poniedziałek, 29 lutego 2016

Zapiekanka z selerem naciowym i beszamelem


Zapiekanka z makaronu który został z poprzedniego dnia jest idealnym pomysłem na wykorzystanie resztek. Dodałam zielone warzywa seler, por, groszek i marchewkę. Jest sycąca, pełna warzyw z dodatkiem sosu który idealnie się w niej komponuje. Zrobienie sosu zajmie nam pięć minut.






















sos beszamelowy:

1 szklanka mleka
1/2 szklanki bulionu drobiowego
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka masła klarowanego
1 żółtko
gałka muszkatołowa
sól

warzywa:
1/2 selera naciowego
1 i 1/2 szklanki groszku mrożonego
3 marchewki
1 por biała część
masło klarowane do smażenia
150 g makaronu kokardki ugotowanego
3 łyżki startego sera żółtego
1 papryczka chili

kurczak marynata:
1 pierś z kurczaka
sól, pieprz
2 łyżki octu winnego
1/2 łyżeczki oregano, bazylii

Pierś  z kurczaka kroję na małe kawałki, przekładam do miski dodaję ocet winny, sól, pieprz, bazylię i oregano odstawiam na godzinę do lodówki Po tym czasie przesmażam na patelni.

Sos: Masło roztapiam i przesmażam na nim  mąkę, ale nie ma ona ściemnieć. Zdejmuję z ognia i wlewam stopniowo zimne mleko cały czas mieszając montewką, wstawiam na gaz i dolewam bulion, zagotowuję. Zdejmuję z gazu. Żółtko przekładam do kubka, dodaję łyżkę sosu i mieszam, dolewam kolejną łyżkę sosu. Żółtko wlewam do sosu i mieszam ale już nie gotuję. Doprawiam solą, gałką muszkatołową.

Seler naciowy kroję i przesmażam na maśle razem z pokrojonym porem. Wlewam 1/4 szklankę wody i duszę do miękkości. Marchew obieram i kroję w talarki gotuję razem z groszkiem do miękkości w osolonej wodzie.

Na spodzie naczynia do zapiekania układam połowę makaronu, wylewam połowę beszamelu, na to seler z porem połowa,cześć marchewki z groszkiem, połowę sera, kurczak, znowu seler, marchewka i makaron. Polewam resztą sosu, posypuję serem, dodaję chili pokrojone.
Zapiekam 30 minut temp 190 stopni.

sobota, 27 lutego 2016

Pasztet z wątróbki królika


Prosty i szybki pasztet który nie wymaga dużego nakładu pracy. Pasztet z wątróbki królika, która jest bardzo delikatna.




















30 dkg wątróbki z królika
2 jajka
5 dkg  masła
1 łyżeczka musztardy
1/2 łyżeczki soli
pieprz do smaku
2 łyżki mąki pszennej płaskie
2 łyżeczki żelatyny
1 papryczka chili
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 bułka czerstwa
2/3 szklanki mleka
gałka muszkatołowa

Wątróbkę dokładnie myję oczyszczam, przekładam do pojemnika wysokiego, dodaję musztardę, jajka, masło, sól, pieprz,mąkę. Bułkę namaczam w mleku i mocno odciskam z jego nadmiaru. Cebule kroję drobno przesmażam. Dodaję do wątróbki, czosnek sprasowany też i miksuję blenderem. Żelatynę namaczam w łyżce zimnej wody i dolewam 1/5 szklanki gorącej wody i rozpuszczam. Dodaję do wątróbki i całość miksuję na jednolitą masę blenderem. Chili kroję drobno i dodaję do masy. Foremkę małą aluminiową wykładam folią spożywczą, wylewam do niej masę i przykrywam z góry folią. Foremkę wstawiam do brytfanny wypełnionej gorącą wodą. Pasztet piekę w kąpieli wodnej temp 180 stopni przez godzinę i 15 minut.Odstawiam do przestygnięcia.

czwartek, 25 lutego 2016

Mintaj w sosie z bulgurem


Szybki, prosty i zdrowy obiad. W jednym naczyniu przemycimy rybę, kaszę i porcję warzyw. Przeciery pomidorowe zimową porą są najlepsze bo mają więcej likopenu niż pomidory świeże.
















3 kostki mintaja
1/3 szklanki kaszy bulgur
5 pomidorków koktajlowych
sól, pieprz
przyprawa do ryb
natka pietruszki
olej
1/2 kulki mozzarella

sos pomidorowy:
2 szklanki przecieru pomidorowego lub pomidory z puszki
2 cebule
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
1/2 łyżeczki bazylii
1/2 łyżeczki oregano

Rybę odmrażam przez noc w lodówce, mocno odciskam ją na ręcznikach papierowych z nadmiaru wody. Sole, pieprze doprawiam przyprawą do ryb i odstawiam na godzinę. Bulgur gotuję zgodnie z instrukcją opakowania.

