środa, 31 grudnia 2014

Koreczki śledziowe karnawałowe

 Koreczki karnawałowe, idealne na sylwestra. Polecam bo są proste do zrobienia i bardzo dobre.Goście będą zajadać ze smakiem.
Wszystkim odwiedzającym bloga życzę w nadchodzącym roku 2015 spełnienia marzeń, planów, dużo uśmiechu, radości z każdego dnia, oraz zdrowia bo jak cenne ono jest sama się przekonałam. 
Ja sobie życzę w nadchodzącym roku żeby w końcu udało mi się wyciąć migdały a nie jest to takie proste u mnie, a  które dają mi popalić. Może wtedy będę choć odrobiną zdrowsza.
















zalewa:
4 szklanki wody
1 szklanka octu
4 cebule
10 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
3 łyżki cukru


1 kg śledzi matias
5 korniszonów z marchewką z zalewy
1 słoiczek podgrzybków w occie
1 mały słoik papryki w zalewie



Do garnka wlewam wodę, dodaję, ocet, pokrojoną cebulkę w krążki, ziele angielskie, liście laurowe,cukier. Zalewę gotuje około pięć minut żeby cebula była miękka. Odstawiam do przestygnięcia

Śledzie mocze w zimnej wodzie 12 godzin.Śledzie odsączam na sitku. Na każdy płat śledzia układam krążki cebulki z zalewy, kawałek papryki, korniszon, plaster marchewki, pół grzybka. Zwijam i spinam wykałaczkami.

wtorek, 30 grudnia 2014

Łosoś z nutą pesto z porem

Kolejny przepis z ramach testowania z firmą Index Food. Tym razem w ruch poszedł Sos pesto Grand’Italia z bazylią. Tworzony jest na podstawie tradycyjnej receptury łączącej aromatyczną bazylię, z oliwek extra vergine, zmieszanych z serami Grana Padano, Peccorino i odrobiną orzeszków pinowych.Do marynaty użyłam Ocet jabłkowy Ponti. Idealny do mięs i ryb.





















3 kawałki łososia
4 łyżki octu jabłkowego Ponti
1/2 słoiczka sosu bazyliowego Grand Italia
1 cebula
1 /2 łyżeczki majernaku
1 ząbek czosnku
1/2 cytryny
sól, pieprz
1 por biała część
masło klarowane

Łososia przekładam do pojemnika, dodaję ocet winny, majeranek, pokrojoną cebulę, sprasowany czosnek, sól, sok wyciśnięty z cytryny. Łososia mieszam w marynacie i odkładam na noc do lodówki. Na drugi dzień każdy kawałek łososia układam na folii aluminiowej, smaruję pesto, zawijam i układam na blaszce. Wstawiam na 20 minut do piekarnika temp 200 stopni. Pomidorki koktajlowe także podpiekam w piekarniku. Po kroje drobno i przesmażam na wolnym ogniu na maśle klarowanym. doprawiam solą i pieprzem. Łososia podaje z porem.


niedziela, 28 grudnia 2014

Pieczarkowe mielone z niespodzianką


Mielone z ryżem , pieczarkami i niespodzianką. Polecam dla dzieci i nie tylko.Do tego surówka z kapusty kiszonej i obiad gotowy. Bardzo lubię mielone i staram się zawsze je urozmaicać.

 



















50 dkg mięsa mielonego od szynki
20 dkg pieczarek
2 cebule
1 jajko
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
1 szklanka ryżu ugotowanego
6 parówek cielęcych
1 bułka
1/2 szklanki mleka
panierka:
1/2 szklanki tartej bułki
1 jajko
olej


Mięso przekładam do miski, dodaję ugotowany i przestudzony ryż. Pieczarki myję , kroję drobno i przesmażam na oleju. Cebulkę także drobno kroję i przesmażam. Wystudzone dodaję do mięsa. Bułkę mocze w mleku i dodaję odciśniętą. Doprawiam, solą, pieprzem, sprasowanym czosnkiem, majerankiem. Dodaję jajko, całość wyrabiam dokładnie. Na porcji mięsa układam parówkę całą albo kroję na długość 3/4 i oklejam dokładnie mięsem. Następnie obtaczam w rozbełtanym jajku i bułce tartej. Smażą  na oleju, na  wolnym ogniu ze wszystkich stron.

piątek, 26 grudnia 2014

Świąteczny Królik w sosie żurawinowym


Mięso królika jest bardzo delikatne i chude. Polecam królika na święta z sosem żurawinowym który jest lekko kwaskowy. Grillowana gruszka dodaje fajnego akcentu.














