Strony

Strony

sobota, 31 stycznia 2015

Dorsz po grecku



Dorsz w innym wydaniu. Można zamiast dorsza wykorzystać mintaja. Lekka, zdrowa i pożywna potrawa. O tym że trzeba jeść dużo warzy nie muszę nikogo przekonywać.W dorszu po grecku mamy moc witamin

















marynata

70 dkg dorsza filet
3 cebule
1 łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki soli
5 łyżek mąki
olej

warzywa:
80 dkg marchewki
1/2 selery dużej
1 pietruszka
200 g koncentratu pomidorowego
1 litr przecieru pomidorowego domowego
2 liście laurowe
5 ziaren ziele angielskie
sól, pieprz, cukier do smaku



Cebul e obieram i kroję w piórka. Przekładam do pojemnika, dodaję filet dorsza, sól, pieprz, majeranek. Całość dokładnie mieszam.Odstawiam na dobę do lodówki.
 Rybę obtaczam w mące i smażę na oleju.

Marchewkę, seler, pietruszkę obieram, dokładnie myję i ścieram na tarce jarzynowej.
Cebulkę z marynaty przesmażam na osobnej patelni. Dodaję starte warzywa i chwile jeszcze przesmażam.Dodaję liście laurowe, i ziele angielskie. Dolewam koncentrat pomidorwy, potem przecier stopniowo. Duszę na wolnym ogniu około godzinę. Doprawiam solą, pieprzem, odrobiną cukru. Na końcu wyjmuję liście i ziele.
W naczyniu szklanym układam stopniowo warstwę warzyw, ryby, znowu warzyw, rybę, i warzywa.

czwartek, 29 stycznia 2015

Bułeczki z powidłami


Prost i łatwe bułki na słodko. Wykorzystałam powidła śliwkowe. Znikają jeszcze ciepłe, bo takie są najlepsze. Przed podaniem należy posypać cukrem pudrem. W smaku przypominały mi pączki, może za sprawą skórki pomarańczowej którą dałam. Kilka sztuk zamroziłam, i odgrzałam je w piekarniku, były jak świeże. Ale mrozić należy w tym samym dniu co bułki są pieczone.














500 g mąki pszennej wrocławskiej
2 dkg drożdży
2 łyżki cukru
5 dkg masła
szczypta soli
1 łyżeczka skórki pomarańczowej kandyzowanej/ można dodać startą/
300 ml mleka
 1 słoiczek powideł
1 łyżeczka oliwy
cukier puder

do posmarowania:
1 łyżka masła

Do miski wykruszam drożdże, dodaję łyżkę mąki i kilka łyżek mleka letniego. Zaczyn ma mieć konsystencję kwaśnej śmietany.Odstawiam do wyrośnięcia. Do reszty mleka dodaję skórkę pomarańczową, cukier  który ma się rozpuścić.Masło rozpuszczam w rondelku. Do zaczynu przesiewam mąkę, dodaję mleko, masło i ciasto zarabiam mikserem, albo ręką. Musi być elastyczne. Miskę w której będzie wyrastać ciasto smaruję oliwą, która zapobiega przyklejaniu się ciasta do ścianek miski. Odstawiam do wyrośnięcia. Z ciasta robię wałek na desce podsypanej mąką, i dziele na 12 części. Na każdą cześć układam łyżeczkę powideł i sklejam bułeczki. Układam na blaszce na papierze i odstawiam do wyrośnięcia. Przed pieczeniem smaruję roztopionym masłem każdą bułkę. Piekę temp 200 stopni 25 minut góra dół. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem

wtorek, 27 stycznia 2015

Bakłażan nadziewany kaszą owsianą

Niedawno odkryłam kasze owsianą i zakochałam się w niej. Jestem wielką fanką wszelakich kasz. Owsiana w smaku przypomina płatki owsiane, kształtem także. Z bakłażanem fajnie smakuje, lekka i zdrowa potrawa. Zimą udało mi się kupić bakłażana taniej niż w sezonie. Szkoda tylko że nie ten smak, jak w sezonie letnim.




















