piątek, 31 lipca 2020

Migdałowe gofry z malinami


Gofry osobiście kojarzą mi się z latem i wakacjami. Zrobiłam gofry z dodatkiem migdałów, malin i jogurtu. Mogą być na śniadanie, deser jak kto lubi.














gofry:

1/2 szklanki migdałów
1/2 szklanki mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli
2 łyżki cukru waniliowego
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 ml mleka
50 ml oleju rzepakowego


pozostałe:

150 g jogurtu greckiego
200 g malin

Migdał przekładam do kielicha miksującego i rozdrabniam blenderem na mąkę. Dodaję mąkę pszenną, żółtko, sól, cukier, olej rzepakowy, mleko. Całość miksuję żeby nie było grudek. Biało ubijam na sztywno i dodaję do ciasta. Mieszam już delikatnie łyżką. Gofrownicę smaruję olejem, rozgrzewam wylewam po łyżce ciasta na jednego gofra. Piekę około 5 minut. Zależy to od mocy urządzenia.

Sześć malin rozgniatam i przecieram przez sitko. Sok wlewam do miseczki. Dodaję jogurt. Gofry podaję z malinami i sosem jogurtowym.

poniedziałek, 27 lipca 2020

Jagodowa karpatka


Chyba nie ma osoby która nie lubiłaby karpatki. Moja wersja jest z jagodami które sama nazbierałam w lesie. Uwielbiam to ciasto z charakterystycznymi górami i dolinami.




















ciasto parzone:

szklanka o pojemności 250 ml
4 jajka L
1 szklanka wody
1 szklanka mąki
szczypta soli
125 g masła

masa budyniowa:

80 g budyniu śmietankowego bez cukru/ 2 opakowania po 40 g/
200 g masła
700 ml mleka
1/2 szklanki cukru pudru
2 szklanki jagód

cukier puder do posypania

Ciasto parzone:

Do garnka wlewam wodę, dodaję sól , masło i zagotowuję aż masło się rozpuści. Wsypuję mąkę i mieszam cały czas szybko aż masa zacznie gęstnieć, odchodzić od ścianek garnka i zrobi się błyszcząca. Mąką musi się zaparzyć. Odstawiam do przestudzenia. Wbijam po jednym jajku i mieszam mikserem, potem kolejne jajko. Blaszkę o wymiarach 24x24 cm smaruję masłem i posypuję mąką. Za pomocą łyżki wykładam połowę masy i rozsmarowuję na blaszce. Wstawiam do nagrzanego piekarnika 200 stopni termoobieg na 25 minut do zarumienienia. Po wystudzeniu wyjmuję z formy i wykładam drugą część ciasta i tak samo piekę. Tej drugiej już nie wykładam z formy. 

Masa budyniowa:

Do garnka wlewam 500 ml mleka i zagotowuję. W 200 ml mleka rozrabiam budyń. Wlewam do gotującego się mleka i mieszam aż zgęstnieje, zdejmuję z ognia. Wierzch budyniu przykrywam folią żeby nie zrobił się kożuch. Zostawiam do ostygnięcia. Masło w temperaturze pokojowej ucieram na puch z pudrem. Dodaję po łyżce budyniu stopniowo i ucieram masę ręcznie kulką albo mikserem ale na najniższych obrotach. Trzeba uważać żeby masa się nie zważyła. Na zimny spód karpatkowy wykładam połowę kremu, wysypuję połowę jagód, reszta kremu i reszta jagód. Przykrywam drugim spodem karpatkowym. Wstawiam na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem.

sobota, 25 lipca 2020

Semifreddo truskawkowo jagodowe


Semifreddo, to pół mrożony deser. Składa się z jajek, śmietany i dodatków w postaci owoców, bakali. W mojej wersji są jeszcze bezy, dżem. Kto na diecie niech ucieka im dalej tym lepiej. To jest mega obłędne. Nie oderwiecie się od tego deseru. Słodkie, kuszące, owocowe.





















