier.

Polewa:
 Do rondelka wkładam margarynę, dodaję mleko, cukier i podgrzewam na końcu dodaję kakao i zdejmuję z gazu. Trzeba uważać żeby polewa nie zważyła się. Sernik lukruje i dekoruję polewą posypuje orzechami laskowymi.

piątek, 3 stycznia 2014

Roladki z kaszą i porem










3 piersi z kurczaka
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
1 por biała część
sól, pieprz
1 jajko
1/2 szklanki bułki tartej
3 papryczki chili miniaturki
olej rzepakowy

Piersi z kurczaka delikatnie rozbijam tłuczkiem. Kaszę jęczmienną przelewam zimną wodą, następnie wsypuje do garnka, dodaję 1 łyżkę oleju, szczyptę soli, i szklankę wody. Jak kasza wchłonie wodę, wstawiam ją pod koc na około 30 minut. Por myję i drobno kroję. Przesmażam na patelni na oleju i mieszam z kaszą ugotowaną. Doprawiam solą, pieprzem. Na rozbitą pierś układam farsz, i po jednej papryczce. Roladki zwijam, i obtaczam w rozbełtanym jajku, następnie obtaczam w bułce tartej. Smażę na oleju na rumiany kolor.

środa, 1 stycznia 2014

Kaczka nadziewana jabłkami

 










2,7 kg kaczka świeża
70 dg obranych jabłek
3 cebule
1 łyżka majeranku
1 łyżka płaska soli
olej rzepakowy

Kaczkę dokładnie myję, oczyszczam i osuszam. Odcinam skrzydła. Dokładnie nacieram kaczkę solą i majerankiem w środku i na zewnątrz. Odstawiam na dwie godziny do lodówki żeby przeszła przyprawami. Jabłka obrane kroję na cząstki, cebule w piórka. Po wyjęciu z lodówki kaczkę nadziewam jabłkami i cebulką. Spinam szpilkami dokładnie żeby farsz nie wyleciał. Układam w brytfannie do której wlewam dwie łyżki oleju. Wstawiam kaczkę do piekarnika nagrzanego temp 180 stopni i piekę. Kaczkę należy piec tyle czasu ile ona waży. Moja była pieczona około 2,5 godziny. Kaczkę piekłam w przykrytej brytfannie. 10 minut przed końcem pieczenia zdjęłam pokrywę z brytfanny i dopiekałam dalej. Przed podaniem wyjmuję szpilki.