czwartek, 31 grudnia 2020

Dakłas

 Jedno z ciast z serii grzechu warte. Uważam że warto zgrzeszyć odrobinę dla kawałka dakłasa żeby znaleźć się w niebie. Jest to słodkie ciasto a nawet rzekłabym bardzo słodkie, ale kusi od pierwszego kawałka. Orzechy i figi idealnie zatapiają się w strukturze bezy.

 








 

Beza:

6 jajek wielkość L

150 g cukru trzcinowego

150 g cukru białego

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1 łyżka octu winnego


Krem mleczny:

250 g serka mascarpone

350 ml śmietany kremówki 30 %

220 krem mleczny z solą morską

1 garść orzechów włoskich

6 daktyli suszonych

Dekoracja:

kakao, orzechy włoskie, daktyle 

Beza:

Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywno. Dodaję łyżkę cukru i ubijam do rozpuszczenia go, kolejna łyżka cukru i dalej ubijam. Cukier musi dobrze się rozpuścić, piana będzie błyszcząca i sztywna. Dodaję ocet, mąkę i mieszam jeszcze mikserem. Na papierze do pieczenia rysuję dwa koła o średnicy 18 cm. Układam na blaszce do pieczenia. Połowę bezy wykładam na jedno koło.Resztę bezy na drugie koło. Piekarnik termoobieg nagrzewam do 140 stopni. Wstawiam blaszkę i piekę 20 minut. Zmniejszam na 120 stopni i piekę jeszcze godzinę.Po wyłączeniu piekarnika otwieram drzwiczki i suszę bezy przy uchylonych. Bezy piekę dzień wcześniej.

 
Krem:

Śmietanę kremówkę i mascarpone przekładam do miski, ubijam mikserem na sztywno.Na końcu dodaję krem mleczny, pokrojone orzechy i daktyle, mieszam. Dwie łyżki kremu mlecznego zostawiam do dekoracji.
Bezę smaruję połową kremu, układam beze drugą, smaruję resztą kremu. Posypuję kakao, dekoruję orzechami,daktylami, polewam kremem mlecznym.



poniedziałek, 21 grudnia 2020

Tort piernikowo krówkowy cappuccino

 Świąteczny tort o smaku piernika i kawy. Do tego czekolada i krówka. Czy może być coś lepszego. Nie oderwiecie się od niego w święta :-)

 


 

 


 

 







biszkopt piernikowy:

4 jajka wielkość M

1/3 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka przyprawy do piernika

1 łyżeczka płaska kakao

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1/2 szklanki mąki tortowej

1/2 szklanki cukru muscovado

 

krem cappuccino:

80 g kawy cappuccino

250 g serka mascarpone

4 łyżeczki żelatyny płaskie

400 ml śmietany kremówki 30 %

 

przełożenie:

300 g kremu krówkowego

nasączenie:

125 ml wina czerwonego

1 cytryna

50 ml wody

dekoracja:

pierniki, bezy, polewa czekoladowa, kawa cappuccino 

Biszkopt:

Do miski wbijam białka, ubijam na sztywno, dodaję cukier stopniowo i dalej ubijam aż cukier się rozpuści. Dodaję stopniowo żółtka i dalej ubijam.Masa musi być dobrze ubita. Mąki, przesiewam, dodaję kakao, proszek, przyprawę do piernika i mieszam. Mąki dodaję stopniowo do jajek i delikatnie mieszam łyżką od spodu. Dno formy o średnicy 19 cm wykładam papierem do pieczenia, wylewam ciasto. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni na 40 minut. Po upieczeniu wyjmuje ciepły biszkopt z formy i układam do na desce górą do dołu.

 Krem:
Mascarpone, śmietanę, kawę przekładam do miski i ubijam mikserem.Nie dodaję cukru bo w kawie już trochę jest, a po drugie krem korówkowy jest bardzo słodki.

Wykonanie:

Biszkopt kroję na trzy blaty. Nasączam ponczem. Dolny blat smaruję kremem cappuccinno, połową kremu krówkowego, następny blat nasączam ponczem, smaruję krem cappuccino i krówkowym , i ostatni blat układam i nasączam. Boki smaruję kremem cappuccino, górę także. Tort dekoruję polewą czekoladową, resztą kremu, piernikami, bezami, kawą cappuccino.