1 tusza królika
2 cebule
4 ząbki czosnku
3 łyżki przyprawy do dziczyzny
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka majeranku
3 łyżki octu winnego
1 łyżka natki pietruszki pokrojona
10 dkg żurawiny świeżej

sos żurawinowy:
15 dkg żurawiny świeżej
1 pomarańczo
2 łyżki cukru
5 łyżek wina czerwonego
sól, pieprz
gałka muszkatołowa szczypta

gruszki


Królika kroję na kawałki i  mrożę. Po rozmrożeniu,  marynuję go 24 godziny.Cebulę kroję w piórka, czosnek przeciskam przez praskę. Do miseczki dodaję ocet winny, olej, sól, przeprawę do dziczyzny, czosnek, majeranek, natkę pietruszki i mieszam. Kawałki królika nacieram marynatą dokładnie. Przekładam do brytfanny, dodaję cebulę, żurawinę. Wkładam do lodówki na noc. Piekę  około półtorej godziny temp 180 stopni. Trzydzieści minut przed końcem pieczenia odkrywam wieko brytfanny i dalej piekę. Zostawiam go do wystygnięcia w piekarniku.

Żurawinę przekładam do rondelka, dodaję cukier, sok z pomarańczy i duszę na wolnym ogniu. Dolewam wino i sos gotuję aż zgęstnieje. Jak jest za gęsty dolewam odrobinę wody. Doprawiam solą, pieprzem, gałką muszkatołową. Miksuję blenderem. Królika podaję z grillowaną gruszką



środa, 24 grudnia 2014

Chrzanowy śledż z łososiem


Polecam sałatkę na świątecznym stole bo jest bardzo dobra i szybka w przygotowaniu. Śledź z łososiem tworzy fajny i smaczny duet.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim smacznego karpia, pogody ducha, dużo spokoju , zdrowia, radości i odpoczynku.
















100 g łososia wędzonego
6 płatów śledzia matias z zalewy octowej
1 burak średni
1 cebula czerwona
4 ogórki korniszony
1/2 puszki fasolki czerwonej
1 gruszka
1 jabłko
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz
2 łyżki jogurtu greckiego
1 łyżka majonezu
1 łyżeczka chrzanu tartego
3 łyżki serka śmietankowego puszystego
pietruszka natka

Jabłko, gruszkę obieram i kroję w kostkę, dodaję sok z cytryny i mieszam. Buraka gotuję w osolonej wodzie do miękkości. Obieram ze skóry i kroję w kostkę. Korniszony, cebulę także kroję. Matiasy odsączam z zalewy na sitku i kroję w paski. Dodaję jogurt, majonez, chrzan, pietruszkę pokrojoną,fasolkę odsączoną, doprawiam solą, pieprzem i mieszam. Sałatkę wykładam na talerz, układam kawałki łososia w kwiatki, dekoruję serkiem puszystym.




wtorek, 23 grudnia 2014

Krupnik ogórkowy z grzybami


Bardzo lubię zimowe zupy bo są syte. Tym razem krupnik połączyłam z ogórkową i wyszło dwa w jednym.Do tego zapach lasu w postaci podgrzybków suszonych i wyszła pyszna zupka. Taką zupę gotuję na dwa dni i mam obiad z głowy.
























