niedziela, 22 stycznia 2017

Oponki jogurtowe


Oponki są lekkie jak puch, mięciutki nie można się od nich oderwać. Z mojej porcji wyszło 15 sztuk, ale można ją podwoić bo szybko się rozchodzą. W karnawale obowiązkowo trzeba je zrobić :-)

















270 g mąki pszennej typ 500
120 g jogurtu greckiego
27 g masła
5 łyżek mleka
1 łyżka cukru
2 żółtka
szczypta soli
2 dkg drożdży
smalec do smażenia

lukier:
cukier puder
1 łyżkę soku z cytryny
gorącą wodę

Do miski przekładam drożdże, dodaję letnie mleko, wsypuję łyżkę mąki, szczyptę cukru i rozrabiam zaczyn. Powinien mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. Do zaczynu dodaję resztę mąki przesianej, sól, jogurt. Żółtka ucieram z łyżką cukru osobno mikserem. Dodaję co ciasta i wyrabiam mikserem. Masło roztapiam i dodaję wystudzone do ciasta i dalej mikserem wyrabiam. Ciasto ma być elastyczne, nie za rzadkie,  luźniejsze niż na ciasto drożdżowe. Odstawiam przykryte do wyrośnięcia na półtorej godziny w ciepłe miejsce. Ciasto przekładam na stolnicę podsypaną delikatnie mąką, i wałkuję na grubość 1 cm.Jeżeli ciasto się klei za bardzo dodaję trochę mąki.  Szklanką wycinam koła, a środek wycinam małym kieliszkiem. Układam oponki na papierze do pieczenia i przykrywam żeby nie wyschły, zostawiam na 30 minut do wyrośnięcia. W garnku rozgrzewam smalec do temp 175 stopni. Temperaturę sprawdzam też w ten sposób że wkładam kawałek ziemniaka obranego i powinien się zrumienić w ciągu minuty. Wkładam po 4 oponki i smażę z każdej strony aż będą rumiane. Wyjmuję na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Tłuszcz nie może być za gorący bo oponki będą się palić, dlatego w trakcie zmniejszam potem płomień. Jak zrumienią się z jednej strony dopiero wtedy przekładam je na drugą stronę . Lukruję je jeszcze ciepłe.

Do miski wsypuję cukier puder robię to na oko, dodaję sok z cytryny, i wlewam bardzo małym strumieniem odrobinę wody gorącej. Jak lukier jest za rzadki dosypuję cukru, jak za gęsty dolewam wodę. Oponki zanurzam z jednej strony w lukrze i układam na talerzu żeby obciekły z nadmiaru lukru.

piątek, 20 stycznia 2017

Ryżowa sałatka z kurczakiem i cykorią

Fajna lekka i prosta sałatka z cykorią w roli głównej. Sałatka jest bardzo dobra do pracy, na kolację. Można ją zapakować w pudełko i mamy na wynos. Polecam cykorię bo jest naprawę dobra.


















1 woreczek ryżu paraboloid z dzikiem
1 cykoria
1 mała papryczka pomarańczowa
1 mała papryczka czerwona
1 pierś z kurczaka ugotowana
4 pomidory suszone
1 łyżka majonezu
1 łyżka jogurtu
sól, pieprz
natka pietruszki


Ryż gotuję zgodnie z instrukcją opakowania, przelewam zimną wodą. Pierś z kurczaka kroję w kostkę. Papryki też kroję w mała kostkę. Z cykorii odcinam końcówkę i resztę kroję. Pomidorki też kroję. Wszystko przekładam do miski, dodaję sól, pieprz, jogurt, majonez, natkę pietruszki. Całość mieszam.

wtorek, 17 stycznia 2017

Sałata rzymska smażona z sosem bazyliowym


Sałata na ciepło czemu nie. Polecam jest bardzo dobra i moja rodzina jest nią zachwycona. Podałam ją z piersią z kurczaka i sosem bazyliowym. Prosty obiad a możemy nim zaskoczyć rodzinę .














                             


2 sałaty rzymskie
1 pierś z kurczaka
sól, pieprz
1/2 łyżeczki papryki wędzonej
1/2 łyżeczki bazylii suszonej
natka pietruszki
kawałek papryki czerwonej i żółtej
4 łyżki oliwy
1 łyżka masła klarowanego

sos bazyliowy:
1 garść liści bazylii
1 ząbek czosnku
1/4 szklanki oliwy z oliwek
sól
zioła prowansalskie
3 łyżki jogurtu greckiego


Pierś z kurczaka kroję na mniejsze paski, przekładam do miseczki, dodaję sól, pieprz, paprykę wędzoną, bazylię suszoną, oliwę i odstawiam na godzinę do lodówki. Sałatę myję , osuszam, kroję wzdłuż na cztery części Układam na rozgrzanym maśle na patelni i przesmażam z dwóch stron aż będzie miękka. Posypuję solą, pieprzem. Sałatę wyjmuję na talerz. Na tej samej patelni przesmażam pierś z kurczaka.
Bazylię przekładam do pojemnika, dodaję czosnek, oliwę, przyprawy i miksuję blenderem. Na talerzu układam sałatę, na to pierś. Część bazylii mieszam z jogurtem, resztę układam na nim na talerzu. Posypuję natką, podaję z papryką kawałkami.

niedziela, 15 stycznia 2017

Waniliowe chruściki kwiatki

Chruściki o smaku serka waniliowego w kształcie kwiatków. Proste, szybkie do zrobienia. U mnie znikają jeszcze ciepłe bo nie możemy się oprzeć. Pracy niewiele a ile radości sprawia ich chrupanie.


























200 g mąki pszennej typ 500
szczypta soli
2 żółtka
1 łyżka spirytusu
100 g serka waniliowego homogenizowanego
cukier puder do posypania
smalec do smażenia

Do miski przesiewam mąkę, dodaję żółtka, sól, spirytus, serek waniliowy. Całość zagniatam rękoma. Ciasto rozwałkowuję cienko na stolnicy podsypanej mąką. Kroję na paski o szerokości 3-4 cm i długości około 7 cm. Z pasków formuję kokardki i sklejam dwa na krzyż. Nacinam każdą końcówkę kawałek. W głębokiej patelni rozpuszczam smalec. Powinien mieć taką temperaturę że po włożeniu kawałka ciasta zacznie się delikatnie rumienić ale nie palić. Wkładam po cztery kwiatki i smażę z każdej strony aż zrumienią się. Wyjmuję łyżką cedzakową na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Jak przestygną posypuję cukrem pudrem.

piątek, 13 stycznia 2017

Bułeczki ala pizzerinki

Proste bułeczki do szkoły, do pracy, albo na imprezę karnawałową. Możemy dodać do nich takie składniki w farszu jakie lubimy albo mamy w lodówce. 




















50 dkg mąki pszennej typ 650
2 dkg drożdży
1/2 szklanki mleka letniego
1 łyżeczka soli płaska
1 jajko
1/2 szklanki wody letniej
2 łyżki oleju
cukier szczypta

do posmarowania:
1 łyżka mleka
1 jajko

nadzienie:
20 dkg pieczarek
1/2 papryki czerwonej
natka pietruszki
3 łyżki sera żółtego startego

Do miski przekładam drożdże, dodaję dwie łyżki mąki, mleka około 6 łyżek,cukier. Całość mieszam, przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia. Zaczyn ma mieć konsystencje kwaśnej śmietany.
Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję sól rozpuszczoną w wodzie, mleko, olej, jajko i całość zarabiam mikserem albo ręką. Ciasto odstawiam przykryte w ciepłe miejsce na około 30 minut aż wyrośnie. Po tym czasie przekładam na deskę podsypaną mąką robię gruby wałek i dzielę na 12 części. Z każdej części formuję cienki wałek w rękach. Zwijam w rulon, na środku każdego robię wgłębienie. Układam na blaszce na papierze do pieczenia.

Pieczarki myję, i kroję w kostkę. Przesmażam na oleju, dodaję pokrojoną paprykę i dalej przesmażam. Na każdej bułeczce układam farsz i odstawiam do wyrośnięcia. Piekę w temp 190 stopni 25 minut. Przed końcem posypuję serem startym i zostawiam na chwilę w piekarniku aż się rozpuści. Przed podaniem posypuję natką pietruszki


środa, 11 stycznia 2017

Imprezowe trójkąty z awokado

Trójkąty z pasta z awokado i łososiem. Mogą być urozmaiceniem i fajną przekąską na stole kiedy organizujemy imprezę. Nie potrzeba wiele żeby coś fajnego wyczarować.













1 tortilla duża
1 awokado
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki serka śmietankowego
1 garść mała rukoli
sól, pieprz
50 g łososia wędzonego
8 oliwek
1 kawałek papryki żółtej
1/2 papryczki chilli
4 pomidory suszone
sałata strzępiasta
natka pietruszki

Tortille grilluję na patelni aż pojawią się widoczne prążki. Jak przestygnie kroję na osiem trójkątów.
Awokado kroję na pół, pozbawiam pestki i obieram. Kroję w kostkę, przekładam do miski i skrapiam sokiem z cytryny żeby nie ściemniało. Dodaję serek, sól, pieprz, rukolę i miksuję blenderem na pastę. na każdy trójkąt wyciskam szprycą pastą, układam kawałek łososia, papryki żółtej, połowę pomidora suszonego i chilli. Dodaję kawałek sałaty, posypuję natką.



poniedziałek, 9 stycznia 2017

Tort kanapkowy rybny


Tort wytrawny w formie dużej kanapki czemu nie. Zachwycimy nim gości i rodzinę. Polecam jako przekąskę w innym wydaniu. Jest naprawdę prosty do zrobienia. Dekoracje można zrobić dowolne.











































przepis na chleb:

500 g mąki pszennej typ 650
2 łyżki mąki żytniej 720
2 łyżki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
2 dkg drożdży
1 łyżeczka soli
szczypta cukru
1 i 1/2 szklanka letniej wody
5 łyżek oleju rzepakowego wielkopolskiego




pasta rybna:
40 dkg ryby wędzonej
1 cebula biała
2 jajka
sól, pieprz
1 łyżka majonezu
natka pietruszki

pasta z pomidorów
1 słoiczek pomidorów suszonych
1/3 szklanki oleju z pomidorów
20 dkg nasion słonecznika
2 ząbki czosnku
sól, pieprz

pozostałe:
300 g serka śmietankowego
majonez
100 g łososia wędzonego
4 pomidorki koktajlowe
1 ogórek zielony
5 oliwek czarnych
kawałek papryczki chili
kawałek żółtej papryki
natka pietruszki


Chleb:
Bo miski przekładam drożdże, dodaje wodę letnią 1/3 szklanki, dodaję dwie łyżki mąki pszennej, szczyptę cukru i mieszam zaczyn. Odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję wodę resztę, sól, olej i zarabiam ciasto mikserem. Odstawiam do wyrośnięcia na półtorej godziny. Dno formy o średnicy 23 cm wykładam papierem do pieczenia. Ciasto zagniatam, formuję okrągły bochenek, wkładam do formy i odstawiam na 30 minut kolejne do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewam do 250 stopni, wkładam chleb na 10 minut, po tym czasie zmniejszam temperaturę na 160 stopni i piekę jeszcze 35 minut. Po upieczeniu wyjmuję chleb z piekarnika i z formy, spryskuję go wodą zimną, nakrywam ściereczką i ustawiam na kratce do przestygnięcia.Chleb upiekłam dzień wcześniej.


Pasta rybna:
Rybę obieram, przekładam do miski, dodaję pokrojoną drobno cebulę, natkę, jajka ugotowane na twardo, majonez, sól, pieprz i miksuję blenderem.

Pasta pomidorowa:
Słonecznik przesypuję do miski, zalewam zimną przegotowaną wodą i odstawiam na 3 godziny do napęcznienia. Pastę dobrze jest zrobić dzień wcześniej. Słonecznik przekładam na sitko do odsączenia.Przekładam go do miski, dodaję pomidory suszone, czosnek, sól, pieprz, olej  i miksuję blenderem.


Z chleba odkrawam górną cześć którą można zjeść. Kroję go na trzy blaty. Dolny smaruję pastą pomidorową, następny blat chleba smaruję pastą rybną. Górny blat smaruję połową serka śmietankowego. Boki smaruję majonezem.Ogórka zielonego kroję na plastry i obkładam nimi boku tortu. Resztę serka wyciskam szprycą, z łososia formuję kwiatki, dekoruję pomidorkami , oliwkami, papryczką, natką pietruszki. Tort kanapkowy schładzam w lodówce co najmniej trzy godziny.

piątek, 6 stycznia 2017

Gulasz z batatami i pieczarkami



Lekki obiad z batatami i pieczarkami w roli głównej. Polecam bo gulasz jest naprawdę dobry. Z ryżem bardzo fajnie smakuje. Moja rodzina bardzo lubi bataty. 































2 bataty
1 pierś z kurczaka
30 dkg pieczarek
1 cebula duża
sól, pieprz
1/2 łyżeczki papryki mielonej
1/2 łyżeczki czubricy czerwonej
1/2 łyżeczki bazylii
5 łyżek oliwy
1 łyżka mąki pszennej
600 ml bulionu drobiowego
1 woreczek ryżu
natka pietruszki

Pierś z kurczaka kroję w paski, przekładam do miseczki, dodaję sól, pieprz, paprykę mieloną, czubricę, bazylię, oliwę i odkładam w marynacie na dwie godziny do lodówki. Obraną cebule kroję drobno, przesmażam  na oleju, dodaję kurczaka i dalej przesmażam. Bataty obieram i kroję w paski cienkie. Kurczaka przekładam na talerz i na tej samej patelni przesmażam pieczarki pokrojone na pół,na końcu solę je i pieprzę. Wykładam na talerz, a na patelni przesmażam bataty, dolewam do nich bulion i duszę na wolnym ogniu. Jak będą aldente, dodaję do nich kurczaka, pieczarki, wsypuję łyżkę mąki i zagęszczam sos. Na końcu doprawiam według uznania. Gulasz podaję z ugotowanym ryżem, posypuję natką pietruszki.







środa, 4 stycznia 2017

Pasta z łososia pieczonego


Pasta zrobiona z łososia pieczonego, bardzo szybka i prosta do zrobienia.Można ją zrobić z innych ryb też, na przykład jak nam zostanie od obiadu.


















2 dzwonka łososia
2 jajka
3 pomidory suszone
1 łyżka majonezu
sól, pieprz
przyprawa do ryb
1 łyżeczka majeranku


Łososia solę, pieprzę, posypuję majerankiem, przyprawą do ryb i odstawiam do lodówki na kilka godzin. Łososia zawijam w folię aluminiową i wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni na 15 minut. Jak ryba przestygnie obieram ją ości i skóry, przekłada do miski. Dodaję pomidory suszone, jajka ugotowane na twardo obrane, dodaję majonez i miksuje blenderem. Na końcu doprawiam według uznania.