 

sobota, 19 grudnia 2020

Polędwica z grzybami i kabanosem

 Delikatna polędwiczka wieprzowa w sosie grzybowym. Polędwicę faszeruję kapustą, grzybami i kabanosem. Możecie zamienić grzyby suszone na pieczarki. Polecam na świąteczny stół :-)









 

 

 


 

 

1 polędwica wieprzowa

50 g kabanosów

1 garść suszonych podgrzybków

1 cebula duża

300 g kapusty kiszonej

masło klarowane

1 liść laurowy

2 ziela angielskie

sól, pieprz 

250 ml mleka

150 g gęstej śmietany 18 %

1/2 łyżeczki majeranku


Grzyby zalewam zimną wodą i moczę przez noc. Na drugi dzień gotuję około godzinę do miękkości. Odcedzam z wody. Kapustę kiszoną przekładam do garnka, dodaję ziele, liść laurowy, wlewam 500 ml wody i gotuję do miękkości. Kapustę odcedzam. Cebulę kroję drobno i przesmażam na maśle, dodaję grzyby i dalej przesmażam. Odkładam połowę grzybów na sos. Do pozostałych grzybów dokładam kapustę i chwilę przesmażam jeszcze, doprawiam solą, pieprzem. Nadzienie kroję nożem. 

Płat mięsa posypuję solą, pieprzem, z jednego brzegu układam 5 kabanosów wzdłuż i zwijam trochę, na reszcie mięsa układam farsz z kapusty i grzybów. Zwijam do końca w roladę. Związuję nitką. Rolady sztuk dwie przesmażam na patelni z każdej strony, i smażę na wolnym ogniu około 20 minut.

Sos:

Na patelnię przekładam odłożone grzyby przesmażam, wlewam mleko, dodaję śmietanę, sól, pieprz, majeranek. Rolady pokrojone podaję z sosem.

Polędwicę myję, odcinam błonę i kroję ją na pół. Rozcinam kawałki mięsa na płat jak na kotleta. Rozbijam delikatnie tłuczkiem.

czwartek, 17 grudnia 2020

Seromakowiec zebra z żurawiną

 Seromakowiec czyli dwa w jednym, z konfiturą z żurawiny świeżej. Przełamuje ona słodycz ciasta, dzięki czemu nie jest tak słodkie. Polecam na święta :-)

 











 

konfitura żurawinowa:

200 g żurawiny świeżej

1/2 szklanki cukru trzcinowego

1/2 szklanki wody


ciasto kruche:

220 g mąki pszennej

2 żółtka

110 g masła zimnego 

2 łyżki zimnej wody

3 łyżki cukru pudru

 

masa makowa:

150 g maku mielonego

1 łyżka skórki pomarańczowej kandyzowanej

1 żółtko

2 białka

1 łyżka miodu

1 łyżka masła

1/3 szklanki orzechów włoskich

2 łyżki rodzynek

2 łyżki żurawiny suszonej

150 ml mleka

2 łyżki cukru trzcinowego

 

masa serowa:

250g serka mascarpone

2 jajka

1 łyżka cukru waniliowego

1/2 opakowania budyniu waniliowego

150 g sera śmietankowego

1/2 szklanki cukru pudru

 

Ciasto kruche:


Do miski przesiewam mąkę, dodaję zimne masło pokrojone, wodę zimną,cukier, żółtka i kroję nożem. Bardzo krótko zarabiam ciasto i wstawiam do zamrażalnika na godzinę, można dłużej. Szykuje formę wysoką o średnicy 21 cm.

Ciasto rozwałkowuje na papierze do pieczenia przez drugi papier. Dzięki temu ciasto nie przykleja się do wałka. Do formy przekładam ciasto, zrywając papier,formuję boki wysokie z ciasta. Spód ciasta nakłuwam widelcem. Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 stopni góra dół i piekę 20 minut aż się zrumieni.

Konfitura żurawinowa:

Żurawinę, wodę, cukier przekładam do rondelka i smażę aż żurawina będzie miękka i zgęstnieje.

