niedziela, 31 października 2021

Zielony makaron z warzywami wege

 Jesienny makaron do zrobienia w 30 minut. Szybko, smacznie, zdrowo. Potrawa jest wegańska i zrobiona z sezonowych składników które mi zostały. Dynie mam  swoją z ogródka więc przerabiam ją na wszystkie sposoby żeby się nie zmarnowała.

 

 


 




 

200 g makaronu wege z zieloną herbatą szpinakiem

1 papryka czerwona

100g tofu wędzonego

1 dynia hokkaido

3 łyżki sosu teriyaki

sól, pieprz czerwony i czarny, bazylia, oregano suszone, koperek


Piekarnik nagrzewam do temp 250 stopni . W tym czasie dynię wydrążam z pestek i miąższu. Nie obieram jej , kroję w kostkę. Paprykę też kroję w kostkę i tofu. Przekładam do miski wszystko, dodaję łyżkę sosu teriyaki, bazylię, oregano, pieprz, sól i mieszam. Wykładam na blaszkę na papier i wstawiam do piekarnika. Piekę około 10-15 minut. W tym czasie gotuję makaron aldente i odcedzam. Makaron przekładam na patelnię, dodaję resztę sosu teriyaki, warzywa pieczone, posypuję koperkiem.

piątek, 29 października 2021

Quiche z grzybami i papryką

Jesienne quiche z podgrzybkami, papryką i porem. Czy możne być coś lepszego niż chrupiące wytrawne ciasto kruche i pyszne pachnące nadzienie. Na ciepło, na zimno możecie jeść jak chcecie. Bardzo fajna propozycja na kolacje i nie tylko.

 


 





ciasto kruche:

100 g mąki orkiszowej

100 g mąki gryczanej

100 g masła

2 żółtka

1/2 łyżeczki soli

2 łyżki zimnej wody

farsz:

1 por biała część

1 papryka czerwona

250 g podgrzybków świeżych

sól, pieprz, majeranek

300 g śmietany 18 % do zup 

3 jajka

olej do smażenia

Ciasto:

Do miski wsypuję mąkę, dodaję zimne masło pokrojone sól,wodę zimną, żółtka i kroję nożem. Bardzo krótko zarabiam ciasto i wstawiam do zamrażalnika na godzinę. Szykuje formę wysoką o średnicy 21 cm.

Ciasto rozwałkowuje na papierze do pieczenia przez drugi papier. Dzięki temu ciasto nie przykleja się do wałka. Do formy przekładam ciasto, zrywając papier,formuję boki wysokie z ciasta. Spód ciasta nakłuwam widelcem. Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 stopni góra dół i piekę 20 minut aż się zrumieni.

Farsz:

Grzyby myję,osuszam i kroję.Por kroję w krążki, paprykę w kostkę. Przesmażam razem na oleju na wolnym ogniu. Można podlać odrobiną wody. Przekładam na talerz. Na tej samej patelni przesmażam grzyby.Doprawiam sola, pieprzem, majerankiem, dodaję por, paprykę.W misce mieszam śmietanę,jajka.  

Wylewam 1/3 masy,wykładam 1/3 część farszu,druga część masy,druga część farszu, wylewam resztę masy i farsz. Quiche wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni, po włożeniu zmniejszam na 180 stopni i piekę około 35 minut aż się zetnie.

 

środa, 27 października 2021

Bakłażan z dynią topinamburem tofu i czarnym ryżem

 Jesienna potrawa dla diabetyka wegańska, i ze składników o niskim indeksie glikemicznym. Dynia z mojej działki, topinambur wykopałam na łące. Samo zdrowie i dobro w naturalnej postaci. Do farszu dodałam ryż czarny który jest najlepszy dla diabetyków. Tofu  jest uzupełnieniem całości.

 

 


 

 



 

 


 

 

składniki:

2 bakłażany

1/2 szklanki ryżu czarnego

300 g topinamburu

1 papryka czerwona

100 g tofu

1 dynia hokkaido mała

sól, pieprz, natka pietruszki, koper świeży

olej, zioła prowansalskie

ocet balsamico

 Ryż gotuję według instrukcji opakowania.