250 g serka mascarpone
2 jajka
250 ml śmietanki 30 %
1/2 szklanki jagód
125 ml dżemu truskawkowego
30 dkg truskawek
8 bezików
4 łyżki cukru
2 łyżki płatków migdałowych
mięta do dekoracji

Truskawki myję pozbawiam szypułek. Całą foremkę o wymiarach 23 x10 cm  wykładam folią spożywczą. Na dnie układam połówki truskawek. Resztę truskawek kroję na kawałki, przekładam do rondelka dodaję dwie łyżki cukru i przesmażam, studzę. Kremówkę i mascarpone ubijam na sztywno. Jajka i dwie łyżki cukru ubijam na parze / tzn miskę z jajkami ustawiam na garnku z wrzącą wodą. Ubijam mikserem około pięć minut, zdejmując od czasu do czasu z garnka cały czas ubijając. Jak masa ostygnie mieszam ją ze śmietaną ubitą.Do połowy masy dodaję przesmażone truskawki i mieszam. Wykładam na przemian masę jasną, masę truskawkową, dżem truskawkowy, kawałki bezików, jagody, i znowu masa biała. Foremkę wstawiam do zamrażalnika na noc. Wyjmuję 30 minut przed podaniem z lodówki. Dekoruję płatkami migdałów, truskawkami, jagodami, miętą.

 


środa, 22 lipca 2020

Truskawkowiec z mascarpone


To tak na zakończenie sezonu truskawkowego, chociaż chciałoby się żeby sezon trwał cały rok. To mój ulubiony owoc i ciacho szybkie, proste do zrobienia. W sezonie letnim robię je najczęściej. Lekkie jak puch, i na kawałku nie poprzestaniecie.





















biszkopt:

3 jajka L
1/3 szklanki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki tortowej

pianka:

250 serka mascarpone
330 ml śmietanki kremówki 30 %
1 galaretka pomarańczowa
125 ml wody
2 łyżki cukru pudru

galaretka:

2 galaretki truskawkowe
750 ml wody
60 dkg truskawek
mięta świeża


Biszkopt:

Jajka wyjmuję wcześniej z lodówki. Białka ubijam na sztywno, dodaję po łyżce cukru stopniowo i dalej ubijam aż masa będzie lśniąca a cukier rozpuszczony. Na końcu dodaję żółtka i już tylko mieszam mikserem. Mąki przesiewam dodaję w trzech porcjach i mieszam delikatnie od spodu. Dno formy o wymiarach 25X25 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam ciasto. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni góra dół i piekę biszkopt około 20 minut aż się zarumieni.


Pianka:
  Schłodzoną śmietankę, mascarpone i puder ubijam mikserem. Galaretkę rozpuszczam w 125 ml wody  gorącej i studzę. Galaretkę wlewam cienkim strumieniem do śmietany i cały czas mieszam mikserem. Śmietanę wykładam na biszkopt zimny.Wstawiam do lodówki. 

 Wierzch:
Galaretkę rozpuszczam w 750 ml wody gorącej. Truskawkami obieram i kroję na pół. Układam na piance, wylewam lekko tężejącą galaretkę. Wstawiam do stężenia do lodówki.



poniedziałek, 20 lipca 2020

Czereśniowa tarta z bezą


Tarta czereśniowa czemu nie. Z masą serową, bezą i dużo czereśni. Do kawy w sam raz. Zrobiłam w obręczy do tortu ale można zrobić w formie do tarty dużej.






















Ciasto kruche:

4 żółtka
2 łyżki cukru pudru
160 g masła
160 g mąki pszennej
3 łyżki śmietany gęstej
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

beza:

4 białka
200 g cukru


czereśnie:
 
700 g czereśni
2 łyżeczki kisielu żurawinowego
2 łyżki cukru
50 ml wody
1 cytryna
 
masa serowo jogurtowa:

1 jajko
1 łyżka budyniu śmietankowego
200 g serka śmietankowego
200 g jogurtu greckiego
3 łyżki cukru pudru


Ciasto kruche:

Do miski przekładam zimne masło pokrojone w kostkę, dodaję cukier, mąkę, żółtka, sól, śmietanę, proszek. Całość kroję jeszcze nożem. Ciasto zagniatam rękoma bardzo krótko. Wstawiam na 15 minut do zamrażalnika. Przekładam na arkusz papieru do pieczenia i przez drugi arkusz wałkuję. Moja forma ma średnicę 21 cm, dokładam jeszcze boki które mają być wysokie  plus około 4-5 cm. Także musi wyjść okrąg o średnicy 25-26 cm. Do ciasta przykładam talerz o takiej średnicy i odkrawam resztki ciasta żeby uzyskać okrąg. Formę smaruję masłem. Przekładam ciasto do formy i formuję boki. Piekarnik nagrzewam do temp 200  stopni i piekę około 20 minut aż się zarumieni. Zostawiam do przestygnięcia.

Masa serowa:

W czasie pieczenia do miski przekładam wszystkie składniki masy serowej i łączę krótko mikserem. Jak spód się upiecze i wystygnie wylewam masę i wstawiam ponownie do piekarnika na 30 minut temp 150 stopni.


Czereśnie:

Czereśnie wydrylowane przekładam do garnka, wsypuję cukier, dodaję sok z jednej cytryny i gotuję na wolnym ogniu aż czeręsnie puszczą sok. W misce rozrabiam kisiel w wodzie. Wlewam do gotujących czereśni i mieszam. Odstawiam do przestygnięcia. Czereśnie wykładam na masę serową. 

Beza:

Białka ubijam na sztywno, dodaję po łyżce cukru i dalej ubijam. Jak piana będzie dobrze ubita i lśniąca a cukier rozpuści się wykładam na czereśnie. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni góra dół i piekę 15 minut potem zmniejszam na 90 stopni i piekę 45 minut. Po wyłączeniu uchylam drzwiczki piekarnika i zostawiam ciasto żeby stygło.


piątek, 17 lipca 2020

Terrina z groszkiem i bobem

Letnia terrina z groszkiem i bobem. Orzeźwiająca, zielona, zdrowa i lekka. Możecie ją zrobić na śniadanie, do pracy, na kolację. Jest prosta do zrobienia i można dodać do niej to co lubimy z warzyw.













120 g serka puszystego śmietankowego
200 g jogurtu greckiego
40 dkg bobu
150 g groszku konserwowego
1/3 pęczka natki pietruszki
1 łyżka pieprzu czerwonego
sól, pieprz czarny
1/2 szklanki groszku świeżego obranego
5 łyżeczek żelatyny
1 ogórek zielony

Serek śmietankowy, mieszam z jogurtem, dodaję sól, pieprz. Dzielę na trzy części. Bób wrzucam do wrzątku osolonego i gotuję około 3-5 minut ma być zielony w środku a nie szary i rozgotowany. Odcedzam i przelewam zimną wodą. Obieram z łupinek. Foremkę aluminiową o wymiarach 9x19 cm  wykładam całą folią spożywczą. Ustawiam lekko po skosie. Żelatynę jedną pełną łyżeczkę namaczam w 30 ml wody zimnej i rozpuszczam w kąpieli wodnej. Dodaję łyżkę serka do żelatyny, hartuję ją i mieszam. Wlewam do 1/3 części serka. Dodaję groszek konserwowy. 
Ogórek zielony kroję na cienkie plastry wzdłuż zrobiłam to na maszynce do chleba ze skórką kroję. Układam w foremce plastry jeden obok drugiego. Wylewam masę z groszkiem, posypuję pieprzem czerwonym. Wstawiam foremkę po skosie do lodówki na 20 minut aż stężeje.

Warstwa z groszku:

Groszek świeży gotuję aldente w osolonej wodzie i odcedzam. Przekładam do wysokiego pojemnika, dodaje natkę pietruszki, drugą część serka z jogurtem i miksuję blenderem. Pełną łyżeczkę żelatyny namaczam w 30 ml wody zimnej i rozpuszczam w kąpieli wodnej. Dodaję łyżkę serka do żelatyny, hartuję ją i mieszam.Wlewam do masy zielonej z groszku. Masę wylewam do foremki wstawia ją po skosie do lodówki aż stężeje. 