Masa makowa:

W garnku zagotowuję mleko z masłem, miodem, skórką pomarańczową, cukrem. Wsypuję mak i mieszam, chwilę podsmażam. Rodzynki i żurawinę zalewam gorącą wodą i odstawiam na 15 minut.Odcedzam i kroję nożem owoce suszone. Dodaję pokrojone orzechy. Jak mak przestygnie wbijam żółtka. Białka ubijam na sztywno i dodaję na końcu do masy makowej i mieszam.

Masa serowa:

Do miski przekładam ser mascarpone, ser śmietankowy, cukier, budyń, jajka, cukier waniliowy i mieszam mikserem około minutę aż wszystko się połączy. 

Na podpieczony spód kruchy zimny wykładam konfiturę żurawinową, i na przemiennie dwie łyżki masy serowej,na nią dwie łyżki masy makowej, i znowu masa serowa, makowa. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni termoobieg, wstawiam blaszkę obniżam do temp 180 stopni i piekę 15 minut. Potem zmniejszam na 150 stopni i piekę jeszcze około 50-60 minut. Masa ma być ścięta. Po wyłączeniu piekarnika uchylam drzwiczki i zostawiam do ostudzenia. Zimny wstawiam do lodówki.



wtorek, 15 grudnia 2020

Karp z grzybami i warzywami w sosie

 Proste historie z karpiem świątecznym w sosie z zupą grzybową. Pachnie lasem, i magią świąt.








składniki ryba:

450 g warzywa mrożone/marchewka, seler,ziemniaki,cebula,pietruszka słupki/ albo świeże

20 dkg mrożonych podgrzybków

3 dzwonka z karpia
1 cebula
sól, pieprz
przyprawa do ryb
1 łyżeczka majeranku
natka pietruszki

sos grzybowy:

1 garść suszonych pieczarek/ można dodać świeże/
1 cebula
300 g śmietany 18 % gęstej
125 ml mleka
1 łyżeczka proszku grzybowego/ zmielone suszone podgrzybki/
olej rzepakowy
sól, pieprz


Sos:

Pieczarki zalewam mlekiem i odstawiam na 30 minut. Cebule drobno kroję przesmażam na oleju, dodaję pieczarki i dalej przesmażam. Wsypuję sproszkowane grzyby. Zdejmuję z ognia patelnię, dodaję śmietanę gęstą, doprawiam solą, pieprzem.


Ryba:

Dzwonka karpia przekładam do miski, dodaję pokrojoną cebulę, sól, pieprz, majeranek, przyprawę do ryb i odstawiam do lodówki najlepiej na noc.Na drugi dzień wyjmuję karpia z marynaty, cebulę wyrzucam. Do naczynia do zapiekania wylewam sos, układam dzwonka karpia, w środek każdego dodaję warzywa z grzybami. Wcześniej je odmroziłam doprawiałam solą, pieprzem, dodałam natkę pietruszki. Piekarnik nagrzewam do temp 170 stopni i wstawiam naczynie.Piekę 30 minut.



poniedziałek, 14 grudnia 2020

Pierożki rybki z pasztetem i sosem żurawinowym

 Do pochrupania na ciepło ale też na zimno. Pyszne pierogi pieczone rybki, które zrobiłam z pasztetem z soczewicy. Pasztet wykorzystałam gotowy kupny, ale możecie zrobić sami. Do tego pyszny sos z żurawiny.

 


 

 

 
 
 
 





pierożki pieczone ciasto:

300 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
50 g masła
1 jajko
200 ml mleka
2 dkg drożdży

pozostałe:

1 jajko
olej do smażenia
pieprz czarny ziarna

220 g pasztetu z soczewicy z żurawiną

sos żurawinowy:

200 g żurawiny świeżej

1 łyżka miodu

szczypta cynamonu

2 gwiazdki anyżu

2 ziarna kardamonu

2 goździki

sól, pieprz

125 ml wina czerwonego

 

Ciasto na pierożki:

Do miski przekładam drożdże, dodaję łyżkę mąki, dodaję 50 ml mleka letniego, szczyptę cukru i mieszam. Zaczyn odstawiam na 30 minut w ciepłe miejsce. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję jajko, sól, resztę mleka letniego, roztopione masło zimne i wyrabiam ciasto mikserem. Odstawiam na 90 minut do podwojenia objętości.
Ciasto zagniatam na stolnicy, i dziele na małe części. Ciasto  rozwałkowuję na grubość 2 mm, wycinam koła o średnicy 10 cm za pomocą pucharka do lodów. Pasztet kroję i rozgniatam widelcem w misce. Układam łyżkę farszu ale z jednej strony, tam gdzie będzie ogon nie ma być farszu. Sklejam i za pomocą widelca przyduszam. Tam gdzie nie ma nadzienia i ma być ogon palcami zgniatam żeby zrobić wcięcie. Koniec ogona nacinam nożyczkami, z drugiej strony tez nacinam gdzie ma być buzia ryby. Rybie łuski  nacinam nożyczkami na cieście robiąc to delikatnie żeby nie przeciąć ciasta. Oczy robię z pieprzu. Rybki smaruje rozbełtanym jajkiem i układam na blaszce na papierze. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp  180 minut i piekę 30 minut.Pierożki podaję z sosem żurawinowym.

Sos:

Żurawinę umytą przekładam do garnka, wlewam wino, dodaję anyż, goździki, kardamon, cynamon, miód i gotuję na wolnym ogniu. Żurawina zrobi się miękka i zacznie gęstnieć. Na końcu doprawiam solą, pieprzem. 

niedziela, 13 grudnia 2020

Piernikowa delicja z konfiturą


Delicja na święta czemu nie. Mus pomarańczowo brzoskwiniowy smakuje obłędnie. Lekkie jak puch, z bezową choinką i pianką.











biszkopt piernikowy:

3 jajka wielkość M
1 łyżeczka płaska przyprawy do piernika
1 łyżeczka kakao
4 łyżki cukru
1/3 szklanki mąki pszennej typ 500
1 łyżka mąki ziemniaczanej

pianka piernikowa:

250 g serka mascarpone
300 ml śmietany kremówki 30 %
2 łyżeczki żelatyny
3 łyżki cukru pudru
50 g pierników

mus pomarańczowo brzoskwiniowy:

240 g konfitury z brzoskwiń niskosłodzona
2 pomarańcza duże
2 łyżeczki żelatyny

dekoracja bezy:

2 białka
90 g cukru
1 łyżka octu winnego

Biszkopt piernikowy:

Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywno. Dodaję stopniowo po łyżce cukru i dalej ubijam. Jak cukier rozpuści się dodaję żółtka i mieszam już tylko mikserem. Mąki, kakao, przyprawę do piernika przesiewam. Dodaję w dwóch porcjach i mieszam delikatnie już łyżką od spodu. Dno formy o wymiarach 20 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam ciasto, wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni na 20 minut.

Pianka piernikowa:

Serek mascarpone, śmietanę kremówkę z cukrem pudrem ubijam na sztywno. Pierniki rozdrabniam malakserem na pył.Żelatynę namaczam w 50 ml wody zimnej i rozpuszczam w mikrofalówce. Do śmietany dodaję pierniki proszek. Do żelatyny ciepłej dodaję dwie łyżki śmietany i mieszam. Wlewam pomału do reszty śmietany i mieszam mikserem.

Mus pomarańczowo brzoskwiniowy:

Z pomarańczy wyciskam sok. Mieszam go z konfiturą. Żelatynę namaczam w 50 ml wody. Rozpuszczam w mikrofalówce. Dodaję do musu owocowego i mieszam.


Bezy:

 Białka wyjmuje wcześniej z lodówki dobrze jak będą miały temperaturę pokojową .Ubijam mikserem na sztywno. Dodaję stopniowo po łyżce cukru i dopiero jak on się rozpuści dodaję kolejną łyżkę cukru.  Na końcu dodaję ocet winny i cały czas miksuję do połączenia składników. Bezę przekładam do worka cukierniczego i  nakładam ją za pomocą szprycy na papier do pieczenia robię choinki i kropki. Zachować należy odstępy bo beziki trochę urosną. Piekarnik rozgrzewam temp 120 stopni termoobieg. Wkładam  blaszkę i piekę 20 minut po czym zmniejszam  temp do 100 stopni termoobieg i piekę dalej 40 minut. Bezy powinny być z wierzchu suche, a w środku dojdą podczas suszenia.  Po tym czasie uchylam drzwiczki piekarnika i susze je dalej dwie godziny albo zastawiam na noc.