Bakłażany kroję wzdłuż, wycinam miąższ ze środka zostawiając po 1 cm grubości. Posypuję solą bakłażany i miąższ i odstawiam na 30 minut. Paprykę, dynię, tofu, kroję w kostkę. Dyni nie obieram, wydrążam środek. Przekładam do miski, dodaję sól, pieprz, zioła prowansalskie, olej, ocet balsamiczny. Topinambur myję, nie obieram go, tylko skrobię za pomocą druciaka takiego do garnków. Topinambur wkładam do wody z łyżką octu winnego bo ciemnieje. Osuszam go, kroję na pół każdy kawałek. Przekładam do miski,z warzywami. Bakłażany zmywam z soli, osuszam i smaruję olejem środki. Układam na blaszce na papierze do pieczenia. To samo robię z miąższem. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 210 stopni na 30 minut. Po 15 minutach wysypuję na blaszkę warzywa pokrojone i tofu. Piekę je 15 minut.

Do ryżu dodaję upieczone warzywa, miąższ z bakłażana który kroję na mniejsze kawałki. Dodaję sól, pieprz,zioła, natkę, koperek.


poniedziałek, 25 października 2021

Jesienny gulasz ze świeżą fasolą

 Jesienne gulasze bardzo często u mnie goszczą. Są to syte,rozgrzewające potrawy do których dodaję to co mam dostępne. Najczęściej są to warzywa z mojego ogródka, cukinia, fasolka świeża którą uwielbiam, papryka. Takie gulasze mogę jeść na obiad, kolację i nigdy mi się nie znudzą. Do odgrzania idealne.

 

 


 





Składniki:

1 cukinia

30 dkg ziaren fasoli fioletowej świeże

1 papryka czerwona

1 cebula

2 ząbki czosnku

3 kiełbaski chłopskie

natka pietruszki

sól, pieprz

1 łyżeczka papryki wędzonej

papryczka chili

1 łyżeczka tymianku

liść laurowy, ziele angielskie

olej do smażenia

koncentrat pomidorowy 120 g

100 ml passata pomidorowa

 

Fasolę świeżą nie moczę, bo nie ma takiej potrzeby gotuję ją do miękkości w osobnym garnku.

Cebulę, czosnek drobno kroję. Przesmażam na oleju, dodaję pokrojoną kiełbasę i dalej przesmażam. Dodaję pokrojoną paprykę, liść laurowy, ziele angielski, chili i przesmażam chwilę dalej. Wlewam passatę pomidorową, koncentrat, dolewam wodę zimną około 3/4 litra i gotuję na wolnym ogniu. Na końcu dokładam cukinię pokrojoną ona nie musi się tak długo dusić. Wolę jak jest aldente. Dodaję też fasolę odsączoną z wody, tymianek, sól, pieprz, paprykę wędzoną. Duszę do miękkości cukinii. Podaję z natką pietruszki.

 

środa, 20 października 2021

Bagietka jak z piekarni

 Kupowałam bagietki z piekarnik, i zakochałam się w nich. Pomyślałam sobie a może tak zrobić samemu. Chciałam żeby wyszły, chrupiące, rumiane z pęcherzykami ciasta. Wydawało mi się to nie możliwe. Bo ciasto po wyrośnięciu i wyrobieniu dobrym powinno mieć właśnie takie pęcherzyki jak bańki mydlane.Nie muszę pisać jaki niebiański zapach rozchodzi się po całym domu.Do zrobienia ich użyłam Mąkę Szymanowską Polskie Młyny która okazała się strzałem w 10. Kupicie ją bez wychodzenia z domu. Tak tak teraz mąkę i inne produkty Polskich Młynów  możecie kupić w sklepie na allegro. Szybkie, proste zakupy i zaoszczędzony czas.

 



                                              









Polskie Młyny na allegro

składniki ciasto:

1 kg mąki typ 480 Polskie Młyny

25 g drożdży

2 łyżeczki soli

szczypta cukru

660 ml letniej wody


Drożdże przekładam do miski, wlewam 60 ml wody letniej , dodaję dwie łyżki mąki, szczyptę cukru i mieszam. Zaczyn ma mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Odstawiam w ciepłe miejsce na 30 minut aż wyrośnie. 

Sól rozpuszczam w 600 ml letniej wody. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dolewam wodę i ciasto wyrabiam robotem za pomocą haka około 20 minut. Im dłużej tym lepiej. Ciasto powinno być ładnie wyrobione, można też rękoma. Od wyrabiania zależy potem efekt końcowy.