2 bakłażany
1 woreczek kaszy owsianej
1 opakowanie tofu naturalne
1 pęczek pietruszki
30 dkg dyni
sól, pieprz
bazylia, oregano, rozmaryn szczypta 1/2lyżeczki razem
5 pomidorków koktajlowych
olej

 Kasze gotuję 15 minut. Wyjmuję z woreczka i studzę.
Bakłażany kroję wzdłuż, wydrążam środek. Posypuję obficie sola. odstawiam na 30 minut. Spłukuje zimą wodą i osuszam. Smaruję obficie olejem i wkładam do piekarnika temp 200 stopni na 35 minut.
Dynię obieram, i kroję w kostkę.Układam na osobnej blaszce na papierze do pieczenia. Posypuję bazylią, rozmarynem , oregano, solą, pieprzem. Piekę 5-10 minut temp 190 stopni. Dynia ma być lekko miękka.Piekę razem z bakłażanem.

Podpieczony miąższ bakłażana kroję, dodaję do kaszy. Natkę pietruszki kroję drobno, tofu w kostkę małą, dodaje dynię. Doprawiam solą, pieprzem. Farszem napełniam bakłażanowe łódki, dodaję połówki pomidorków koktajlowych i wstawiam jeszcze na 10 minut do piekarnika temp 200 stopni.



niedziela, 25 stycznia 2015

Kurczak z warzywami


Kolejna moja współpraca tym razem z firmą Świadome ożywianie. Już kiedyś miałam przyjemność testować produkty tej firmy i tym bardziej ciesze się z kolejnej współpracy. Na pierwszy ogień idzie olej Rapso.

Olej marki Rapso, dzięki delikatnej rafinacji, bez użycia środków chemicznych, skutecznie chroni bezcenne składniki zawarte
w rzepaku. Specjalny proces produkcji sprawia również, że olej jest neutralny, przez co nie zmienia oryginalnego smaku potraw oraz posiada wszechstronne zastosowanie kulinarne. Jest idealny do każdego rodzaju kuchni: głębokiego smażenia, gotowania, wypieków oraz sałatek














3 nóżki z kurczaka
2 udka z kurczaka
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
2 łyżki octu winnego
1/2 łyżeczki bazylii suszonej
3 gałązki koperku
1 cebula
3 ząbki czosnek
3 łyżki olej Rapso
15 dkg dyni
6 szparagów mrożonych
1 woreczek kaszy jaglanej



1/2 kg pieczarek
1 papryka czerwona
1 por biała część
sól, pieprz
przyprawa ognista
olej Rapso

Kurczak przekładam do pojemnika, dodaję pokrojoną cebulę, sprasowany czosnek, sól, pieprz, majeranek, ocet winny, bazylię i koperek pokrojony, olej. Mieszam i odstawiam w marynacie na noc. Przekładam do brytfanny i na wolnym ogniu podsmażam mięso podlewając je w między czasie wodą.Dodałam także kawałki dyni które bardzo szybko się podpiekły i wyjęłam je. Mięso duszę do miękkości.
Kasze jaglaną gotuję według opakowania.
Pieczarki umyte kroję w talarki, por także i paprykę paski. Na patelni na oleju dusze por, dodaje paprykę. Wykładam ją na talerz i na tej samej patelni przesmażam pieczarki. Dodaję do nich por i doprawiam solą, pieprzem, przyprawa ognistą. Kurczaka podaję z warzywami i kaszą.


piątek, 23 stycznia 2015

Koszyczki z pieczarkami


Bułeczki  koszyczki, idealne na imprezę i nie tylko na przekąskę. Goście będą zachwyceni. W karnawale polecam bo są pyszne i proste do zrobienia.
























30 dkg mąki chlebowej typ 650
1 dkg drożdży
1/4 łyżeczki soli
1 i 3/4 szklanki mleka
2 dkg masła
szczypta cukru

farsz:
25 dkg pieczarek
2 cebule duże
sól, pieprz, majeranek
12 pomidorków koktajlowych

Do miski przekładam drożdże, dodaję 5 łyżek letniego mleko rozpuszczam je i wsypuję łyżkę mąki, szczyptę cukru. Zaczyn ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Do wyrośniętego zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję resztę mleka letniego, sól i roztopione masło. Ciasto zagniatam rękoma albo mikserem. Odstawiam do wyrośnięcia na godzinę. Wałkuję na desce podsypanej mąką i wycinam kwadraty 7x7 cm. Formę do muffinek smaruję olejem i układam kwadraty w zagłębieniach, można pojedynczo albo po dwa na jeden koszyczek. Ja zrobiłam połowę podwójnych cześć pojedynczych. Odstawiam na 20 minut do wyrośnięcia w formie .Przed pieczeniem do każdego koszyczka nakładam farsz i wstawiam do piekarnika na 20 minut temp 200 stopni.