Cebule obieram i kroję w kostkę, przesmażam na oleju, dolewam przecier pomidorowy, dodaję sprasowany czosnek i całość przesmażam aż sos zrobi się gęsty. Doprawiam solą, pieprzem, oregano, bazylią. Do sosu dodaję kaszę i mieszam.  Do naczynia do zapiekania wylewam połowę sosu, układam kostki ryby, dodaję resztę sosu i wstawiam do piekarnika temp 190 stopni na 40 minut. !0 minut przed końcem dodaję polówki pomidorków. Na końcu układam plastry mozzarelli i zostawiam aż się rozpuści.Podaję z natką.


wtorek, 23 lutego 2016

Sałatka z selerem naciowym i bulgurem


Sałatka jest zdrowa i orzeźwiająca za sprawą selera i sosu cytrynowego. W jednym daniu mamy porcję kaszy, warzyw, orzechów,  czyli to wszystko co potrzebne nam do prawidłowego rozwoju. Mięsożercy znajdą także porcję drobiu.












1/2 szklanki kaszy bulgur
1/2 selera naciowego
1 pierś z kurczaka
sól, pieprz
curry indyjskie
1 łyżka octu winnego
1/2 puszki kukurydzy
3 łyżki orzechów włoskich
olej
natka pietruszki

sos cytrynowy:
150 ml jogurtu greckiego
1/2 soku z cytryny
skórka z otartej cytryny
sól, pieprz
1/2 łyżeczki musztardy

Pierś z kurczaka kroję na małe kawałki, przekładam do miski, dodaję ocet winny, curry przyprawę, sól, pieprz i odstawiam na godzinę do lodówki.Przesmażam na oleju i studzę.

Kaszę bulgur gotuję zgodnie z instrukcją opakowania i studzę. Seler naciową myję i kroję drobno, przekładam do kaszy, dodaję kurczaka, kukurydzę, orzechy posiekane.Dodaję sos, natkę pietruszki i mieszam dokładnie.

Sos:
Do jogurtu dodaję otartą skórkę z cytryny którą wcześniej sparzyłam i wyszorowałam. Dodaję sok z cytryny, sól, pieprz, musztardę i mieszam.

niedziela, 21 lutego 2016

Królik w sosie z warzywami

Królik bardzo delikatne i chude mięso. Polecany szczególnie dzieciom. Polecam dodać warzywa podczas duszenia mięsa w ten sposób przemycimy ich porcję dla niejadków.















marynata królika:

2 udźca z królika
2 cebule
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka soli
1 Łyżeczka papryki wędzonej
1/2 szklanki octu winnego
2 łyżeczki czubricy czerwonej
1 łyżka przyprawy do dziczyzny
3 łyżki oliwy
pieprz

pozostałe:
1 marchewka
1 plaster selera
1 pietruszka korzeń

Sos:
wywar do mięsa
1 łyżka płaska mąki krupczatki
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18 %


Królika przekładam do miski, dodaję cebulę pokrojoną, czosnek sprasowany, sól, paprykę wędzoną, czubricę, przyprawę do dziczyzny, oliwę, pieprz mięso nacieram przyprawami, dodaję ocet winny i odstawiam na dobę do lodówki. Przekładam do brytfanny. Warzywa obieram i kroję wzdłuż. Dodaję do mięsa i duszę razem pod przykryciem około godzinę i 15 minut. W trakcie duszenia podlewam wodą. Na końcu wyjmuję kawałki warzyw i kroję w kostkę.

Mąkę rozpuszczam w 1/4 szklanki wody, wlewam do wywaru od mięsa i zagotowuję, na końcu dodaję śmietanę i chwile gotuję. Wrzucam pokrojone warzywa i królika podaję z sosem.



piątek, 19 lutego 2016

Roladki z porem i gorczycą


Jedne z lepszych jakie zrobiłam. Kurczak za sprawą boczku jest aromatyczny, do tego gorczyca i por które nadają wyraźnego smaku. Powstały z tego co miałam w lodówce.














3 piersi z kurczaka
40 dkg boczku wędzonego
12 pomidorków suszonych
1 por biała część duża
15 dkg sera feta
musztarda francuska
sól, pieprz
masło klarowane

Por myję kroję w krążki, przesmażam na maśle klarowanym tak długo aż zmięknie. Boczek zamroziłam dzięki temu łatwo pokroiłam go na cienkie plastry maszynką do chleba.
Pierś z kurczaka kroję na trzy części moje były duże. Delikatnie rozbijam, smaruję musztardą francuską, układam kawałek sera feta, pomidory suszone, dodaję por, solę, pieprzę. Z solą delikatnie bo boczek jest słony.Roladki zwijam i obkładam każdą dwoma plastrami boczku. Związuję nitką, albo spinam szpilkami. Przesmażam na maśle klarowanym z każdej strony, podczas smażenia jak się zarumienią podlewam wodą od czasu do czasu. Smażę około 45 minut na wolnym ogniu.