Warstwa z bobem:


Pełną łyżeczkę żelatyny namaczam w 30 ml wody zimnej i rozpuszczam w kąpieli wodnej. Dodaję łyżkę serka do żelatyny, hartuję ją i mieszam. Wylewam do ostatniej części serka. Dodaję bób obrany i ugotowany. Wylewam do formy i wstawiam do lodówki na noc już prosto.

wtorek, 14 lipca 2020

Gofry podwójnie jagodowe


Domowe, szybkie gofry podwójnie jagodowe, bo porcja jagód w cieście i na śmietanie. Któż z nas nie lubi gofrów. Dla mnie to są smaki dzieciństwa, niepowtarzalne. Sam zapach już przywołuje wspomnienia.






















gofry:

1 szklanka mąki pszennej
100 ml oleju
150 ml mleka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cukru waniliowego
2 jajka
1/2 szklanki jagód

nadzienie:

300 ml śmietanki
i kremówki 30 % 
1 szklanka jagód
cukier puder
5 bezów
orzechy brazylijskie

Gofry:

Do miski przesiewam mąkę, dodaję żółtka, olej, mleko, cukier waniliowy, proszek do pieczenia mieszam mikserem. Osobno ubijam białka na sztywno. Dodaję do ciasta i mieszam już łyżką. Dodaję jagody i mieszam. 
Gofrownicę smaruję olejem, nagrzewam, wylewam po dwie łyżki ciasta i piekę około 7 minut zależy to od mocy gofrownicy. Gofry po wyjęciu układam na kratce żeby ostygły i zrobiły się chrupiące.

Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijam z łyżką cukru pudru. Gofry podaję ze śmietaną, jagodami, orzechami, pokruszonymi bezami.


niedziela, 12 lipca 2020

Placuszki owsiano bananowe

Proponuję placuszki bananowo owsiane z jogurtem i truskawkami, bez cukru i bezglutenowe. Robi się je bardzo szybko.

Płatki owsiane są bardzo zdrowe, mają najwięcej białka ze wszystkich zbóż. Mają najwięcej tłuszczy ze wszystkich zbóż, i są to w większości nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają najwięcej błonnika który jest nie do przeceniania. Usprawnia ona pracę naszych jelit, obniża cholesterol.

Płatki nasycą nas na kilka godzin i należą do węglowodanów złożonych które utrzymują poziom cukru we krwi na stałym poziomie. W połączeniu z owocami które też mają wiele cennych właściwości dajemy naszemu organizmowi samo dobro.


















placuszki owsiano bananowe:

2 banany
2/3 szklanki płatków owsianych
2 jajka

pozostałe:

20 dkg truskawek
1/2 banana
płatki migdałowe
olej rzepakowy
100 g jogurtu greckiego


Do wysokiego pojemnika przekładam banany obrane, płatki owsiane, jajka i miksuję blenderem. Na patelni rozgrzewam olej i wylewam porcję ciasta na patelnię. Posłużyłam się łyżką do lodów. Wychodzą wtedy ładne placuszki. Smażę z dwóch stron.
Polewam jogurtem. Kilka truskawek zostawiam de dekoracji. Resztę miksuję na sos. Placuszki polewam sosem, posypuję płatkami migdałowymi, podaję z pokrojonym bananem.

Płatki owsiane są bardzo zdrowe, mają najwięcej białka ze wszystkich zbóż. Mają najwięcej tłuszczy ze wszystkich zbóż, i są to w większości nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają najwięcej błonnika który jest nie do przeceniania. Usprawnia ona pracę naszych jelit, obniża cholesterol.