Wykonanie:

Na biszkopt wylewam piankę piernikową i wstawiam do lodówki na 30 minut. Na piankę wylewam lekko tężejący mus owocowy. Wstawiam do lodówki na noc. Na drugi dzień dekoruję choinkami bezowymi.




piątek, 11 grudnia 2020

Dorsz z gruszką i żurawiną

 

 Pyszny świąteczny dorsz z sosem żurawinowym kwaskowym i słodką soczystą gruszką. Pycha na świątecznym stole będzie w sam raz.

 





 

 


 

2 gruszki

1 łyżka masła klarowanego

1 cytryna

3 kawałki filetu dorsza

sól, pieprz

przyprawa do ryb

koper świeży

sos:

125 ml wina czerwonego

2 łyżki octu balsamico

1 laska cynamonu

dwie gwiazdki anyżu

sól, pieprz

1 łyżka cukru trzcinowego

1 łyżeczka miodu

20 dkg żurawiny świeżej


Filety z dorsza myję, osuszam. Posypuje solą, pieprzem, przyprawą do ryb, posiekanym koperkiem i odstawiam na godzinę albo dłużej do lodówki.

Sos:

Żurawinę przekładam do rondelka, wlewam wino, ocet balsamiczny, dodaję cukier, miód, laskę cynamonu, gwiazdki anyżu i gotuję na wolnym ogniu. Żurawina zrobi się miękka, rozgniatam ją widelcem i redukuję sos. Doprawiam solą, pieprzem. Na końcu wyjmuję cynamon i anyż.

Gruszki obieram i kroję w plastry. Na patelni rozpuszczam masło i przesmażam gruszki. Wykładam je do naczynia do zapiekania, układam na nich rybę. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni, wstawiam naczynie zmniejszam do 170 stopni i piekę około 15 minut to zależy od grubości filetu ryby. Podaję z cząstkami cytryny, sosem żurawinowym, posypuję koperkiem.

środa, 9 grudnia 2020

Pierniki nadziewane w polewie

  Pierwszy raz robiłam pierniczki nadziewane i cóż mi pozostało napisać. Już ich nie ma. Zjedzone i to bardzo szybko. Wyszły mięciutkie, czekoladowe, i dużo nadzienia. Takie moje pierniczenie.

 








 

Pierniczki:


120 g naturalnego miodu

1 łyżka przyprawy do piernika 

70 g masła 

350g mąki pszennej tortowej

1 łyżeczka gorzkiego kakao 

60 g kwaśnej śmietany

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 białko

1 łyżka cukru z wanilią

3 łyżki cukru muscovado

2 żółtka

do nadziewania: powidła śliwkowe, dżem truskawkowy, dżem morelowy,

Polewa:

100g gorzkiej czekolady 

60 ml śmietany kremówki

50 ml wody gorącej 


Do garnka przekładam miód, dodaję cukier, masło, przyprawę do piernika i podgrzewam żeby cukier rozpuścił się. Odstawiam do przestygnięcia. Mąkę, kakao przesiewam. Śmietanę mieszam z sodą. Białka ubijam na sztywno z cukrem waniliowym, dodaję żółtka i mieszam mikserem. Do mąki z kakao, dodaję masę jajeczną, mieszam i wlewam miód z masłem, na końcu wlewam śmietanę z sodą. Całość mieszam mikserem. Masa będzie się kleić. Nie dosypujemy mąki. Ciasto wstawiam na dobę w zimne miejsce. 

Na drugi dzień ciasto dzielę sobie na mniejsze porcje. Rozwałkowuję na papierze do pieczenia przez drugi arkusz papieru. Przed wałkowaniem podsypuję papier mąką. Ciasto może się kleić, ale za dużo nie podsypujemy. Wałkuję na grubość 3-4 mm. Powidła mieszam z dżemami. 1/2 łyżeczki konfitury wykładam na ciasto. Wykrawam sobie prostokąty z ciasta które przykładam na kawałek ciasta z konfiturą. Lekko dociskam palcami wokół nadzienia. Biorę foremkę serce i wycinam nią piernika. Przekładam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pierniki układam w odstępach 2 cm bo urosną. Wielkość pierniczków może być różna. 

Piekarnik nagrzewam do temp 190 stopni góra dół. Po nagrzaniu piekarnika zmniejszam na temp 175 stopni i piekę około 10 minut. To Zależy od tego jak duże i grube są pierniki. Pod koniec pieczenia można sprawdzić czy muszą jeszcze się piec. Pierniki są miękkie po upieczeniu. Nie pieczemy ich za długo bo będą twarde.