środa, 17 lutego 2016

Bagietki na zakwasie

Proste domowe bagietki na zakwasie które można modyfikować dodawać różne zioła, przyprawy, dodatki. Są chrupiące i znikają jeszcze ciepłe.















35 dkg mąki pszennej typ 650
1 dag drożdży
30 dkg zakwasu
1/2 łyżeczki soli


Do miski wykruszam drożdże dodaję 135 ml letniej wody, przesiewam mąkę, dodaję zaczyn, sol i całość wyrabiam mikserem albo ręką aż ciasto będzie elastyczne. Nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na godzinę. Ciasto wykładam na deskę podsypaną mąką i dzielę na pięć części. Formuję bagietki na długość blaszki u mnie 35 cm, układam na papierze do pieczenia zachowując odstępy bo ciasto urośnie. Odstawiam do wyrośnięcia na 30 minut. Ostrym nożykiem robię nacięcia w kilku miejscach. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 250 stopni i piekę 10 minut po czym zmniejszam na 180 stopni i piekę kolejne 15 minut.

poniedziałek, 15 lutego 2016

Dyniowe pyzy z sosem


Pyzy dyniowe żółte jak słońce z sosem też dyniowym. Lekkie, smaczne i zdrowe. Sosy nie muszą być zawiesiste. Uwielbiam pyzy zarówno na ciepło jak i na zimno z dynią są pyszne.
















1/2 kg mąki typ 500
2 dkg drożdży
1 jajko
cukier szczypta
1/3 łyżeczki soli
1 szklanka pure z dyni pieczonej
mleko

Sos dyniowy:
1 cebula duża
2 ząbki czosnku
1 szklanka pure z dyni pieczonej
sól, pieprz
1/2 łyżeczka czubricy czerwonej
masło klarowane
2 łyżki śmietany 30 %
natka pietruszki, pieprz czerwony

Pyzy:

Do miski wykruszam drożdże, dodaję 4 łyżki letniego mleka, dodaję łyżkę mąki, szczyptę cukru i mieszam. Zaczyn ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia pod przykryciem w ciepłe miejsce. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję jajko, pure z dyni, sól. Ciasto wyrabiam mikserem i dolewam mleko w zależności od konsystencji ciasta, dolałam niewielką ilość. Ciasto nie może być rzadkie, Odstawiam pod przykryciem do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie przekładam na deskę podsypaną mąką, zagniatam i lekko rozciągam na grubość 1,5 cm. Szklanką wykrawam krążki, które układam na desce podsypanej maka. Odstawiam na 30 minut, przykrywam do wyrośnięcia. Pyzy gotuję 10 minut na parze.

Sos:

Cebule, czosnek obieram, kroję drobno,  i przesmażam na maśle. Dodaję pure z dyni i dalej przesmażam chwilę. Doprawiam solą, pieprzem, czubricą, dodaję śmietanę. Całość miksuje blenderem. Sos podaję z pyzami , natką i pieprzem czerwonym.


piątek, 12 lutego 2016

Pierogi z serem i sosem malinowym


Pierogi które przypomną nam trochę lata zimową porą. Sos z malin mrożonych jest prosty i szybki do zrobienia. Pierożki rozpływają się ustach. Są  wspomnieniem mojego dzieciństwa, moja mama zawsze takie robiła.




















ciasto na pierogi:

500 g mąki pszennej typ 500
1 łyżka oleju
szczypta soli
1 i 1/4 szklanki gorącej wody

farsz:

400 g sera twarogowego
1 łyżkę cukru
2 żółtka
szczypta soli

sos malinowy:
1 szklanka malin mrożonych
2 łyżeczki cukru
1 łyżka wody
1/2 łyżeczki żelatyny

Do miski przesiewam mąkę, dodaję sól, na środku robię wgłębienie i wlewam gorącą wodę stopniowo mieszam widelcem. Jak ciasto przestygnie zagniatam rękoma i dodaje oliwę. Ciasto ma być elastyczne. Na stolnicy podsypanej mąką rozwałkowuję bardzo cienko. Wycinam szklanką koła i układam w foremce do pierogów

Ser przekładam do miski, dodaję cukier, sól, i żółtka dokładanie mieszam widelcem. Farsz układam na cieście i sklejam foremką. Pierogi gotuję we wrzącej wodzie z łyżką oliwy 3 minuty od wypłynięcia na wierzch.

