środa, 28 lipca 2021

Sernik jagodowo migdałowy

 Pyszny sernik bez pieczenia bezglutenowy bo na spodzie migdałowym. Duża ilość jagód bo co będziemy sobie żałować skoro są takie dobre.

 






spód migdałowy:

200 g migdałów zmielonych

60 g masła

2 łyżki cukru pudru

1 łyżeczka kakao

100 g czekolady gorzkiej

masa serowa:

3 szklanki jagód

250 serka mascarpone

400 ml śmietany kremówki 30 %

450 g serka homogenizowanego

3 łyżki cukru pudru

5 łyżek żelatyny

100 ml wody

galaretka jagodowa:

1 szklanka jagód

1 galaretka jagodowa

1 szklanka wody

dekoracja:

200 ml śmietany kremówki 30 %

fix do usztywnienia 

perełki cukrowe


Spód migdałowy:

Migdały przesypuję do miski, dodaję roztopione masło, kakao,cukier i w palcach mieszam aż zrobi się mokry piasek. Dno formy o wymiarach 24x24 cm wykładam papierem do pieczenia. Wysypuję migdały i ugniatam palcami. Piekarnik nagrzewam do 200 stopni i wstawiam blaszkę na 7 minut aż spód podpiecze się. Na gorący spód wykładam kawałki czekolady i ponownie wstawiam do gorącego piekarnika. Czekolada roztopi się i będzie można łyżką ją rozsmarować. Odstawiam do przestudzenia.

Sernik:

Jagody myję i miksuję blenderem. Mascarpone, serek homogenizowany, śmietanę,cukier przekładam do miski i ubijam aż masa zgęstnieje. Dodaję jagody i mieszam. Żelatynę namaczam w zimnej wodzie 100 ml i podgrzewam w kąpieli wodnej żeby się rozpuściła. Do żelatyny gorącej dodaję łyżkę masy jagodowej i mieszam. Wlewam cienkim strumieniem żelatynę jeszcze ciepłą do sera i mieszam mikserem. Wylewam na podpieczony spód zimny. Wstawiam do lodówki. 

Galaretka jagodowa:

Galaretkę rozpuszczam w gorącej wodzie. Jagody miksuję blenderem,dodaję galaretkę i mieszam. Wylewam na stężałą masę serową i wstawiam do lodówki aż stężeje

Kremówkę ubijam z fixem. Dekoruję ciasto, posypuję perełkami z cukru, jagodami.



poniedziałek, 26 lipca 2021

Zupa z młodej kapusty i pędów czosnku

 Taka letnia zupa ugotowana na cielęcinie z dodatkiem młodych pędów czosnku i kapustą młodą. Bardzo aromatyczna, lekka i syta zupa.

 







50 dkg cielęciny z kością

1 mała główka kapusty młodej

1 marchewka

1 kawałek selera korzeń

1 por biała część

1 liść laurowy

2 ziela angielskie

2 łyżki koncentratu pomidorowego 

10 pomidorków koktajlowych

1/2 łyżeczki papryki wędzonej

15 pędów czosnku młodego

sól, pieprz


Do garnka przekładam mięso i wlewam wodę, dodaję liść laurowy, ziele angielskie i gotuję 40 minut. Warzywa obieram. Marchew kroję na plasterki, seler ścieram na tarce jarzynowej, por drobno kroję, pędy czosnku kroję na pół. Kapustę szatkuję. Do podgotowanego mięsa dodaję warzywa, koncentrat pomidorowy, paprykę wędzoną, sól, pieprz i gotuję kolejne 30 minut aż mięso i warzywa będą miękkie. Na końcu dokładam pomidorki koktajlowe i gotuję jeszcze pięć minut. Podaję z koperkiem.

sobota, 24 lipca 2021

Jagodzianki waniliowe

 Domowe jagodzianki z jagodami które sama zbierałam w lesie. Satysfakcja jeszcze większa jak pojedzie się do lasu i zbierze wiaderko jagód. Znikają w oka mgnieniu jeszcze ciepłe.

