niedziela, 31 sierpnia 2014

Tort malinowo jeżynowy

Torcik letni na osłodę na kończące się lato. Kalendarzowe jeszcze trwa ale za oknem już niekoniecznie.
Wersja nie za słodka, bo moja rodzina takie lubi. Tym razem maliny i jeżyny w roli głównej. Pachnie owocami z nutą czekolady. Polecam zrobić listki czekoladowe z liści róży.




















biszkopt:
7 jaj
3/4 szklanki cukru
190 g mąki tortowej
190 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 łyżek oleju Rapso

krem malinowy:
500 g serka mascarpone
1100 ml śmietany kremówki 30 %
10 dkg malin
1 łyżka cukru pudru

galaretka malinowa:
400 g malin
3 łyżeczki żelatyny
1/2 szklanki cukru
1/3 szklanki wody

poncz:
1 herbata czarna
10 łyżek amaretto
1/3 szklanki wino czerwone półsłodkie

1 słoiczek konfitury malinowej około 3/4 szklanki
1/2 opakowania jeżyn
10 malin do dekoracji
listki melisy
listki czekoladowe
7 łyżek wiórek kokosowych

krem na bok:
250 ml śmietany kremówki36 %
1 fix do śmietany
1 łyżeczka cukru pudru


Biszkopt:
Białka ubijam na sztywno, dodaję cukier i dalej ubijam. Dodaję stopniowo po jednym żółtku i dalej ubijam na puszysta masę. Mąki przesiewam z proszkiem i dodaję stopniowo delikatnie mieszając łyżką. Na końcu dodaję olej i mieszam. Formę o średnicy 25 cm dno wykładam papierem do pieczenia, wylewam ciasto i wstawiam do piekarnika nagrzanego temp 160 stopni około 40 minut. Sprawdzam patyczkiem czy ciasto jest suche. Zostawiam w piekarniku jeszcze chwilę. Po wyjęciu wykładam na kratkę.

Krem malinowy:
Maliny przekładam do garnka, dodaję cukier i gotuję na wolnym ogniu aż owoce się rozpadną. Żelatynę zalewam 2 łyżkami zimnej wody, następnie dodaję 1/3 szklanki gorącej wody i rozpuszczam. Maliny przecieram przez sitko. Do sosu który powstaje dodaję żelatynę i odstawiam na noc. Galaretkę miksuję blenderem.

Mascarpone, kremówkę i cukier puder ubijam do połączenia. Dodaję galaretkę malinową i dalej ubijam aż powstanie gładki krem. Do 2/3  kremu dodaję maliny.

Herbatę zaparzam w 1/2 szklance wody, studzę. Dolewam wino, amaretto.

Biszkopt zimny kroję na trzy blaty ostrym nożem. Spodni blat nasączam ponczem, smaruję konfiturą malinową, na to 1/3 kremu z malinami, kolejny blat który nasączam, 1/3 kremu z malinami. Układam ustani blat, który nasączam ale lekko. Smaruję częścią kremu bez malin, zostawiam trochę na dekorację które robię szprycą. Na torcie układam maliny i jeżyny.

Kremówkę ubijam z pudrem, pod koniec dodaję fix i dalej ubijam. Śmietaną smaruję bok tortu. Obsypuję wiórkami kokosowymi.


piątek, 29 sierpnia 2014

Papryka z cukinią w zalewie


Papryka która weszła w romans z cukinią. Papryki w słoikach bardzo dużo zaprawiam. Bardzo ją lubimy. Zimą do chleba jak mało jest świeżych warzyw a papryka bardzo droga to jest jak znalazł. Kilogram po 3 zl to aż wołała  kup mnie ha ha.
Ilość zalewy i papryki zależy od tego ile chcemy zrobić. Robiłam ilość hurtową więc proporcje zalewy zwiększałam.




