 Wykładam ciasto z miski na stolnicę i zagniatam jeszcze chwilę rękoma. Wstawiam do miski, przykrywam ściereczką i zostawiam na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie znowu zagniatam rękoma na stolnicy chwilę i znowu do miski przekładam na godzinę do wyrośnięcia. Wykładam na stolnicę ponownie zagniatam i dzielę ciasto na pięć części, mniej więcej po około 310 g. Przykrywam kawałki ciasta ręcznikiem żeby nie wyschły. Formuję pierwszą bagietkę. Na stolnicy podsypuję mąkę. Ciasto rozciągam na prostokąt 20x10. Wymiary tutaj nie są istotne ale podaję jak robiłam. Posypuję mąką na wierzchu i zwijam w rulon od krótszego boku. Ponowie rozciągam ciasto na prostokąt i znowu zwijam i tak robię trzy razy. 

Potem rozciągam ciasto na długość blaszki z piekarnika. Na blaszkę wykładam papier do pieczenia, układam bagietkę z brzegu, i formuję z papieru zakładkę, chodzi o to żeby nie dotykały się bagietki podczas wyrastania. To samo robię z pozostałymi bagietkami. Piekłam na raz trzy sztuki na jednej blaszce.

Odstawiam na 40 minut do wyrośnięcia. Przykrywam ściereczką. Im cieplej tym lepiej bo wtedy ładnie wyrosną. Rozciągam zakładki z papieru żeby bagietki nie dotykały się podczas pieczenia. Nacinam na skosie ostrym nożem w trzech, czterech miejscach. Posypuję mąką z wierzchu. W czasie wyrastania ciasta nagrzewam już piekarnik, a musi być dobrze wygrzany. W drugą blaszkę z piekarnika wlewam wodę i wstawiam ją żeby woda parowała podczas pieczenia. Piekarnik nagrzewam na 280 stopi u mnie to jest maks. Spryskuję piekarnik jeszcze wodą, wstawiam bagietki i piekę je około 20-25 minut w temp 280-270 stopni. Piekłam wcześniej na 250 ale u mnie okazała się za niska ta temperatura, bagietki nie były rumiane. Pod koniec pieczenia odwróciłam je z góry na dół, żeby spody ładnie się dopiekły. Po wyjęciu z piekarnika przykrywam ściereczką do przestygnięcia.

poniedziałek, 18 października 2021

Pad thai

Pad thai to potrawa kujni tajskiej. Wbrew pozorom jest to danie szybkie do zrobienia. Obłędnie smakuje i pachnie. 

 


 





200 g makaronu cienkie nitki albo ryżowego

200 g krewetek

100 g tofu

1 papryka czerwona

kiełki fasoli

limonka, papryczka chili

2 ząbki czosnku

2 szalotki

2 jajka

2 łyżki prażonych orzechów ziemnych 

olej

sos:

 3 łyżki sosu rybnego

3 łyżki sosu sojowego

2 łyżki sosu tamaryndowej

1 łyżka cukru trzcinowego

2 łyżki sosu z limonki 


Do miseczki przekładam składniki sosu i mieszam. Makaron gotuję według instrukcji opakowania. Szalotki, czosnek drobno pokroić i przesmażyć na oleju. Dodaję krewetki, obsadzam po minucie i odkładam na talerz. Na tej samej patelni przesmażam tofu, dodaję pokrojoną paprykę, chili, krewetki, sos, makaron i chwilę przesmażam. Makaron przesuwam na jedną stronę patelni, wbijam jajka i smażę. Mieszam potem z makaronem. Podaję z orzeszkami, kiełkami, limonką pokrojoną.



sobota, 16 października 2021

Pigwa z jeżyną pod kruszonką

 Jesienna  kruszonka z pigwą mango i jeżynami. Mango dodałam bo miałam,możecie dodać na przykład jabłka. Najlepsza jeszcze ciepła.

 



 

1 mango

4 pigwy, sok z cytryny

3 łyżki cukru trzcinowego

100 g jeżyn

kruszonka:

200 g mąki krupczatki

80 g cukru trzcinowego

1 łyżeczka pasty waniliowej

130 g masła

3 łyżki płatków migdałowych


Do miski przesiewam mąkę, dodaję pokrojone zimne masło, pastę waniliową i zagniatam krótko palcami. Na końcu dodaję cukier i ściskam palcami w kruszonkę.

Pigwę obieram, kroję w kostkę, dodaję sok z cytryny, cukier trzcinowy i przesmażam w garnku na wolnym ogniu aż zmięknie. Można dolać dwie łyżki wody na początku smażenia.