 




 
 



 

ciasto:

500 g mąki pszennej typ 500

250 ml mleka

5 dkg drożdży

szczypta cukru

1/2 szklanki cukru

80 g masła roztopionego

1 jajko

1 żółtko

2 łyżeczki pasty waniliowej

 

nadzienie:

1 budyń waniliowy 

3 łyżki cukru pudru

300 g jagód

 

pozostałe:

1 jajko

1 łyżka mleka

 

lukier:

cukier puder plus gorąca woda

perełki z cukru 

 

Ciasto:

Do miski przekładam drożdże, dodaję połowę mleka letniego, i mąki tyle żeby rozczyn miał konsystencję kwaśnej śmietany około 3 łyżki, szczyptę cukru. Mieszam i odstawiam na 30 minut w ciepłe miejsce. Do zaczynu dodaję resztę przesianej mąki, jajka,cukier, szczyptę soli, pastę waniliową, resztę mleka letniego. Ciasto wyrabiam robotem za pomocą haka około 15 minut. Wlewam roztopione wystudzone masło i dalej wyrabiam. Ciasto ostawiam na 90 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia albo na noc do lodówki.

Wyrośnięte ciasto wykładam na stolnicę podsypaną mąką i formuję wałek.  Z tej porcji wyszło mi 19 bułeczek. Mniej więcej jedna miała wagę około 50 g ciasta surowego. 

Jagody umyte i odsączone z wody mieszam z budyniem i cukrem. Kawałki ciasta rozciągam w dłonie nakładam łyżkę farszu i sklejam. Formuję podłużne bułki. Układam na papierze do pieczenia na blaszce w odstępach bo urosną. Piekłam na dwóch blaszkach z piekarnika po kolei. Odstawiam do wyrośnięcia na 20 minut. Przed pieczeniem smaruję jajkiem wymieszanym z mlekiem za pomocą pędzelka. Piekarnik nagrzewam do temp 190 stopni i piekę około 15-20 minut aż się zarumienią. 

Jak przestygną lukruję i posypuję perełkami.

 


piątek, 23 lipca 2021

Terrina z łososiem szparagmi i truskawkami

 Lekka dietetyczna terrina którą zrobicie w 30 minut. Obłędny łosoś który idealnie komponuje się ze szparagami i truskawkami. Orzeźwiająca idealna na upały terrina.

 

 



 

6 szparagów zielonych
150 g serka śmietankowego puszystego
350 g jogurtu greckiego
1 garść liści sałaty
100 g łososia wędzonego
sól, pieprz czarny, pomidory suszone przyprawa
4 łyżeczki pełne żelatyny
100 ml wody

8 truskawek 


Szparagi docinam do długości foremki i gotuję aldente około trzy minuty w osolonej wodzie.

Serek mieszam z jogurtem greckim, dzielę na dwie części. Połowę żelatyny namaczam w 50 ml wody i rozpuszczam w mikrofalówce albo kąpieli wodnej. Do żelatyny dodaję łyżkę masy w ten sposób ją hartuję i mieszam. Wlewam żelatynę do połowy serowej masy, doprawiam solą, pieprzem, pomidorami suszonymi przyprawą. Foremkę o wymiarach 7x20 cm wykładam całą folią spożywczą. Układam plastry łososia jeden obok drugiego.
 

Liście sałaty siekam, przekładam do wysokiego pojemnika, dodaję drugą połowę jogurtu z serkiem, 50 ml wody i miksuję aż masa zrobi się zielona. Żelatynę drugą połowę czyli 2 łyżeczki namaczam w trzech łyżkach masy jogurtowej zielonej i rozpuszczam. Żelatynę wlewam do masy zielonej i energicznie mieszam. Doprawiam solą, pieprzem.Połowę masy wylewam do foremki. Układam trzy szparagi, wylewam drugą część masy zielonej i wciskam w nią kolejne trzy szparagi.Układam truskawki obrane i wylewam masę białą. Wstawiam do lodówki na noc.