Maliny przekładam do rondelka, dodaję cukier i na wolnym ogniu gotuję 7 minut.Po tym czasie przecieram przez sitko żeby pozbyć się pestek.  Żelatynę namaczam w łyżce wody i dolewam gorący sok z malin żeby żelatyna się rozpuściła. Wlewam do soku i zostawiam do przestygnięcia. Pierogi podaję z sosem.

środa, 10 lutego 2016

Krem porowo selerowy


Zupa krem lekka, zdrowa wegańska. Nie zabielałam jej śmietaną bo wersja bez jest dietetyczna. Szybka, prosta do zrobienia i można w niej przemycić kilka warzyw i  jabłko. Mojej rodzinie bardzo smakowała. Pomidory suszone dodaję smaczku zupie.













1 por biała część duża
1/2 selera naciowego
2 ziemniaki
1 jabłko
1 cebula
0,75 litra bulionu warzywnego
sól, pieprz
2 łyżki pestek dyni
3 suszone pomidory
natka pietruszki
masło klarowane

Cebul kroję i przesmażam na maśle, dodaję por pokrojoną i seler naciowy i razem przesmażam. Ziemniaki, jabłko obieram i kroję w kostkę. Dodaję do warzyw na patelni i zalewam bulionem. Gotuję 10-15 minut. Miksuję blenderem, doprawiam sola, pieprzem.. Ziarna dyni prażę na patelni, dodaję suszone pomidory i wyłączam gaz. Pomidory kroję w paski. Krem podaję z pestkami i pomidorami oraz natką.



poniedziałek, 8 lutego 2016

Chrupiące bezy

Bezy to smaki mojego dzieciństwa. Piekłam je wiele razy ale to nie było to. Zawsze coś im brakowało, albo za długo je suszyłam albo temperatura za mocna. Te bezy są takie jak lubię śnieżne, w środku lekko ciągnące. Można je przechowywać tydzień albo dłużej.













4 białka wielkość M
220 g cukier kryształ
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka płaska mąki ziemniaczanej
szczypta soli

Białka wyjmuje wcześniej z lodówki dobrze jak będą miały temperaturę pokojową ale zimne też da się ubić. Dodaję szczyptę soli do nich i ubijam mikserem na sztywno. Dodaję stopniowo po łyżce cukru i dopiero jak on się rozpuści dodaję kolejną łyżkę cukru. Dodanie od razu całego cukru spowoduje że bezy się nie ubiją. Dodajemy w odstępach cukier. Miksuję na najwyższych obrotach około 40 minut do momentu aż cukier rozpuści się, beza będzie gęsta i lśniąca. Na końcu dodaję sok  z cytryny, mąkę i cały czas miksuję do połączenia składników. Bezę przekładam do worka cukierniczego i  nakładam ją za pomocą szprycy na papier do pieczenia. Zachować należy odstępy bo beziki trochę urosną. Piekarnik rozgrzewam temp 120 stopni termoobieg. Wkładam dwie blaszki od razu, i piekę 20 minut po czym zmniejszam  temp do 100 stopni termoobieg i piekę dalej 40 minut. Bezy powinny być z wierzchu suche, a w środku dojdą podczas suszenia.  Po tym czasie uchylam drzwiczki piekarnika i susze je dalej dwie godziny albo zastawiam na noc. Moje bezy są w środku  ciągnące. Jeżeli chcemy wysuszone całkiem trzymamy je dłużej 10 minut w piekarniku. Zbyt długie ich pieczenie powoduje że  potem się kruszą i łamią o czym się przekonałam.

sobota, 6 lutego 2016

Rolady ze szpinakiem i fetą

Rolady zielone które robi się szybko. Polecam dodać do nich boczek przez to będą bardziej aromatyczne. Szpinak mrożony o tej porze roku będzie idealny.
















3 piersi z kurczaka
20 dkg boczku wędzonego w kawałku
20 dkg szpinaku mrożonego liście
5 dkg sera feta
6 pomidorów suszonych
sól, pieprz, przyprawa do kurczaka
1 ząbek czosnku
olej

Każdy filet kroję na pól, z jednego wyjdą dwie roladki. Rozbijam, solę, pieprzę posypuję przyprawą do kurczaka. Szpinak przesmażam na patelni, dodaję czosnek sprasowany, doprawiam solą, pieprzem, studzę. Boczek zamroziłam dzięki temu łatwo mogłam go pokroić plastry na maszynie do chleba. Na każdym filecie układam szpinak, kawałek sera feta, i pomidora suszonego. Zwijam i obkładam kawałkami boczku. Związuję nitką albo spinam szpilkami.Rolady układam na rozgrzanej patelni i przesmażam na oleju z każdej strony, od czasu do czasu roladki podlewam wodą.