Z tej porcji wyszły dwie blaszki  z piekarnika pierników.

Do rondelka wlewam śmietanę kremówkę podgrzewam żeby była gorąca. Wsypuję połamaną czekoladę, i mieszam. Zdejmuję z ognia.Na końcu wlewam gorącą wodę, dolałam ją bo chciałam czekoladę bardziej płynną, taką żeby można było w niej moczyć pierniki. Jeżeli chcecie smarować czekoladą nie musicie dolewać wody. Odkładam pierniki na deskę żeby przeschły.

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Kulebiak z kapustą, gryczaną kaszą i grzybami

Moja pierwsza propozycja świąteczna na ten rok. Kulebiak z suszonymi podgrzybkami i kaszą gryczaną. Tylko w święta tak smakuje. Tradycja musi być zachowana.











farsz:


30 dkg kapusty kiszonej
1/2 szklanki kaszy gryczanej
1 garść suszonych podgrzybków
1 cebula
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
1 liść laurowy
2 ziela angielskie
1 łyżka masła
olej rzepakowy

ciasto:


2 dkg drożdży
200 ml mleka letniego
300 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
szczypta cukru
40 g masła

pozostałe:

1 jajko
kminek

Farsz:

 
Grzyby moczę całą noc. Przekładam do garnka z wodą i gotuję około godzinę do miękkości. Kapustę przekładam do garnka, wlewam litr wody, dodaję liść laurowy, ziele angielskie i gotuję do miękkości. Kaszę gotuję w osobnym garnku w jednej szklance wody około 15 minut aż wchłonie wodę i będzie miękka.
Grzyby odcedzam z wody, kroję drobno. Kapustę odcedzam z wody. Na patelni przesmażam pokrojoną cebulę, dodaję grzyby, kapustę i smażę razem. Na końcu dodaję kaszę, masło, doprawiam solą, pieprzem,majerankiem.

Ciasto:

 
Drożdże przekładam do miski, wlewam 50 ml mleka, dodaję dwie łyżki mąki, cukier i mieszam zaczyn. Odstawiam na 30 minut w ciepłe miejsce. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, wlewam resztę mleka letniego, dodaję sól i zarabiam mikserem. Na  końcu wlewam masło roztopione zimne i wyrabiam dalej mikserem. Ciasto ma być elastyczne i dobrze wyrobione. Odstawiam na 90 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Ciasto przekładam na stolnicę, odrywam kawałek wielkości moreli. Ciasto rozwałkowuję na prostokąt, wykładam farsz. Zostawiam z każdego boku po 2 cm wolnego ciasta. Zwijam w roladę od krótszego boku. Końce sklejam, spód też. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia. Kulebiak smaruję rozbełtanym jajkiem. Odłożone ciasto rozwałkowuję i wycinam an pomocą foremek do ciastek gwiazdki, choinki. Przyklejam do kulebiaka i smaruję ponownie jajkiem. Posypuję kminkiem. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni góra dół i piekę około godzinę aż będzie zarumieniony.

sobota, 5 grudnia 2020

Gruszki nadziewane owsianką z żurawiną


Jesienny deser dla dzieci bez cukru, dosładzany miodem, z dodatkiem zdrowych płatków owsianych i orzechów.  Korzenne gruszki podałam z pyszną żelką żurawinową. Żurawina ma moc witamin i właściwości. W tej chwili jest łatwo dostępna do kupienia.

 


 
 
 
 
 






 

 


 

Składniki:

3 gruszki

4 łyżki płatków owsianych

1/3 łyżeczki cynamonu

3 łyżki miodu 

1 łyżka płatków migdałowych

2 łyżki orzechów włoskich posiekane

50 ml soku jabłkowego bez cukru

1 łyżka soku z cytryny


żelka żurawinowa korzenna:

1 szklanka żurawiny świeżej

szczypta cynamonu

2 gwiazdki anyżu

2 łyżki miodu 

150 ml soku jabłkowego bez cukru

 

Gruszki myję dokładnie i kroję na pół wzdłuż. Wydrążam środek. Gruszki skrapiam sokiem z cytryny. Wydrążone środki kroję w kostkę. Dodaję do nich płatki, sok z jabłek, miód, cynamon, orzechy i płatki migdałowe. Mieszam całość. Nadziewam każdą połówkę gruszek płatkami. Piekarnik nagrzewam do temp 190 stopni. Gruszki układam w naczyniu do zapiekania. Gruszki piekę około 40 minut. W trakcie pieczenia jeżeli płatki zaczną się za bardzo spiekać nakrywam je folią aluminiową.

Żelka:

Żurawinę myję, przekładam do garnka, wlewam sok,dodaję cynamon,gwiazdki anyżu, miód. Na wolnym ogniu przesmażam aż żurawina zrobi się miękka i zrobi się gęsty sos. Gruszki podaję z żelką.

 


czwartek, 3 grudnia 2020

Kurczak sataye z sosem orzechowym na sałatce

 Kurczak po tajsku z pysznym sosem orzechowym który sama zrobiłam.Podany na kolorowej i pysznej sałacie.

 


 



 


 

kurczak marynata:

1 pierś z kurczaka

2 łyżeczki pasty curry czerwonej

40 ml mleczka kokosowego

3 łyżki oleju kokosowego

3 łyżeczki sosu sojowego ciemnego

1 ząbek czosnku

1 łyżeczka sezamu czarnego

 

sałatka:

2 sałaty rzymskie

1 mango

1/2 papryczki chili

1 marchewka

1 kawałek por biała część

5 pomidorków koktajlowych

 

sos orzechowy:

1/2 szklanki orzechów nerkowca

1 ząbek czosnku

1 cebula mała

3 łyżeczki sosu sojowego ciemnego

1 łyżka soku z cytryny

50 ml mleczka kokosowego

natka pietruszki 


Kurczak marynata:

Pierś z kurczaka kroję na cienkie paski. Przekładam do miski, dodaję mleczko kokosowe, pastę curry,olej, sos sojowy, czosnek drobno posiekany i całość mieszam dokładnie. Odstawiam na noc do lodówki żeby mięso przeszło marynatą. 

Na drugi dzień nadziewam na patyczki do szaszłyków paski mięsa. Mięso smażę na rozgrzanej patelni grillowej na oleju. Posypuję sezamem.

Sos orzechowy:

Orzechy nerkowca prażę na suchej patelni. Przekładam do kielicha od blendera i miksuję. Cebulę i czosnek kroję i przesmażam na oleju. Dodaję do orzechów, wlewam sos sojowy, mleczko kokosowe, sok z cytryny i całość miksuję. Nie doprawiam bo sos sojowy już jest słony. Sos podaję z kawałkami orzechów uprażonych. 

Sałatka:

Sałatę myję i kroję nożem. Układam na talerzu albo na desce. Dodaję kawałki mango, por i marchewkę pokrojone w paski julienne, połówki pomidorów. Na sałacie układam mięso, podaję z sosem. Dekoruję natką pietruszki.

 

wtorek, 1 grudnia 2020

Zupa musztardowa

Pierwszy raz zrobiłam zupę musztardową, i muszę powiedzieć że mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Jest kremowa, kwaskowa a zarazem delikatna. Ale koniecznie dodajcie jabłka, wino bo zupa zyskuje na smaku. Podaję ją  z jajkiem i kabanosami przez co jest bardziej syta.

 

 






składniki:

1 kawałek korzenia selera

1/2 kg ziemniaków

1 por biała część

2 jabłka

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 litr bulionu warzywnego

1 łyżka masła klarowanego

3 łyżeczki musztardy

sól, pieprz czarny, czerwony

papryczka chili, natka pietruszki

100 ml śmietany 18 % do zup

100 g kabanosów

4 jajka

125 ml wina białego

 

Wykonanie:

Cebulę czosnek, por drobno kroję i przesmażam na maśle, wlewam wino i redukuję. Dodaję pokrojone i obrane ziemniaki, seler, jabłka. Przesmażam minutę i wlewam bulion. Gotuję do miękkości. Na końcu dodaję musztardę, śmietanę, sól, pieprz i miksuję zupę na krem. Jajka gotuję na twardo. Kabanosy kroję na kawałki i przesmażam na patelni na odrobinie masła. Zupę podaję z jajkiem, kabanosami, chili, natką, pieprzem czerwonym.