Farsz:
Pieczarki myję, i kroję. Cebulę kroję drobno i przesmażam na oleju. Dodaję pieczarki i dalej smażę. Doprawiam solą, pieprzem., majerankiem. Farsz studzę

środa, 21 stycznia 2015

Tort z konfiturą z czarnej porzeczki


 Wszystkim babciom i dziadkom z okazji waszego święta moc życzeń 100 lat, i dużo zdrowia i sił życzy wesoła kuchnia. Dla was ten torcik :-) i dla moich dziadków też. Chociaż już dawno odeszli są w mojej pamięci.
Torcik szybki i prosty do zrobienia. Lekki, czekoladowo porzeczkowy. Krem powstał z konfitury, można użyć oczywiście innego smaku.




















biszkopt:
5 jaj
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżka kakao czarne
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

krem: 3/4 szklanki śmietany 36 %
500 g mascarpone
1/2 szklanki konfitury z czarnej porzeczki

dekoracje:
kwiatki jadalne
1 tabliczka czekolady gorzkiej
poncz:
1/3 szklanki wody
1/3 szklanki nalewki z wiśni

Biszkopt:


Białka oddzielam od żółtek i ubijam na sztywno.Dodaję cukier i dalej ubijam, następnie dodaję po jednym żółtku ciągle ubijając. Im dłużej masa jest ubijana tym jest lepsza. Musi być puszysta. Mąkę tortową, ziemniaczaną, proszek i kakao przesiewam i mieszam.Dodaję po jednej łyżce do ubitych jaj, cały czas mieszając drewnianą łyżka od spodu delikatnie. Tortownice o średnicy 22 cm dno wykładam papierem do pieczenia i wylewam do niej ciasto. Wkładam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni góra dól i piekę 40 minut. Sprawdzam patyczkiem przed wyjęciem czy jest suchy. Jeszcze ciepły biszkopt wyjmuje z formy i wykładam do góry dnem na desce.

 Dekoracja czekolada:
Czekoladę gorzką łamię do miseczki i układam ja nad małym rondelkiem z wodą gorąca. Miseczka nie może dotykać dna wody. Na wolnym ogniu rozpuszczam czekoladę. Zdejmuję z ognia, chwilę czekam aż przestygnie, i jeszcze ciepłą  wylewam na papier do pieczenia w kształcie prostokąta  20*40 cm. Rozsmarowuje czekoladę nożem, zostawiając po 1 cm z każdej strony. Przykrywam drugim blatem papieru dociskając palcami ,żeby pęcherzyki które się wytworzyły pod papierem znikły. Zwijam w rulon od krótszego boku. Wstawiam do zamrażalki na noc. Po wyjęciu odwijam rulon i nożem podważam kawałki czekolady.

Serek mascarpone i śmietanę kremówkę ubijam mikserem, dodaje konfiturę porzeczkową i dalej ubijam aż masa się połączy i będzie gęsta. Nie dodaję cukru.

Biszkopt przecinam na trzy blaty nitką. Dolny blat nasączam, wykładam 1/3 kremu, układam kolejny blat, znowu nasączam i krem, i ostatni blat który też nasączam delikatnie. Boki i górę smaruję kremem, z reszty robię szprycą kratkę. Boki tortu dekoruje czekoladowymi słupkami, robię to nożem bo czekolada topi się w rękach. Wstawiam do lodówki na trzy godziny, przed podaniem dekoruje kwiatkami.

wtorek, 20 stycznia 2015

Koreczki imprezowe


 Koreczki idealne na imprezy jako przekąska. Na wynos i nie tylko. Bardzo szybko znikają. Wersja dla mięsożerców z kotlecikami mini.












mielone:

20 dkg mięsa od szynki
1 cebula mala
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
1/2 łyżeczki majeranku
1 łyżka kaszki manny
1 łyżka bułki tartej
1 jajko małe

4 łyżki bułki tartej do panierki
olej

20 oliwek czarnych
10 pomidorków koktajlowych
1 kawałek ogórka zielonego
10 dkg sera żółtego

Mięso miele razem z obraną cebulą i czosnkiem.Przekładam do miski, dodaję majeranek, sól, pieprz, kaszkę mannę, bułkę tartą, jajko. Całość wyrabiam ręką i formuje kulki małe. Obtaczam je w bułce tartej i smażę na oleju.
Ser kroje w kwadraty małe, ogórka kroję na plasterki, pomidorki na pół. Na patyczki do koreczków nabijam plaster ogórka, oliwkę, ser, pomidora i klopsika.




niedziela, 18 stycznia 2015

Karkówka z pieczarkami i topinamburem

Karkówka aromatyczna za sprawą ziół i topinambura. Pokochałam go za jego smak. Pieczony jest bardzo dobry. Polecam podawać go z mięsem zamiast ziemniaków.
