Mango obieram i kroję w plastry. Do naczynia do zapiekania przekładam pigwę, mango, jeżyny. Na wierzchu wykładam kruszonkę. Posypuję płatkami migdałowymi. Piekarnik nagrzewam do temp 220 stopni. Wstawiam naczynie,zmniejszam na 200 i piekę około 30 minut na złoty kolor.

czwartek, 14 października 2021

Domowe gofry

 Któż z nas nie lubi gofrów które mi osobiście przypominają dzieciństwo. Polskie Młyny w swojej ofercie mają gotową mieszankę na domowe gofry. Nie musimy się martwić proporcjami, co dodać żeby były  chrupiące, pachnące,rumiane. Taka mieszanka skraca czas przygotowania i daje gwarancję że zawsze nam wyjdą. Możecie ją kupić już bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym na allegro Polskie Młyny. Kupicie w nim także inne produkty potrzebne do wypieków domowych.



 


 




  

Polskie Młyny allegro

1 opakowanie mieszanki Gofry domowe Polskie Młyny

2 jajka

400 ml mleka

80 ml oleju

dodatki:

śmietana 30 %

maliny,figi, czekolada starta, winogrono

orzechy, mięta świeża

Białka ubijam z odrobiną soli na sztywno. Do miski przesypuję zawartość opakowania, dodaję żółtka, mleko, olej. Miksuję około 4 minuty aż ciasto będzie gładkie. Na końcu dodaję pianę z białek i mieszam już delikatnie łyżką. Gofrownicę smaruję olejem, rozgrzewam. Wylewam po dwie, trzy łyżki ciasta i piekę gofry na złoty kolor. Czas pieczenia zależy od mocy gofrownicy.

Z porcji wyjdzie około 10 gofrów w zależności od wielkości.

Gofry podaję z ubitą śmietaną, owocami, czekoladą, orzechami i miętą.



środa, 13 października 2021

Wege kaszotto z dynią

 Proste, szybkie i bardzo zdrowe wege kaszotto. Tak naprawdę dodałam do niego to co miałam w lodówce. Także inwencja dowolna. Ogólnie często robię dania na zasadzie co zostało trzeba wykorzystać. Bardzo dobre na ciepłe i na zimno kaszotto.

 


 

 


 





 

1/2 szklanki kaszy gryczanej

10 pomidorków koktajlowych

6 pomidorów suszonych

natka, koper świeży

1 garść kiełków

1 dynia hokkaido mała

100 g tofu

1 cebula

sól, pieprz

oliwa z suszonych pomidorów

zioła/ bazylia, oregano, /

 

Kaszę gotuję w szklance wody. Dynię wydrążam ze środka i kroję ze skórą w kostkę. Cebulę też kroję w kostkę i tofu. Przekładam do miski wszystko, polewam oliwą, posypuję ziołami bazylią, oregano. wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni na 20 minut. 10 minut przed końcem pieczenia dodaję pomidorki koktajlowe na blaszkę i piekę dalej. Do kaszy ugotowanej dodaję dynię, cebulę, tofu, pokrojone pomidory suszone, kiełki, sól, pieprz, koper, natkę, oliwę z pomidorów. Mieszam układam pomidorki upieczone, posypuję jeszcze koperkiem.

czwartek, 7 października 2021

Wołowina w sosie grzybowym

 Jesiennie, smakowicie, pachnąco bo jakżeby inaczej mogło być skoro danie z grzybami leśnymi. Nie jest pracochłonne ale czasochłonne tak. W końcu wołowina jest wymagają w obróbce. Ale warto wierzcie mi z kaszą pycha.

 








40 dkg wołowiny na gulasz

50 dkg podgrzybków

1 cebula duża

sól, pieprz

1 łyżeczka majeranku

100 ml wina białego

natka pietruszki

olej rzepakowy

200 ml śmietanki 30 %

liść laurowy, ziele angielskie


Cebulę kroję, przesmażam na oleju, wlewam wino i redukuję.  Grzyby myję i kroję, dodaję do cebuli i smażę dalej. Wykładam na talerz. Na patelnię wlewam odrobinę oleju, i na rozgrzaną wkładam kawałki mięsa. Obsmażam z każdej strony. Podlewam mięso wodą  150 ml, dodaję ziele, liść laurowy, pieprz i duszę około dwie godziny. W między czasie dolewam kolejne 150 ml. Wołowina żeby była miękka wymaga długiej obróbki. Na końcu dodaję sól, grzyby,majeranek i jeszcze chwilę gotuję. Wlewam śmietanę i zagotowuję. Posypuję natką pietruszki. Sos podaję z kaszą jęczmienną.