1 litr wody
1 łyżka soli
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki octu
10 ziaren ziele angielskie
1 liść laurowy
1 łyżka gorczycy
1 cukinia młoda
olej rzepakowy po jednej łyżce do każdego słoika
papryka czerwona

Do garnka wlewam wodę, ocet, dosypuję cukier, sól, dodaję liść laurowy, ziele angielskie , gorczycę. Zalewę zagotowuję i odstawiam do ostygnięcia. Paprykę kroję na kawałki pozbawiam nasion i myję. W garnku dużym zagotowuje wodę, i wkładam paprykę do wrzątku. Po zagotowaniu się papryki, wyjmuje ją z garnka przekładam na durszlak i przekładam ją do zimnej wody. Kawałki papryki układam w małych słoikach, dodaję plastry cukinii po trzy na każdy słoik i zalewam zalewą. Do każdego słoika dolewam łyżkę oliwy. Zakręcam słoiki i gotuję je tylko do zagotowania.Słoiki wyjmuję i  odwracam do góry dnem.



Warzywa psiankowate 2014

środa, 27 sierpnia 2014

Kwiaty dyni w tarcie



Tarta mocno dyniowa za sprawą dyni piżmowej i kwiatów dyni nadziewanych. Polecam bo jest bardzo dobra i prosta do zrobienia



















spód:
125 g zimnego masła
250 g maki pszennej
1 łyżka zimnej wody
sol
1/2 łyżeczki przyprawy greckiej do sałatek
2 żółtka

farsz:
3 jaja
200 ml jogurtu greckiego
75 g serka fromage czosnkowy
1/2 dyni piżmowej
10 pomidorków koktajlowych
1/2 papryczki chili
10 gałązek koperku
1/2 łyżeczki czubrycy zielonej

 6 kwiatów dyni
1/3 kostki sera feta
1 łyżka jogurtu greckiego

Make przesiewam do pojemnika od malaksera, dodaję pokrojone masło zimne, żółtka, sól, przyprawę do sałatek , zimną wodę i miksuję. Wyjmuje ciasto zagniatam je bardzo krótko i wykładam na papier do pieczenia. Przykrywam drugim arkuszem i wałkuję. Przekładam ciasto do wysmarowanej formy. Piekę 20 minut temp 180 stopni.

Dynię obiera, wykrawam pestki i kroję w kostkę. Przesmażam na patelni na oleju. Kawałki mają byc aldente. Ser feta rozrabiam z jogurtem, dodaję połowę koperku pokrojonego  i mieszam. Z kwiatów dyni usuwam pręciki i napełniam je fetą. Układam na wystudzonym cieście podpieczonym, dodaję usmażoną dynię. Jajka wbijam do miski, dodaję pokruszony fromage, jogurt grecki, czubrycę , koperek. Mieszam całość i wylewam na tartę. Dodaje pomidorki koktajlowe i pokrojoną papryczkę chili. Wstawiam do piekarnika nagrzanego temp 190 stopni na 35 minut.


wtorek, 26 sierpnia 2014

Krojone ogórki w zalewie


Ogórki krojone są bardzo fajne zimą do obiadu. Robiąc je wykorzystuję ogórki nieforemne które do kiszenia się nie nadają.

















ogórki zielone
1 litr wody
1/3 szklanki octu
1 płaska łyżka soli
1 łyżka cukru czubata
1 łyżka gorczycy
1 marchewka
1 cebula mała

Do garnka wlewam wodę, dodaję ocet, cukier, sól, gorczycę pokrojoną cebulkę, plastry marchewki i zalewę zagotowuję. Odstawiam do ostygnięcia. Ogórki obieram i kroję w plastry. Przekładam do zimnej zalewy i odstawiam na godzinę. Przekładam do słoików plastry ogórka i marchewki, dolewam zalewę i zakręcam słoiki. Słoiki zagotowuje pięć minut. Po wyjęciu ich z garnka odwracam do góry dnem.



niedziela, 24 sierpnia 2014

Winogronowiec z ananasem


Sezon na winogrono rozpoczęty. Najlepsze są o tej porze roku. Postanowiłam je wykorzystać do ciasta. Wbrew pozorom to szybkie ciasto, zrobiłam je wieczorem. Polecam do kawy















Biszkopt:

3 jajka
3 łyżki płaskie maki tortowej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki cukru

masa:
600 ml śmietanki kremówki 30 %
1 galaretka malinowa
1 kiść winogrono zielone

1 galaretka malinowa
1 puszka ananas krojony
winogrono do dekoracji

Białka ubijam na sztywno mikserem, dodaję cukier i dalej ubijam. Dodaję po jednym żółtku dalej ubijając. Mąki przesiewam i mieszam, następnie dodaję stopniowo do ubitych jaj i mieszam już łyżką.  Formę dno średnica 25 cm wykładam papierem do pieczenia i wylewam ciasto. Piekę 20-25 minut temp 160 stopni góra dól. Sprawdzam patyczkiem czy biszkopt jest suchy. Pozostawiam go jeszcze chwilę po wyłączeniu piekarnika. Wyjmuję na kratkę.

Śmietanę kremówkę ubijam mikserem. Galaretkę rozpuszczam 1 1/2 szklanki wody. Jak tylko przestygnie dodaję do śmietany ubitej i mieszam mikserem. Na biszkopt wylewam śmietanę połowę, układam połówki gron winogrona, i wylewam resztę śmietany.

Galaretę rozpuszczam według opakowania i zostawiam do lekkiego stęgnięcia. Na śmietanie układam kawałki ananasa odsączonego z zalewy, wylewam galaretkę i wstawiam do lodówki. Przed podaniem dekoruję winogronem.


piątek, 22 sierpnia 2014

Ajwar

Ajwar to pasta warzywna z papryki, bakłażanów z dodatkiem pomidorów.Wywodzi się z kuchni serbskiej i jest popularna na Bałkanach. Oryginalny ajwar powinien być zrobiony z pieczonej papryki. Jest rewelacyjny na kanapki, jako dip do grilla. Wyjadałam go ze słoiczka z bułką.


























4 bakłażany
4 łyżki koncentratu pomidorowego
4 kg papryki czerwonej
100 dkg cebuli
8 ząbków czosnku
1 papryczkę chili
2 łyżeczki czubrycy czerwonej
8 łyżek oleju
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki papryki wędzonej płaskie
1/2 łyżeczki pieprzu mielonego
2 łyżki octu winnego
cukier do smaku


Paprykę z bakłażanami umyłam i ułożyłam na blaszce dużej razem z czosnkiem. Piekłam około półtorej godziny temp 180-190 stopni do momentu aż skórka zacznie robić się czarna i bakłażany miękkie. Po wyjęciu przekładam paprykę i bakłażany w worki foliowe i zawiązuję, zostawiam do przestygnięcia. Następnie bakłażany obieram ze skórki i kroję. Paprykę także obieram i pozbawiam nasion. Kawałki bakłażana i papryki oraz czosnek obrany miksuję blenderem.
Na patelni na oleju przesmażam cebulę, dodaję paprykę wędzoną, mieszam i dodaję koncentrat pomidorowy, pokrojoną papryczkę chili drobno. Jeszcze chwilę przesmażam. Dodaję zmiksowane warzywa, doprawiam solą, pieprzem, czubrycą, cukrem dolewam ocet winny. Sos gotuję około 20 minut aż zrobi się gęsty. Przekładam do małych słoiczków. Pasteryzuję 15 minut. Warzywa psiankowate 2014

czwartek, 21 sierpnia 2014

Sok z mirabelek

Zrobiłam dwie wersje. Jednak polecam dodać cukier. Wersja bez cukru jest bardzo kwaśna. Ja taki sok wypije, ale osoby lubiące cukier będą mieć problem. Sok jest kwaśny. Na zimę do herbatki polecam albo z wodą.





















