wtorek, 2 września 2014

Lutenica wersja z marchewką


Lutenica to kolejny przepis z kuchni bałkańskiej i ulubiony sos mojej rodziny. Robię go dużo, bo zima długa, warzywa drogie wtedy a na szybki obiad albo kolację jest rewelacyjny. Jest pracochłonny ale jak coś jest dobre to trzeba się poświęcić. Jak ktoś go raz zrobi to się zakocha w nim tak jak ja. W zeszłym roku robiłam wersję bez marchewki. W tym roku ją dodałam, warzywa drobniej pokroiłam i zrobiłam bardziej gęsty sos. Ta wersja mi o wiele bardziej odpowiada niż zeszłoroczna.



































Przepis na dużą porcje, lutenice smażę w brytfannie 8 litrowej

5 kg bakłażanów
5 kg papryki
5 kg pomidorów lima
70 dkg cebuli
2 główki czosnku
2 papryczki chili
2 łyżki cukru
sól do smaku
1 łyżeczkę wędzonej papryki
50 g czubrycy zielonej albo czerwonej
1 łyżka pieprzu mielonego
1,5 kg marchewki
olej rzepakowy

Pomidory myję i kroję na pół, przekładam do brytfanny i samże na wolnym ogniu około dwie godziny. Następnie przecieram je przez przecierak do garnka. Paprykę, bakłażany myję i układam na blaszkach, od piekarnika. Dokładam czosnek  Z tej ilości wyjdą dwie blaszki pełne czyli cały wsad piekarnika. Piekę w temp 180-190 stopni około dwie godziny, jak wkładam do zimnego piekarnika. Warzywa muszą być miękkie, skórka papryki lekko przypalona. Po wyjęciu papryki i bakłażany przekładam do worków foliowych po kilka sztuk do każdego. Zawiązuję i zostawiam do ostygnięcia. Po wyjęciu z worków bardzo łatwo będzie schodzić skórka. Wyjmuję obieram że skóry bakłażany i kroję w kostkę. Paprykę także obieram i pozbawiam nasion. Paprykę płuczę w zimnej wodzie żeby usunąć nasiona które jeszcze zostały. Kroję w kostkę i przekładam do brytfanny razem z bakłażanem.Dodaję chili drobno pokrojone. Marchewkę obieram i gotuję do miękkości kroję w kostkę i dodaje do brytfanny, razem z obranym czosnkiem. Cebulę obieram, kroję drobno i przesmażam na oleju rzepakowym na osobnej patelni. Następie dodaję do reszty warzyw do brytfanny. Dolewam przecier pomidorowy. Robię to stopniowo, w zależności od tego jaką gęstość ma lutenica i kolor. Smażę tak długo aż będzie miała konsystencję gęstego sosu. Około 30-60 minut. Pod koniec doprawiam solą, pieprzem, papryką wędzoną, czubrycą. cukrem. Sos przelewam do słoików, i pasteryzuję 20 minut. Warzywa psiankowate 2014

16 komentarzy:

  1. Piękne żywe kolorki. Ciekawa jestem dodatku marchewki, ja zrobiłam bez niej pierwszy raz w tym roku i efekt całkiem mnie zadowolił ;) Zapraszam do dodania wpisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2014 :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz widzę taki przepis i taki sos. Smakowity :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja to teraz zrobiłam sos paprykowy i pomidory pieczone i nic więcej przed urlopem nie zdążę - ale kto wie może po powrocie:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. robiłam w ubiegłym roku- w tym odpuszczam, mam pełną spiżarkę a jeszcze chce zaprawiać gruszki i śliwki:) ale Madziu bakłażan to się udał z tym kinolkiem wygląda zajefajnie:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie znam kuchni bałkańskiej ale ten sos jest obłędny !!!

    OdpowiedzUsuń
  6. sos wygląda bardzo apetycznie i ten czerwony kolor zdecydowanie rozgrzewa w chłodne jesienne wieczory lub mroźne zimowe

    OdpowiedzUsuń
  7. uwielbiam! w tamtym roku tezpierwszy raz zrobilam

    OdpowiedzUsuń
  8. Muszę - no muszę koniecznie zrobić!! Ludek świetny ;P

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam lutenicę!!! <3
    Pozdrawiam,
    siwapiecze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie robiłam jeszcze ale Twój wygląda tak smakowicie, że kto wie :) ludek bakłażanowy superowy :)))

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie jadłam i nie robiłam lutenicy, ale przyznam, że wygląda świetnie! :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Rewelacja, robię podobne przetworowe sosy na szybkie obiadki. To bardzo ułatwia życie. Niestety ograniczona jestem miejscem do przechowywania w innym przypadku (jak twierdzi rodzina) zimą nie jedli by nic świeżego tylko same słoiczki. Bakłażanowy ludzik bardzo przystojny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo ludzik miał być przystojny na podryw ruszył blogowy :-) rodzina twoja wie co dobre :-)

      Usuń
  13. Tak, taki sos musi być idealny :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Taki sosik można wykorzystać , powiedzmy do ryżu ? Ja bym na pewno do tego wykorzystała .

    OdpowiedzUsuń