 

czwartek, 22 lipca 2021

Klopsiki z bobem w sosie pesto

 Delikatne klopsiki drobiowe z nadzieniem z bobu. Podałam je w fajnym sosie który zrobiłam na bazie pesto. Do tego fasolka szparagowa i wyszło pyszne danie z patelni sezonowe.

 


 

 


 






klopsiki:

1pierś z kurczaka

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 bułka

125 ml mleka

1 jajko

sól, pieprz

przyprawa do mielonego

2 łyżki posiekany koperek,szczypiorek

300 g bobu

300 g fasolki szparagowej żółta i zielona


pesto:

1 garść liście bazylii

1 garść koperku

70 ml oleju

1 ząbek czosnku

2 łyżki migdałów

2 łyżki parmezanu startego

sól

 

pozostałe:

200 ml śmietanki 30 %

1 cebula 

mąka pszenna

 

Bób wrzucam do wrzącej wody osolonej i gotuję trzy minuty. Przelewam zimną wodą i obieram.W tym samym garnku gotuję fasolkę szparagową. Pokroiłam ją na pół. Ma być aldente ugotowana.

Sos:

Do pojemnika przekładam wszystkie składniki pesto . Rozdrabniam na pastę blenderem.  Cebule drobno szatkuję i przesmażam na odrobinie oleju. Dodaję pesto, wlewam śmietanę około szklanki wody i zagotowuję. 

Klopsy:

Filet z kurczaka, cebulę, czosnek mielę. Bułkę namaczam w mleku i mocno odciskam z nadmiaru płynu. Dodaję do mięsa. Dokładam koper, szczypior, przyprawy, jajko. Mięso wyrabiam i formuję klopsy. W środek każdego wkładam po kilka ziaren bobu. Klopsy obtaczam w mące.

Do sosu przekładam bób który został, fasolkę szparagową i mieszam. Układam klopsiki. Patelnię wstawiam na 40 minut do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni.


 

wtorek, 20 lipca 2021

Kaczka w sosie truskawkowym

 Pyszna soczysta pierś z kaczki którą podałam z sałatką i sosem truskawkowym. Powiem wam że nic więcej nie potrzeba do tego dania. Możecie podać z grzankami. Uwielbiam sosy owocowe do mięs.

 


 

 




2 piersi z kaczki

2 garście rukoli

1 kulka mozzarelli

10 oliwek czarnych

20 dkg truskawek

1 cebula czerwona

sos:

1 łyżka sosu balsamico

2 łyżki octu balsamicznego

sól, pieprz

1 szalotka

50 ml wina czerwonego 

20 dkg truskawek

1 łyżeczka miodu


Pierś z kaczki myję osuszam. Skórę nacinam w kratkę. Posypuję solą, pieprzem. Na zimnej patelni układam piersi skórą do dołu. Smażę 7 minut z jednej strony i 5 minut z drugiej strony. Mięso odkładam na talerz przykrywam folią i odstawiam na 10 minut. Potem kroję w plastry.

Na talerzu układam po bokach kawałki mięsa. Na środku rukolę, pokrojone truskawki, oliwki, mozzarelle, cebulę czerwoną. 

Sos:

Szalotkę drobno kroję i przesmażam na odrobinie oleju, wlewam wino i redukuję. Dodaję pokrojone truskawki, ocet i sos balsamico, miód. Sos gotuję na wolnym ogniu aż zgęstnieje. Na końcu doprawiam solą, pieprzem. Mięso polewam sosem.


 

poniedziałek, 19 lipca 2021

Pieczony bigos z młodej kapusty

Pyszny bigos z młodej kapusty ale zapiekany. Zrobiłam go z żeberkami i parówkami bo akurat to miałam w lodówce. Możecie dodać inne mięso i wędliny. Bigos tak naprawdę piecze się sam a my tylko czekamy na efekt końcowy. Wyszedł pyszny bigosik.