4 ziemniaki
3 marchewki
20 dkg selera
1 por biała część
4 ogórki kiszone duże
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
1 garść suszonych podgrzybków
sól do smaku
1 łyżeczka majeranku
70 dkg żeberek
40 dkg wędzonego boczku


Ziemniaki, marchewkę obieram i myję oraz kroję w kostkę. Seler obieram i ścieram na tarce jarzynowej. Por drobno kroję. Grzyby moczę w zimnej wodzie przed dobę. Do garnka przekładam warzywa, mięso, kaszę,  dodaję grzyby odsączone z wody i gotuję na wolnym ogniu około godzinę do miękkości mięsa. Pod koniec gotowania dodaję starte na tarce jarzynowej ogórki, doprawiam solą i  majerankiem.

niedziela, 21 grudnia 2014

Piernikowy torcik


Torcik piernikowy tak szybko jak go zrobiłam tak szybko znikł. Najlepszy jest na drugi dzień, ale moja rodzina nie chciała czekać, krem nie zdążył się od razu związać. Polecam na święta bo jest bardzo dobry. Użyłam do niego domowej przyprawy piernikowej  i muszę powiedzieć że przez to jest fajny aromatyczny. Kupna przyprawa nie daje takiego smaku.





















piernik:
3/4 szklanki cukru
1/3 szklanka miodu
3/4 szklanki śmietany
3 szklanki mąki
4 jajka
120 g masła
1 łyżeczka sody
3 łyżki przyprawy do piernika

krem :
3 łyżki pełne prawie czubate kaszki manny
3 łyżki cukru
1 i 1/2 szklanka mleka
75 g masła

1 szklanka powideł
200 g czekolady gorzkiej
kilka pierników gwiazdek
lukier


Piernik:
Masło, cukier, miód rozpuszczam w rondelku na wolnym ogniu. Odstawiam do przestudzenia. Mąkę przesiewam, dodaję sodę, przyprawę do piernika, ubite mikserem jajka, śmietanę, i przestudzone masło. Ciasto zarabiam mikserem. Odstawiam na dwa miesiące do lodówki, ale można też robić piernik od razu. Ciasto dzielę na 4 części ale można zrobić 3 blaty z niego. Rozwałkowuję na stolnicy podsypanej mąką i wykładam w formie o średnicy 22 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę temp 160 stopni góra dół około 20 minut i sprawdzam patyczkiem. W ten sam sposób piekę 4 blaty.

krem:
Mleko zagotowuję z cukrem i dodaję kaszkę mannę. Mieszam aż zgęstnieje i odstawiam. Co jakiś czas jak kaszka stygnie mieszam ją żeby nie wytworzył się kożuch.
Masło ucieram mikserem, dodaję po łyżce zimnej kaszki i ucieram.
Blaty piernika zimne przekładam powidłami i jedną warstwą kremu. Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej i polewam lekko przestudzoną piernik. Dekoruje piernikami gwiazdki które polukrowałam. Piernik powinien odstać dobę żeby się związał.

zBLOGowani.pl

piątek, 19 grudnia 2014

Pierniczki


Tradycji musi się stać zadość i co roku u mnie wielkie pieczenie pierników. Ciasto przygotowuje już dwa miesiące przed świętami. Im dłużej leży tym lepiej. Są mięciutkie i nie muszą leżeć w puszcze żeby zmięknąć.





















2 szklanki miodu sztucznego
1 szklanka cukru
200 g masła
150 g smalcu
3 łyżki  przyprawy do pierników
1 i 1/2 łyżeczki sody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
3 1/2 szklanki mąki wrocławskiej plus 1 szklanka do podsypywania
1 i 1/2 szklanka mąki żytniej
1/2 szklanka śmietany