Płatki nasycą nas na kilka godzin i należą do węglowodanów złożonych które utrzymują poziom cukru we krwi na stałym poziomie. W połączeniu z owocami które też mają wiele cennych właściwości dajemy naszemu organizmowi samo dobro.

czwartek, 9 lipca 2020

Pieczonki z gzikiem


Z czasów mojego dzieciństwa pamiętam jak babcia często na obiad w piątek robiła gzik i do tego pyrki młode, czasami inne warzywa dodawała. Jest to nasza regionalna tradycyjna potrawa wielkopolska. Warzywa były pieczone w angielce takiej starej kuchni opalanej drewnem. Najczęściej kuchnie taką babcia rozpalała latem jak piekła placek drożdżowy i przy okazji pieczone były warzywa. Gzik robiony był z domowego sera, bo jak to na wsi krowa musiała być obowiązkowo. Babcia dodawała do niego śmietanę, ja wolę jogurt. Dodatkowo do gziku dodaję oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia Gallo Classico.
Ser jest wtedy lepszy a dodatkowo dostarczamy kwasy omega 3. Oliwa ta idealnie nadaje się także do marynaty do warzyw do pieczenia. Samo zdrowie i samo dobro w naturalnej postaci.




































gzik:

5 łyżek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia Gallo Classico
200 g serka twarogowego śmietankowego
1/2 pęczka szczypiorku
sól, pieprz czarny i czerwony
100 g jogurtu greckiego

warzywa:

500 g ziemniaków młodych małych
2 korzenie pietruszki
4 marchewki
1 cukinia
1 kalarepa
sól, pieprz
1 łyżeczka bazylii suszonej
1 łyżeczka oregano suszone
1/3 łyżeczki tymianku
30 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia Gallo Classico

Warzywa:

Ziemniaki nie obieram tylko dokładnie myję i szoruję. Kroję na pół. Marchewki , korzeń pietruszki obieram i kroję na kawałki, kalarepę obraną kroję na paski jak na frytki. Cukinię kroję ze skórą na 1 cm krążki. Do miski wlewam olej, dodaję sól, pieprz, oregano, tymianek, bazylię. Wkładam cząstki ziemniaków i obtaczam w marynacie. Blaszkę z piekarnika wykładam papierem do pieczenia. Układam kawałki ziemniaków. Piekarnik wcześniej nagrzewam do temp 200 stopni góra dół. Wstawiam najpierw same ziemniaki bo one dłużej się pieką na 15 minut. Potem dokładam resztę warzyw które obtaczam w marynacie i piekę kolejne 15 minut. 

Gzik:

Ser, jogurt, przekładam do miski, dodaję sól, pieprz, pokrojony szczypior i mieszam. Do miseczki wlewam cztery łyżki oliwy z oliwek, przekładam gzik. Ser można wymieszać od razu z oliwą. 
Warzywa podaję z gzikiem.


Dodaj smaku z Gallo!

środa, 8 lipca 2020

Pierogi w paski z bobem i groszkiem


 W polskiej kuchni chyba w każdym domu królują pierogi. Jest to nasza narodowa potrawa która ma swoje tradycje. Farsze do pierogów mogą być przeróżne. W moim domu zmieniają się one w zależności od pory roku. Tym razem zrobiłam z bobem i groszkiem bo je uwielbiam a też mamy sezon na nie. Są to pierogi pietruszkowe w paski. Nie tylko są pyszne ale też fajnie wyglądają. Pierogi z serii zielono mi ale też zdrowo. Zarówno do ciasta jak i farszu oraz polania pierogów wykorzystałam bardzo dobrą i zdrową oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia Gallo Cllasico
Pierogi dzięki oliwie zyskały jeszcze bardziej na smaku.

































ciasto:

30 dkg mąki pszennej typ 500
1/3 łyżeczki soli
6 łyżek oliwy z oliwek Gallo Cllasico
1/2 pęczka natki pietruszki
150 ml gorącej wody

farsz:

1 szklanka groszku zielonego obranego
500 g bobu
1 cebula
sól, pieprz
100 g sera feta
4 łyżki oliwy z oliwek  Gallo Cllasico

do polania:

oliwa z oliwek Gallo
2 łyżki soku z natki pietruszki
2 łyżki bobu obranego ugotowanego

Ciasto:

Mąkę dziele na dwie części, do każdej dodaję sól. Natkę pietruszki kroję, przekładam do pojemnika wysokiego, dodaję 75 ml wody gorącej i miksuję blenderem. Przecieram przez sito żeby uzyskać sam sok. Do jednej części mąki dodaję sok z pietruszki trzy łyżki oliwy i zagniatam ciasto. Do drugiej części dodaję trzy łyżki oliwy, 75 ml wody i zagniatam ciasto. Rozwałkowuję osobno jasne i zielone ciasto. Wycinam paski z każdego 3 cm. Układam na przemian paski raz zielony raz jasny i dalej rozwalcowuję. Wyciskam koła za pomocą pucharka do lodów. Pierogi sklejam foremką. 

