piątek, 23 marca 2018

Jeżynowa babka z melisą

Święta wielkanocne kojarzą się z wiosną, kolorami które budzą nas do życia. dlatego polecam nietypową babkę na zimno na bazie jeżyn mrożonych i melisy. Jest delikatna, lekka jak puch i rozpływa się w ustach. 

Atmosfera świąt sprzyja spożywaniu posiłków, które mogą powodować silne wzdęcia. Tylko jedna kapsułka Espumisan MAX w czasie lub po świątecznym posiłku i znów możesz cieszyć się swobodą kontaktu z najbliższymi.

biszkopt:

2 jajka wielkość M
3 łyżki mąki pszennej tortowej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru trzcinowego

mus jeżynowy:

40 dkg jeżyn mrożonych
1 pęczek melisy świeżej
3 łyżki cukru trzcinowego

galaretka jeżynowa:

1/2 porcji musu jeżynowego
2 płaskie łyżeczki żelatyny

pianka bezowa:

2 białka
70 g cukru trzcinowego
2 łyżeczki żelatyny płaskie
1/4 musu jeżynowego

krem śmietanowy:

400 ml śmietany kremówki 30 %
1/4 musu jeżynowego
2 łyżeczki płaskie żelatyny

Biszkopt:
Jajka wyjmuję z lodówki wcześniej. Białka ubijam na sztywno, dodaję stopniowo po łyżce cukru, i kolejna porcja cukru jak poprzedni rozpuści się. Jak piana będzie lśniąca dodaję żółtka i już tylko mieszam chwilę mikserem. Dodaje przesianą mąkę i delikatnie mieszam od spodu łyżką. Blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Wylewam masę ale nie na całą blaszkę.Ciasto robię potem w keksówce o wymiarach 25x12 cm, także biszkopt musi być trochę większy bo w pieczeniu skurczy się, a boki odkroję do środka ciasta.

Galaretka jeżynowa:
Jeżyny przekładam do garnka, dodaję melisę z łodyżkami, cukier i na wolnym ogniu gotuję aż owoce będą miękkie około 10 minut. Zdejmuje z gazu i odstawiam do przestygnięcia. Melisa w tym czasie odda jeszcze swój aromat. Owoce przekładam na sitko i przecieram, powstanie fajny mus jeżynowy. Połowę wykorzystam do galaretki, a drugą połowę dzielę na dwie części do pianki i kremu.

Formę keksowkę wykładam folią spożywczą. Odlewam z  1 /2 porcji musu 1/3 szklanki musu, a resztę wylewam do keksówki. Wstawiam do lodówki do stężenia.

Pianka bezowa:
Białka przekładam do miski, dodaję cukier i ubijam na parze około trzy minuty. Zdejmuję miskę z pary i ubijam dalej dwie minuty. Żelatynę namaczam w musie jeżynowym i rozpuszczam w mikrofali. Jak lekko przestygnie stopniowo dodaję mus do białek i cały czas ubijam mikserem. Na galaretkę wylewam piankę bezową i wstawiam do lodówki na 30 minut.

Na piankę wylewam odlaną galaretkę jeżynową płynną i wstawiam ponownie do lodówki do stężenia.

Krem śmietankowy:
Schłodzona kremówkę ubijam na sztywno. Żelatynę rozpuszczam w musie jeżynowym. Do lekko ciepłej galaretki dodaję dwie łyżki śmietany i mieszam. Całość wlewam cienkim strumieniem do śmietany i mieszam mikserem. Wylewam połowę kremu, układam odcięte paski biszkopta, i przykrywam je pozostałym kremem. Wstawiam do lodówki na 10 minut, i układam na kremie biszkopt i dociskam. Wstawiam ponownie do lodówki.

„Espumisan Max to wyrób medyczny CE”
Przy świątecznym stole

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz