niedziela, 29 listopada 2020

Kostka trio z migdałami

 Jesienna kostka trio z płatkami migdałowymi i czekoladą. W skład trio wchodzą, jabłka, pigwa i żurawina. Do tego pyszny krem i delikatny biszkopt. Nie poprzestaniecie na jednym kawałku. Znika bardzo szybko. Wykorzystałam te owoce bo akurat miałam, ale można dodać gruszki jak macie.









blaszka o wymiarach 24x24 cm

biszkopt:

1 budyń śmietankowy

3 jajka wielkość M

4 łyżki cukru

1/2 szklanki mąki tortowej

 

owoce przełożenie:

750 g jabłek

750 g pigwy

2 galaretki cytrynowe albo inne smaki

1 cytryna

 

krem:

500 ml śmietany kremówki 30 %

1/2 szklanki migdałów płatki

100 g czekolady mlecznej

3 łyżeczki żelatyny

 

galaretka żurawina:

200 g żurawiny świeżej

125 ml wina czerwonego

125 ml wody

1 galaretka czerwona u mnie żurawinowa

2 łyżki cukru

 

 Biszkopt:

Jajka wyjmuję wcześniej z lodówki. Białka ubijam na sztywno, dodaję po łyżce cukru stopniowo i dalej ubijam aż masa będzie lśniąca a cukier rozpuszczony. Na końcu dodaję żółtka i już tylko mieszam mikserem. Mąkę,budyń przesiewam dodaję w trzech porcjach i mieszam delikatnie od spodu. Dno formy wykładam papierem do pieczenia. Wylewam ciasto. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni góra dół i piekę biszkopt około 20 minut aż się zarumieni.

 

Owoce przełożenie:

Do miski wlewam wodę zimną, dodaję sok z 1/2 cytryny. Jabłka i pigwę obieram i kroję w kostkę niedużą. Przekładam do miski, owoce nie ściemnieją. Odlewam wodę, owoce przesypuję do garnka, dodaję pozostały sok z cytryny, wlewam 300 ml wody i duszę na wolnym ogniu aż owoce będą miękkie, ale zachowają się kawałki. Na końcu wsypuję galaretki i mieszam aż się rozpuszczą. Zostawiam do przestudzenia. Zimne wylewam na biszkopt zimny. Wstawiam do lodówki aż stężeją.

Krem:

Czekoladę ścieram na tarce jarzynowej duże oczka. Migdały prażę na suchej patelni. Śmietanę kremówkę schłodzoną ubijam na sztywno. Żelatynę namaczam w 50 ml zimnej wody i rozpuszczam. Do gorącej żelatyny dodaję trzy łyżki śmietany i w ten sposób ją hartuję. Ciepłą wlewam cienkim strumieniem cały czas mieszając mikserem. Na końcu wsypuję czekoladę, migdały i mieszam delikatnie łyżką. Masę wylewam na owoce , wstawiam do lodówki. 

Galaretka żurawinowa:

Żurawinę przekładam do garnka, wlewam wodę i wino, cukier i gotuję na wolnym ogniu aż żurawina będzie miękka. Przecieram ją przez sitko. Mus przekładam do garnka ponownie, podgrzewam, dodaję galaretkę suchą i mieszam aż się rozpuści. Zostawiam do ostudzenia. Zimną wylewam na krem. Wstawiam ciasto do lodówki na kilka godzin.


 

środa, 25 listopada 2020

Kokosowy kurczak ze szpinakiem i cukinią

 Danie obiadowe które zrobicie w 20 minut. Kokosowy kurczak ze szpinakiem, pomidorami i cukinią. Smacznie, zdrowo, bez laktozy za to kokosowo. Uwielbiam takie szybkie dania z jednej patelni.

 

 


 




 

składniki:

400 ml mleczka kokosowego

1 łyżeczka mąki kokosowej

1 pierś z kurczaka

6 pomidorów suszonych

1 cukinia mała

150 g szpinaku świeżego

1 cebula

3 ząbki czosnku

sól, pieprz

masło klarowane

natka pietruszki 


Cebulę, czosnek obieram i drobno kroję. Przesmażam na maśle klarowanym. Pierś z kurczaka kroję w kostkę. Dodaję do cebuli i przesmażam razem. Doprawiam solą, pieprzem.Wlewam mleczko kokosowe, i chwilę gotuję. Mąkę kokosową rozpuszczam w niewielkiej ilości wody i dodaję do sosu. Dokładam liście szpinaku świeże i już tylko chwilę  mieszam aż liście zwiędną. Dodaję pokrojone pomidorki koktajlowe. Cukinię kroję na nitki makaronowe. Wykorzystuje do tego specjalny nożyk. Można pokroić ją też nożem w paski cienkie. Dodaję do potrawy, posypuję natką pietruszki.

 

wtorek, 24 listopada 2020

Buddha bowl z polędwicą w sosie sojowym

Buddha bowl posiłek typu superfood złożony z różnych składników, podany w jednym naczyniu. U mnie króluje polędwica wieprzowa w sosie sojowym. Do tego pyszne chrupiące warzywa. Zdrowo, kolorowo i smacznie.

 

 





 

marynata:

1 polędwica wieprzowa

70 ml sosu sojowego ciemnego 

2 cm imbiru świeżego

3 łyżki oleju sezamowego

2 ząbki czosnku

3 łyżki octu ryżowego

 

pozostałe:

1/4 dyni hokkaido

1 awokado

1 ogórek zielony

1 garść kapusty czerwonej w marynacie

1 marchewka

papryczka chili

3 łyżki sosu sojowego

1 łyżeczka cukru kokosowego

1 łyżeczka czarnego sezamu

1 łyżka soku z cytryny

 

Wykonanie:

Mięso kroję na cienkie paski albo kostkę. Przekładam do miski, dodaję ocet ryżowy, sos sojowy, olej sezamowy, czosnek drobno pokrojony i imbir. Mięso wkładam do lodówki na noc najlepiej albo na godzinę. Patelnię rozgrzewam, i przesmażam mięso. Podlewam odrobiną wody. Jak sos się zredukuje odstawiam mięso z patelni. Polędwica nie musi być długo smażona. 

 Dyni nie obieram ,kroję w kostkę. Na patelnię wlewam sos sojowy dodaję cukier, dynię i dusze na wolnym ogniu około pięć minut. Można podlać wodą dynię.

Marchewkę obieram i kroję w julienne, awokado wydrążam łyżką i kroję na plastry. Skrapiam sokiem z cytryny. W misce układam polędwicę, plastry ogórka, kapustę,dynię, marchewkę, piórka cebuli. Całość posypuję sezamem i chili pokrojonym. Podaję z ryżem.

 

niedziela, 22 listopada 2020

Rogale marcińskie

Rogale które jem nie tylko 11 listopada. Moje ulubione z nadzieniem z białego maku. Musi być dużo nadzienia.

 

 
 
 







 
 



 

przepis na 12-14 sztuk

ciasto półfrancuskie:

500 g mąki typ 500

200 ml mleka

60 g masła

60 g cukru

2 jajka

szczypta soli 

10 g drożdży

masło 150 g zamrożone do wałkowania

 

masa z białego maku:

400 g maku białego

1 szklanka orzechów włoskich

1 szklanka migdałów

40 g rodzynek

1 łyżka skórki pomarańczowej tartej kandyzowanej

100 g biszkoptów

olejek migdałowy kilka kropli

2 jajka

70 g masła

125 ml miodu

1/2 szklanki cukru

pozostałe:

cukier puder plus woda

1 żółtko plus 4 łyżki mleka

 

Masa makowa:

Przygotowuje ją dzień wcześniej. Mak przelewam na sitku zimną wodą, wsypuję do garnka, zalewam gorącą wodą i gotuję 30 minut. Mak odsączam na sicie o małych oczkach bo inaczej przeleci. Mielę go maszynką do mięsa trzy razy. Migdały zalewam gorącą wodą i odstawiam na 15 minut. Po tym czasie skórka zacznie odchodzić od migdałów. Obrane migdały i orzechy zmieliłam razem z makiem kiedy to trzeci raz go mieliłam. Można pokroić drobno nożem. Rodzynki sparzam gorącą wodą i odstawiam na 15 minut.Odcedzam i kroję nożem. W głębokim rondlu rozpuszczam masło, miód, cukier, dodaję skórkę pomarańczową, rodzynki, mak z orzechami i migdałami. Podsmażam na wolnym ogniu cały czas mieszając około 5 minut. Masę studzę. Biszkopty kruszę, dodaję do masy, wbijam jajko i mieszam. Potem drugie jajko. 


Ciasto półfrancuskie:

Składniki na ciasto mają mieć temperaturę pokojową. Drożdże rozpuszczam w 50 ml mleka letniego, dodaję szczyptę cukru i łyżkę maki. Rozczyn odstawiam na 30 minut w ciepłe miejsce.

Jajka ubijam z cukrem na puszystą masę. Masło rozpuszczam i studzę. Do miski przesiewam mąkę, dodaję rozczyn, sól, jajka ubite, resztę mleka letniego. Ciasto wyrabiam mikserem, wlewam roztopione masło i wyrabiam dalej.Ciasto ma być elastyczne, dobrze wyrobione i nie kleić się. Przykrywam ściereczką i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.

Masło zamrożone ścieram na tarce jarzynowej, wkładam do lodówki.Ciasto po wyrośnięciu przekładam na stolnicę podsypaną mąką, i zagniatam żeby odgazowało. Ciasto rozwałkowuję na prostokąt 18x36 cm. Zimne masło rozkładam na 2/3 szerokości ciasta. Ciasto składam do środka na 3, zaczynając od strony nie pokrytej masłem. Potem składamy do środka część obłożoną masłem. Wałkujemy na kształt prostokąta. Składamy ponownie do środka na trzy. Wkładamy ciasto do lodówki na 30 minut. Potem znowu składamy na trzy i wałujemy jeszcze tak dwa razy. Wkładamy do lodówki za każdym razem na 30 minut. Uzyskamy w ten sposób 81 warstw. Na końcu wałujemy na prostokąt 45x35 cm i wycinamy trójkąty. Powinno wyjść 12 sztuk.

Nadzienie makowe przekładam do rękawa cukierniczego i wyciskam na każdy kawałek ciasta po długości. Zwijam od podstawy trójkąta na 3 cm, nacinam na środku i zwijam dalej. 

Rogale układam na blaszce na papierze do pieczenia. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia. Przed pieczeniem smaruję żółtkiem rozmieszanym z mlekiem.

Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni, wstawiam blaszkę i zmniejszam na 180 stopni. Piekę około 25 minut aż się zarumienią. Na jednej blaszce z piekarnika piekę 6 sztuk. 

Lukier:

Cukier puder mieszam z gorącą wodą. Jeszcze ciepłe smaruję lukrem, posypuję od razu orzechami i migdałami.

piątek, 20 listopada 2020

Owoce morza w czerwonym curry

 Curry z owocami morza, mango na mleczku kokosowym. Zrobicie w 15 minut a jeszcze szybciej zjecie. Uwielbiam smaki kuchni azjatyckiej a zapach curry unosi się po całej kuchni.

 

 
 
 
 








3 łyżki czerwonej pasty curry

1 mango małe

250 g owoców morza

400 ml mleczka kokosowego

1 łyżka oleju kokosowego

2 łyżki sosu sojowego 

1 limonka

sól, pieprz

2 ząbki czosnku

2 cm imbiru świeżego

koperek lub kolendra

150 g makaronu ryżowego

 

Czosnek obrany drobno kroję. Imbir ścieram na tarce. Na patelni na oleju przesmażam czosnek, imbir, dodaję pastę curry i chwilę smażę. Dodaję owoce morza chwilę smażę. Wlewam mleczko kokosowe, dodaję sos sojowy, sól, pieprz, sok z limonki. Gotuję jeszcze dwie minuty. Na końcu dodaję mango pokrojone w paski. Podaję z makaronem ryżowym,koperkiem.

Makaron gotuję według instrukcji opakowania.


środa, 18 listopada 2020

Pikantna grzybowa z pastą curry i kaszą

Rozgrzewająca zupa grzybowa z pastą curry i sosem paprykowym. Do zupy dodałam kasze jęczmienną przez co zupa jest jeszcze bardziej syta.

 

 



 

 


 

 




 


 

składniki:

2 marchewki

1 kawałek korzenia selera

1 por biała część

2 ziemniaki

1 pietruszka korzeń

40 dkg podgrzybków

1 cebula

3 łyżki kaszy jęczmiennej

sól, pieprz czarny i czerwony

1 łyżeczka majeranku

3 łyżeczki sosu paprykowego ostrego

2 łyżki pasty curry

2 łyżki śmietany 18 % do zup

natka pietruszki

olej rzepakowy

 

Cebulę, por kroje i  przesmażam na oleju. Dodaję pastę curry. Marchewkę, ziemniaki, seler, pietruszkę kroję w kostkę, i przesmażam z cebulą dalej. Wlewam dwa litry wody, wsypuję kaszę i gotuję na wolnym ogniu aż warzywa będą miękkie. Na końcu dodaję sos paprykowy, sól, pieprz. Grzyby kroję przesmażam na osobnej patelni na oleju. Dodaję do zupy, doprawiam majerankiem, zagotowuję. Śmietanę rozrabiam z niewielka ilością zupy w kubku. Wlewam do garnka, mieszam i już nie gotuję. Podaję z natką pietruszki.

 


poniedziałek, 16 listopada 2020

Pieczony omlet ze szpinakiem

Szybki omlecik na śniadanie ale pieczony. Jak mam wybierać to bardziej wole omlet pieczony niż smażony. Jest dla mnie bardziej delikatny, biszkoptowy. Dodatki według uznania, u   mnie dużo szpinaku świeżego.                                          `    








 

2 jajka wielkość L

1/2 szklanki mleka

1/3 szklanki mąki pszennej

sól, pieprz

1 duża garść szpinaku świeżego

5 pomidorków koktajlowych

4 pomidory suszone

5 kulek mozzarelli

1 łyżka masła klarowanego

czosnek granulowany

natka pietruszki, koper, pieprz czerwony


Do miski wbijam jajka, dodaję mleko, mąkę, sól, pieprz, czosnek i całość mieszam mikserem około 30 sekund. Piekarnik termoobieg nagrzewam do temp 220 stopni, wstawiam patelnię. Jak będzie rozgrzana, dodaję masło które szybko się rozpuści. Wylewam masę jajeczną, dodaję pokrojony szpinak, pomidory suszone pokrojone, mieszam masę na patelni. Wstawiam do piekarnika i piekę 10 minut. Potem zmniejszam na 180 stopni i piekę jeszcze około 10 minut. Podczas piesznia nie otwieramy piekarnika bo omlet opadnie. Jak będzie dopieczony wyjmuję z piekarnika, układam kulki mozzarelli, pomidorki koktajlowe, posypuję natką, koperkiem, pieprzem czerwonym.

czwartek, 12 listopada 2020

Pasta vege z nerkowców i buraka

 Wegańska pasta z orzechów nerkowca i buraka pieczonego. Pasta jest bardzo delikatna, mega zdrowa i każdemu będzie smakować. Jest tak lekka że można ją jeść łyżeczką. Dla mnie bomba, polecam zrobić od razu większa ilość.

 


 




1/2 szklanki orzechów nerkowca

1 cebula

3 ząbki czosnku

sól, pieprz, cukier

1 burak upieczony albo ugotowany

1 łyżka octu winnego

1 łyżka octu balsamiko

70 ml oleju rzepakowego 


Cebule i czosnek drobno kroję i przesmażam na oleju. Burak wcześniej upieczony albo ugotowany obieram ze skóry i kroję na kawałki. Przekładam do pojemnika, dodaję orzechy nerkowca, ocet winny, ocet balsamiko, olej rzepakowy,cebulę i całość rozdrabniam blenderem na pastę. Na końcu doprawiam solą, pieprzem, szczyptą cukru.


 

wtorek, 10 listopada 2020

Pizza chleb z kabanosem i kurkami

 Co powiecie na pizze w formie chlebka zwijanego. Powiem wam tak. Odkroicie jeden kawałek, potem drugi i trzeci. Jak myślicie że zostanie wam na później to nie zostanie. Moja wersja jest z kurkami ale możecie dodać pieczarki. Tylko zróbcie z mąki typ 00 do pizzy. Różnica jest duża niż z mąki typ 500.

 






ciasto:

300 g mąki pszennej do pizzy 00200 ml wody letniej około
2 dkg drożdży
1/2 łyżeczki soli himalajskiej
1 łyżeczka przyprawy do pizzy
2 łyżki oliwy
szczypta cukru

farsz:

200 g kurek

100 g kabanosów

1/2 papryki czerwonej

1 cebula

sól, pieprz

150 ml sosu pomidorowego

200 g sera mozzarella startego 


Do miski przesiewam trzy łyżki mąki do pizzy, dodaję szczyptę cukru wody letniej tyle żeby zaczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Odstawiam przykryty w ciepłe miejsce na 30 minut do podwojenia objętości. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję sól rozpuszczoną w wodzie, wlewam wodę stopniowo łączę mikserem i obserwuję jaką konsystencję ma ciasto. Na końcu dodaję oliwę, przyprawę do pizzy i wyrabiam ciasto tak długo aż będzie elastyczne. Jak jest za rzadkie dosypuję mąki, jak jest za gęste dodaję wody. Ciasto posypuję mąką z wierzchu, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na półtorej godziny.

Kurki nie myję tylko oczyszczam jeżeli jest taka potrzeba ręką. Cebulę drobno kroję i przesmażam na maśle klarowanym, dodaję pokrojone kurki i smażę aż soki które grzyby puściły wyparują. Doprawiam solą, pieprzem.

Ciasto zagniatam i rozciągam rękoma na stolnicy na prostokąt 20X50 cm. Smaruję sosem pomidorowym. Z każdego boku zostawiam po 2 cm ciasta nie posmarowanego. Na sosie układam, mozzarelle, kurki, pokrojoną paprykę  i kabanosy w odstępach od siebie. Roladę zwijam od krótszego boku. Końce i bok sklejam  żeby farsz nie wyszedł podczas pieczenia.

Foremkę o wymiarach 25X12 cm smaruję olejem. Przekładam do niej chlebek. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia.

Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 250 stopni, po czym zmniejszam na temp 220 stopni i piekę 15 minut, a potem zmniejszam na temp 180 stopni i piekę jeszcze 30 minut.Podaję jeszcze ciepłą.


poniedziałek, 9 listopada 2020

Migdałowe quiche z kiełbaską i kalafiorem

 Pyszne chrupiące ciasto kruche z migdałami i dodatkiem czarnuszki. Do tego kalafior, kabanosy, żywiecka. Quiche bardzo dobre na ciepło i na zimno. Możecie zapakować do pracy, na wynos poczęstować kogoś. Tak naprawdę nie jest trudne do zrobienia. Ciasto kruche często robię dzień wcześniej i wkładam do lodówki.

 



 


 

 




ciasto kruche:

100 g mąki pszennej

100 g migdałów

2 żółtka

1/2 łyżeczki soli, pieprz

1 łyżka nasion czarnuszki

100 g masła zimnego 

2 łyżki zimnej wody


nadzienie:

70 g kabanosów

1/4 kalafiora

1/2 łyżeczki papryki wędzonej

papryczka chili

sól, pieprz

2 białka

2 jajka

250 g serka czosnkowego śmietankowego

100 g sera feta

400 ml jogurtu greckiego

10 pomidorków koktajlowych

10 plastrów żywieckiej kiełbasy

natka pietruszki

 

Ciasto:

Migdały rozdrabniam na mąkę za pomocą kielicha blendującego.

Do miski przesiewam mąkę, dodaję mąkę migdałową, zimne masło pokrojone,sól,pieprz,czarnuszkę,wodę zimną, żółtka i kroję nożem. Bardzo krótko zarabiam ciasto i wstawiam do zamrażalnika na godzinę, można dłużej. Szykuje formę wysoką o średnicy 21 cm.

Ciasto rozwałkowuje na papierze do pieczenia przez drugi papier. Dzięki temu ciasto nie przykleja się do wałka. Do formy przekładam ciasto, zrywając papier,formuję boki wysokie z ciasta. Spód ciasta nakłuwam widelcem. Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 stopni góra dół i piekę 20 minut aż się zrumieni.

Nadzienie:

Kalafior gotuję aldente w osolonej wodzie.Do miski wbijam jajka, dodaję białko,ser czosnkowy,jogurt, sól, pieprz, paprykę wędzoną i ostrą pokrojoną. Ser feta jest słony wiec ostrożnie z solą. Mieszam i na końcu dodaję fetę pokrojoną. Wylewam 1/3 masy, układam kawałki kalafiora,druga część masy, układam kawałki kabanosów. Wylewam resztę masy. Na wierzchu układam pomidorki koktajlowe pokrojone, plastry żywieckiej. Quiche wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni, po włożeniu zmniejszam na 180 stopni i piekę około 35 minut aż się zetnie. Przed podaniem posypuje natką.


sobota, 7 listopada 2020

Szarlotka z pigwą

 Tym razem pokusiłam się o szarlotkę ale z pigwą. Gdybym miała wybierać nie wiem co lepsze. Jabłka czy pigwa. Ja osobiście bardzo ją lubię bo ma fajny aromatyczny smak. Do ciast idealna i na przetwory.

 






 
 

 

forma o wymiarach 24x24 cm

ciasto kruche:

100 g mąki migdałowej

100 g mąki kokosowej

200 g mąki pszennej 

4 żółtka

8 łyżek cukru

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

200 g masła



pigwa:

1,5 kg pigwy

6 łyżek cukru

1/4 łyżeczki cynamonu

50 ml wody

1 cytryna 

puder do posypania

 

Ciasto kruche:

Do miski przesiewam mąki, dodaję proszek do pieczenia, żółtka, cukier,sól, zimne pokrojone masło. Całość kroję nożem a potem krótko zagniatam rękoma.Dzielę na dwie części. Ciasto wkładam do zamrażalnika na godzinę.

Dno blaszki wykładam papierem do pieczenia. Połowę ciasta ścieram na tarce jarzynowej i rozsypuję w formie. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni, wstawiam blaszkę zmniejszam na 180 stopni i piekę 10-15 minut aż się zrumieni.

Pigwa:

Pigwy obieram, pozbawiam nasion i kroję na kawałki. Przekładam do garnka, dodaję sok z cytryny, wodę, cukier, cynamon i przesmażam aż zrobią się miękkie. Odstawiam do wystygnięcia.

Na podpieczony ciepły spód wykładam pigwę. Ścieram drugą cześć ciasta i wysypuję na pigwę. Blaszkę wstawiam do piekarnika temp 180 stopni nagrzanego i piekę około 25 minut aż się zrumieni. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem.

 

czwartek, 5 listopada 2020

Dyniowy omlet ze szpinakiem i łososiem

 Jesienny omlet z dynią w roli głównej i szpinakiem. Dodałam jeszcze pomidory suszone i świeże bo miałam. Do tego łosoś i mamy ekstra omlecik. Jesień to pełna paleta kolorów i na omlecie to widać.

 

 



 


 


 

 


 

omlet:

3 jajka wielkość M

szczypta soli, pieprzu, papryczki chili

4 łyżki puree  z dyni pieczonej/ po upieczeniu miksuję dynię blenderem/

4 pomidory suszone

pozostałe:

110 g łososia z oleju z suszonymi pomidorami

100 g szpinaku

1 ząbek czosnku

sól, pieprz czarny i czerwony

1 łyżka masła klarowanego

1 kawałek dyni upieczonej

4 pomidory koktajlowe

natka pietruszki

 

Wykonanie:

Szpinak myję, osuszam i przesmażam na odrobinie masła. Dodaję czosnek drobno pokrojony, sól, pierz.

Do miski wbijana jajka, dodaję sól, pieprz, chili i rozbijam trzepaczką chwilę. Do jajek dodaję puree z dyni zimne, pokrojone pomidory suszone i mieszam. Na patelni rozgrzewam masło, wlewam jajka i smażę na wolnym ogniu aż omlet się zetnie. Omlet podaję ze szpinakiem, kawałkami dyni, pomidorkami,łososiem, natką pietruszki, listkami botwiny.

 

wtorek, 3 listopada 2020

Kanie w sosie kokosowym wege

 Wegańskie danie z grzybami kaniami w roli głównej. Bez laktozy, bez glutenu. Zrobicie w 10 minut. Możecie wykorzystać każde inne grzyby. U mnie kanie bo bardzo je lubię i jak mam okazję zbieram.

 



 



 

 


składniki:

1 cebula

300 ml mleczka kokosowego

1 łyżka mąki migdałowej

sol, pieprz czarny i czerwony

1 łyżeczka majeranek

natka pietruszki

olej rzepakowy

8 grzybów kani dużych1 gałązka tymianku

Wykonanie:

Grzyby oczyszczam, nie myję ich. Odrywam ogonki i wyrzucam. Kapelusze kroję na paski. Cebule drobno kroję i przesmażam na oleju. Dodaję kanie i przesmażam dalej. Mąkę migdałową rozrabiam w mleku kokosowym i wlewam do grzybów. Zagotowuję, doprawiam solą, pieprzem czarnym, czerwonym, majerankiem, tymiankiem. Posypuję natką pietruszki.