5 kg mirabelek
1 kg cukru

Mirabelki myję, obieram z ogonków i przekładam do sokownika a parę. Dosypuję cukier i gotuję około półtorej godziny. Można zrobić bez cukru ale sok jest bardzo kwaśny. Słoiki wyparzam w piekarniku i zlewam do nich gorący sok. Zakręcam i odwracam do góry dnem. Nie pasteryzuję już.

środa, 20 sierpnia 2014

Ogórki korniszony

Ogórki na zimę. Każdy ma swoja zalewę, jedni lubią bardziej słodkie, inni bardziej ostre. Ja do mojej zalewy jestem tak przyzwyczajano, że ogórki kupne mi nie smakują. No ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.



















5 szklanek wody
1 szklanka octu
1 łyzka soli
4 łyżki cukru
1 cebula mała
1 łyżka gorczycy
1 marchewka
10 ziaren ziela angielskiego
1 liść laurowy


Wodę, ocet wlewam do garnka. Dodaję pokrojoną cebulkę, gorczycę, cukier, sól, marchewkę pokrojoną, ziele angielskie, liść laurowy. Gotuję zalewę od wrzenia dwie minuty. Wyłączam i odstawiam do wystygnięcia. Ogórki układam w słoikach i zalewam letnią zalewą, dodaję marchewkę i resztę przypraw.. Zakręcam słoiki, i zagotowuję je  i wyłączam gaz. 



wtorek, 19 sierpnia 2014

Wegetariańska kanapka

Kanapka powstała w ramach współpracy z firmą Bielmar i testowania margaryn Śniadaniowa

          Śniadaniowa  obejmuje trzy produkty:



              Margaryna Śniadaniowa Klasyczna 

               Margaryna Śniadaniowa Premium 

                Margaryna Śniadaniowa z Masłem
 
Moja kanapka została posmarowana margaryną Śniadaniową z Masłem. Bardzo mi przypadła do gustu ta wersja smarowidła. Pomysł  na kanapkę został zaczerpnięty z książki Atlas kanapek świata. Kanapka idealna do pracy, na lunch, na piknik. Zdecydowałam się na wersję wege bo bardzo lubię kotleciki sojowe.
























2 bułki ciabatta
margaryna Śniadaniowa z Masłem
8 liści sałaty strzępiastej mix
1 cebula czerwona
1 pomidor
10 kotlecików sojowych
2 ogórki kiszone
bazylia świeża
1 łyżka majonezu
1 łyżka musztardy francuskiej
1 łyżka jogurtu greckiego
1 jajko
5 łyżek bułki tartej
sól, pieprz
przyprawa do kurczaka
olej rzepakowy

Kotleciki sojowe zalewam wrzącą wodą, dosypuję przyprawę do kurczaka i odstawiam na 20 minut. Kotleciki odsączam z wody, obtaczam w jajku, bułce tartej , doprawiam sola, pieprzem i smażę na oleju. Bułki kroję wzdłuż, smaruję masłem, układam sałatkę, plastry, pomidora, cebulki, ogórka. Dodaję kotleciki sojowe i bazylię. Musztardę mieszam z majonezem i polewam sosem bułkę przed podaniem.


sobota, 16 sierpnia 2014

Rozwiązanie konkursu Bielmar



Na początku chciałam podziękować wszystkim za udział w konkursie. To był mój pierwszy konkurs więc tym bardziej cieszę się że cieszył się zainteresowaniem. Obiecuję że w najbliższym czasie zorganizuję kolejny konkurs do którego nagrody leżą i czekają. 
Fajnie czytało mi się wasze komentarze konkursowe przy śniadaniu z kanapką z margaryną  Spółki Bielmar . Wybór był ciężki, nagrody tylko dwie. Nie lubię sama wybierać zwycięzców ale takie są zasady konkursu i wybrać musiałam.

Nagrody otrzymują :  Klaudia Ce
                            

Dziewczyny proszę o kontakt na meila mysza75@poczta.fm. Proszę o wysłanie danych do wysyłki nagrody. Na meile czekam do 19 sierpnia. Po tym terminie  jeżeli nie odezwiecie się wybiorę kogoś innego.