1 cebula

1 główka młodej kapusty nieduża

30 dkg parówek

50 dkg żeberek

1 marchewka

1 kawałek pora

1 kawałek selera korzeń

1 papryka pomarańczowa

100 ml wina białego

4 łyżki koncentratu pomidorowego

2 ziela angielskie

2 liście laurowe

sól, pieprz

1 łyżeczka majeranku

1 łyżeczka papryki wędzonej

tymianek

olej rzepakowy

750 ml wody


Kapustę szatkuję, marchew obraną i seler ścieram na tarce jarzynowej. Cebulę i por drobno kroję. Na patelni przesmażam na oleju cebulę i por, dodaję marchewkę, seler, koncentrat pomidorowy, paprykę pokrojoną,paprykę wędzoną, wino, ziele angielskie, liście laurowe i chwilę przesmażam. Dodaje kapustę,  i mieszam. Na głęboką blaszkę wykładam żeberka. Posypuję je sola, pieprzem, tymiankiem, majerankiem. Wykładam na nie kapustę, wylewam trzy szklanki wody. Wstawiam do nagrzanego piekarnika na 90 minut temp 180 stopni. Blaszkę przykrywam folią aluminiową. Parówki kroję na kawałki. Po 60 minutach dodaję parówki i odkrywam folię. Mięso obieram z kości i kroję. Mieszam całość w blaszce i doprawiam według uznania.




 

sobota, 10 lipca 2021

Ryba w papilotach z warzywami

 Szybki obiad w piekarniku. Miałam dwa gatunki ryby, do tego warzywa które były na stanie. Czyli batat, pomidor, fasolka,kalafior.

 

 

 
 





3 kawałki polędwicy z dorsza

1 kawałek filetu łososia

1 cebula biała

1 cebula czerwona

1 batat

½ kalafiora

1 pomidor

200 g fasolki szparagowej zielonej

natka pietruszki, koperek

sól, pieprz, płatki chili

zioła suszone:oregano, bazylia, tymianek, natka pietruszki, majeranek

olej rzepakowy

1 cytryna


Rybę przekładam do pojemnika, dodaję pokrojoną cebulę białą, posypuję solą, pieprzem, tymiankiem,majerankiem i odstawiam na noc do lodówki albo przynajmniej na godzinę.

Batata obieram i kroję w paski, kalafior dzielę na małe różyczki, fasolkę obieram,cebulę czerwoną kroję w krążki. Warzywa przekładam do miski, wlewam 40 ml oleju, posypuję solą, pieprzem, tymiankiem,natką suszoną, bazylią, oregano. Na arkuszu papieru do pieczenia układam garść warzyw, na nie kawałek ryby. Końce papieru związuję jak cukierka. Na wierzchu dodaję plaster cytryny, kawałek pomidora,trochę warzyw. Posypuję natką, koperkiem. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni. Rybę piekę 25 minut.

czwartek, 8 lipca 2021

Leniwe jagodowe

 Cały rok czekam na sezon jagodowy i w końcu się doczekałam. Pyszne domowe leniwe z jagodami. Moja wersja bez cukru, ale wiadomo co kto lubi.

 





 

200 g sera białego twarogowego półtłusty

30 g mąki ziemniaczanej

150 g mąki pszennej

sól szczypta

1 jajko

75 g jagód


pozostałe

150 g jogurtu typu greckiego

100 g jagód

mięta świeża


Ser, jajko, jagody przekładam do pojemnika wysokiego i miksuję blenderem. Dodaję mąkę pszenną i ziemniaczaną, sól. Mieszam łyżką. Mąki nie dodajemy za dużo bo pierogi będą twarde. Formuję wałek z ciasta. Nożem odkrawam kawałki. W garnku zagotowuję wodę z solą. Do wrzącej wkładam pierogi. Gotuję dwie minuty od wypłynięcia na wierzch. Pierogi podaję z jogurtem, jagodami,miętą. Moje pierogi są bez cukru ale oczywiście można posłodzić ciasto albo gotowe pierogi.