Masło, smalec, miód i cukier rozpuszczam w garnku na wolnym ogniu .Odstawiam do przestudzenia. Do miski przesiewam mąkę pszenną i żytnią oraz przyprawę do pierników. Dodaję przestudzony tłuszcz, proszek do pieczenia, sodę. Jajka ubijam mikserem i także dodaję do ciasta, razem ze śmietaną. Całość wyrabiam mikserem. Ciasto odstawiam na dwa miesiące do lodówki, może leżeć dłużej , ale można zrobić pierniki od razu. Ciasto dzielę na mniejsze porcje i na stolnicy podsypanej mąką rozwałkowuję. Jeżeli ciasto klei się dalej podsypuję mąką i wyrabiam rękoma.Pierniczki wykrawam za pomocą foremek, układam na papierze do pieczenia na blaszce. Piekę temp 160 stopni góra dół, około 8 minut. Pierniki nie mogą się przypalić bo są gorzkie i twarde. Sprawdzam patyczkiem. Po wyjęciu z piekarnika wykładam je na desce ale nie jeden na drugi bo się zniekształcą. Po przestygnięciu lukruję.
zBLOGowani.pl

czwartek, 18 grudnia 2014

Rolady wołowe po z poznańsku


Rolady wołowe zamawia moja rodzina co roku na święta. Obowiązkowo muszą być z korniszonem i boczkiem . Podaję je zawsze z pieczonymi burakami bo są o wiele lepsze niż gotowane.




6 plastrów rolady wołowej
5 ogórków korniszonów
1 cebula
miąższ chleba 1 kromka
10 dkg boczku wędzonego
5 łyżek musztardy
1 kawałek oscypka ( można pominąć )
sól, pieprz
4 łyżki mąki
olej


Rolady wołowe rozbijam tłuczkiem wkładając każdy plaster w woreczek, zapobiega to pryskaniu. W przypadku dużych kawałków mięsa można zrobić z jednej sztuki dwie rolady.
Po rozbiciu solę, pieprzę, smaruję łyżeczką musztardy. Układam pasek boczku, korniszon też pasek, plaster cebuli, miąższ chleba bez skórki, i pasek oscypka. Akurat miałam to dałam wyjątkowo. Roladki zwijam, spinam szpilkami i obtaczam w mące. Układam w brytfannie, wlewam odrobinę oleju i duszę na wolnym ogniu obracając co jakiś czas, podlewając wodą żeby sos się wytworzył. Rolady muszą się piec około dwie godziny aż będą miękkie. Rolady podaję z pieczonymi burakami
zBLOGowani.pl

środa, 17 grudnia 2014

Winny bigos z suszonymi śliwkami


Ma cudowny aromat i przypomina mi smak bigosu który robiła moja babcia. Suszone śliwki nadają mu fajny smak. Obowiązkowo musi być dodane też wino czerwone.




















2 kg kapusty kiszonej
1/2 kg kapusty słodkiej
2 kg karkówki
1,5 kg kiełbasy wiejskiej
0.5 kg boczku wędzonego
1 marchewka
20 dkg selera
1 por biła część
4 cebule
sól, pieprz
2 liście laurowe
10 ziaren ziele angielskie
1 szklanka grzybów suszonych
20 sztuk śliwek suszonych
1/2 szklanki wina czerwonego wytrawnego
olej
3 łyżki koncentratu pomidorowego

Grzyby suszone zalewam zimną wodą i zostawiam na noc do namoczenia. Na drugi dzień gotuje grzyby do miękkości około godzinę. Odlewam wodę i kroję na kawałki małe.
Kapustę kiszoną płuczę i kroję na mniejsze kawałki. Przekładam do garnka, wlewam wodę i gotuję do miękkości. Karkówkę dokładnie solę, i obkładam pokrojoną cebulą.Odstawiam na dwie godziny w brytfannie. Wlewam odrobinę oliwy i smażę na wolnym ogniu około godzinę , podlewając wodą od czasu do czasu. Białą kapustę szatkuję i gotuję w osobnym garnku we wodzie. Ugotowaną kapustę kiszoną i świeżą odcedzam z wody. Do dużego garnka wkładam kapusty, pokrojona karkówkę, grzyby,  startą marchewkę na tarce jarzynowej i seler oraz por. Por przesmażyłam osobno na oleju Kiełbasę pokrojoną też dodaję oraz boczek wędzony, ziele angielskie i liście laurowe, koncentrat pomidorowy. Bigos przesmażam na wolnym ogniu im dłużej tym lepiej. Śliwki suszone zalewam winem dzień wcześniej i odstawiam. Dodaję je do bigosu podczas gotowania. Doprawiam solą, pieprzem.