Farsz:

Bób wrzucam do wrzącej wody, wcześniej go płuczę, dodaję sół, cukier szczyptę i gotuję około 5 minut. Przelewam zimną wodą i obieram za skóry. Dwie łyżki bobu odkładam do dekoracji.
W gorącej wodzie gotuję też trzy minuty groszek. Do groszku i bobu dodaję ser feta, sól, pieprz, pokrojoną drobno i przesmażoną cebulkę na oliwie. Dolewam jeszcze cztery łyżki oliwy  oliwek i miksuję blenderem. Farsz nakładam na pierogi i sklejam.
W garnku zagotowuję wodę i wkładam pierogi. Gotuję trzy minuty od wypłynięcia na wierzch. 

Na patelni rozgrzewam oliwę z oliwek, dodaj dwie łyżki soku pietruszkowego, dodaję bób obrany odłożony i mieszam. Pierogi polewam oliwą pietruszkową.


Dodaj smaku z Gallo!

poniedziałek, 6 lipca 2020

Frittata z makaronem


Frittata włoskie danie z jajek. A co uwielbiają Włosi oczywiście pastę, makaron. Połączyłam to razem, dodałam mozzarelle, dużo bazylii, pomidory i wyszła pyszna frittata.



























  

składniki:

250 g makaronu Bavette
7 jaj wiejskich
sól, pieprz czarny
3 łyżki startego parmezanu
120 g mozzarella mini zalewa
8 pomidorków koktajlowych
bazylia świeża
1 cukinia mała
4 plastry szynki parmeńskiej
1 papryczka chili
1 łyżka masła klarowanego
3 ząbki czosnku
1 szalotka

Piekarnik nagrzewam do temp 190 stopni.
Makaron gotuję aldente w osolonej wodzie, odcedzam. Cebulę, czosnek drobno kroję, przesmażam na połowie masła. Cukinię kroję w paski cienkie za pomocą specjalnego ostrza. Można pokroić ją nożem. Do miski wbijam jajka, dodaję sól, pieprz, garść pokrojonych listów bazylii, parmezan i mieszam widelcem. Na patelnię przekładam cukinię, makaron i mieszam. Papryczkę chili kroje i dodaję połowę. Wylewam masę jajeczną. Podsmażam na gazie około trzy minuty na wolnym ogniu. Układam połówki pomidorków, kulki mozzarelli, resztę papryczki chili. Wstawiam do piekarnika na 10-15 minut aż jajka się zetną. Przed podaniem układam szynkę, posypuję bazylią, dekoruję cukinią.

sobota, 4 lipca 2020

Letnia sałatka z truskawkami i łososiem


Letnia sałatka  z truskawkami i łososiem wędzonym. Zrobicie ją w pięć minut a jeszcze szybciej zjecie. To jedna z moich ulubionych sałatek. Mogłabym ją jeść codziennie.


























sałatka :

1 opakowanie roszponki
10 truskawek
1 cebula czerwona
100 g kulek mozzarelli
15 oliwek zielonych
100 g łososia sałatkowego
5 pomidorów suszonych

sos:

5 łyżek oliwy od pomidorów suszonych
1 łyżka octu winnego
3 łyżki wody
koper drobno pokrojony
1/2 łyżeczki musztardy
czosnek granulowany
sól, pieprz

Sos:

Wszystkie składniki sosu przekładam do słoika, dodaję drobno pokrojony koperek, słoik zakręcam i energicznie potrząsam.

Sałatka:

Roszponkę myję, osuszam i układam na talerzu. Dodaję kawałki łososia, truskawki pokrojone na pół, cebulę pokrojoną w piórka, oliwki na pół, pomidory suszone. Układam mozzarellę, polewam sosem.