zBLOGowani.pl

wtorek, 16 grudnia 2014

Dynia zapiekana w słoiku


Dostałam dużą dynię którą trzeba przerobić. Padło na zupę, dynie z warzywami, do farszu i co dalej. Postanowiłam dynię upiec i przełożyć do słoików. Można ją wykorzystać do obiadu, na zupę, do deserów. Pieczona jest o wiele lepsza niż gotowana. Sama wyjadam ją ze słoika jako mus. W sezonie zimowym jak dla mnie to rarytas.
















3 kg dyni

Dynię obieram ze skóry, wykrawam pestki i miąższ. Kroje na kawałki i układam na blaszkach z piekarnika sztuk dwie na papierze do pieczenia. Piekę około 30-40 minut temp 200 stopni. Czas pieczenia zależy od wielkości kawałków.
Po upieczeniu, dynię przekładam do dużej miski i miksuję blenderem. Przekładam do wyparzonych słoików i zakręcam.  Słoiki wkładam do dużego gara na dno którego wykładam ściereczkę i wlewam wodę do wysokości 3/4 słoików i gotuję 25 minut na wolnym ogniu. Proces pasteryzacji powtarzam trzy raz w odstępach 24 godzinnych.

niedziela, 14 grudnia 2014

Makowo orzechowy torcik

Tort makowy z nutą orzechową, który łączy to z czym kojarzą nam się święta. Jest pyszny, i bardzo szybko znika ze stołu.Idealny na święta. Torcik pod gwiazdami mocno orzechowy.
























ciasto na biszkopt makowy w formie

upieczony biszkopt makowy


orzechy zagotowane w mleku
     
 krem orzechowy gotowy

 biszkopt blat przełożony powidłami i nałożony krem



ciasto makowe:

6 jajek
160 g zmielonego maku
135 g maki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
110 g cukru


masa orzechowa:

400 g masła
350 ml mleka
350 g orzechów tartych
300 g cukru pudru

poncz:
200 ml wody
3 łyżki spirytusu
1/2 soku z cytryny

1/2 szklanki powideł śliwkowych
dekoracje czekoladowe
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
5 łyżek orzechów włoskich
1 łyżka kakao czarne

Białka ubijam na pianą sztywną, dodaje cukier stopniowo i dalej ubijam. Dodaję po jednym żółtku i ubijam na puszystą masę. Mak i mąką oraz proszek do pieczenia mieszam. Dodaję stopniowo do jaj i mieszam delikatnie łyżką. Dno formy o średnicy 23 cm  wykładam papierem do pieczenia. Wylewam do niej ciasto i wstawiam do piekarnika temp 160- 170 stopni 35-40 minut. Jeszce ciepłe wyjmuję z formy i wykładam na deskę albo raszki.

Mleko wlewam do garnka, dodaję orzechy tarte i gotuję na wolnym ogniu.Od zagotowania minutę i wyłączam.

Masło temperatura pokojowa ucieram mikserem z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodaję stopniowo wystudzone orzechy i mieszam ręką masę. Muszą być zimne orzechy bo krem zważy się.

Poncz:
Wodę przegotowaną studzę, dodaję spirytus, sok z cytryny

Makowy biszkopt kroję ostrym nożem na trzy blaty. Nasączam ponczem, smaruję powidłami, smaruje kremem 1/3 objętości jego. Układam kolejny blat, nasączam, smaruje kremem 1/3 ilości jego, układam ostatni blat.Jego już nie nasączam ale można delikatnie. Boki, górę tortu smaruję kremem, robię dekorację szprycą. Układam czekoladowe listki, kawałki orzechów. Czekoladę ścieram na tarce jarzynowej i posypuje nią boki asymetrycznie. Orzechy kruszę wałkiem. Posypuję także boki. Tort wstawiam do lodówki na trzy godziny przed podaniem. Posypuję kakao używając szablonu gwiazdki który wycięłam z tektury.
zBLOGowani.pl