1 kg karkówki
3 cebule
4 ząbki czosnku
1/2 szklanki octu winnego domowego
4 łyżki oliwy
1 łyżeczka soli do smaku
pieprz
1 łyżeczka zioła prowansalskie
1/2 łyżeczki rozmarynu
1/2 kg topinamburu
30 dkg pieczarek
natka pietruszki

Karkówkę kroję na plastry, przekładam do pojemnika, dodaję pokrojoną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, ocet winny, oliwę, sól, pieprz, zioła prowansalskie, rozmaryn i dokładnie mieszam żeby mięso połączyło się z marynatą. Wstawiam do lodówki pod przykryciem na dobę, może być krócej albo dłużej. Przekładam do brytfanny. Topinambur skrobię jak młode ziemniaki, dokładnie myję i wkładam na chwilę do wody z odrobiną octu żeby nie ściemniał. Wyjmuję z wody i dodaję do karkówki. Wstawiam do piekarnika temp 180-200 stopni na godzinę. W międzyczasie pieczenia podlewam mięso wodą. Pieczarki kroję w plastry i przesmażam na oleju.Doprawiam, solą, pieprzem i podaję z karkówką i topinamburem.

piątek, 16 stycznia 2015

Roladki z pieczarkami w boczku otulone


Roladki które mojej rodzinie bardzo smakowały. Uwielbiamy por i postanowiłam go połączyć z pieczarkami i powstało fajne nadzienie. Otulone boczkiem wędzonym dostały fajnego aromatu. Szybki i prosty obiad a jaki dobry. Polecam także dla gości, będą zachwyceni.

















3 piersi z kurczaka
6 plastrów boczku wędzonego
25 dkg pieczarek
1 por mała biała część
sól, pieprz
masło klarowane
3 gałązki koperku



Piersi z kurczaka rozbijam, solę i pieprzę, układam pokrojony koperek. Soli daję mało bo boczek jest słony. Por kroję drobno i przesmażam na patelni na maśle klarowanym.Wykładam na talerz, i przesmażam na tej samej patelni pokrojone w plastry pieczarki. Mieszam je z porem, solę, pieprzę i układam na każdej piersi farsz. Zwijam roladki, obkładam każdą dwoma plastrami boczku. Spinam je szpikulcami żeby się nie rozleciały w trakcie smażenia. Smażę na maśle na wolnym ogniu, podlewając odrobiną wody. Obracam je z każdej strony do zarumienienia.

czwartek, 15 stycznia 2015

Jaglana z owocami


 Lekka, zdrowa jaglana sałatka owocowa. Polecam na śniadanie albo jako przekąskę. O właściwościach jaglanki nie muszę przekonywać nikogo, moc witamin i zdrowia. Bardzo lubię takie sałatki. Nie potrzeba grama cukru a i tak jest słodka i pyszna.












1 woreczek kaszy jaglanej
1/2 ananasa świeżego
1gruszka
1 mango
2 mandarynki
kilka gałązek kolendry
1łyżeczka masła klarowanego

Kaszę jaglaną gotuję 12 minut. Wyjmuje z woreczka, i studzę. Gruszkę obieram, kroję na ćwiartki i wydrążam środek. Przesmażam na  maśle klarowanym. Mandarynki dziele na cząstki i obieram z błonek. Mango obieram i kroję w kostkę. Ananasa obieram i kroję w kostkę. Kaszę jaglaną łącze z ananasem, mango, mandarynkami, dodaję pokrojoną kolendrę i mieszam. Dekoruję gruszką. Nie dodaję cukru bo sałatka jest słodka za sprawą owoców.

wtorek, 13 stycznia 2015

Pierogi dyniowo marchewkowe



Pierogi które będą smakowały zarówno dzieciom jak i dorosłym. Są lekkie, zdrowe i można w nich przemycić dynię i marchewkę. Mi bardzo smakują. Zalecam jednak dodać do farszu dynię upieczoną ponieważ w ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wody z dyni, która to wytwarza się podczas pieczenia.Bardzo lubię dynie, dla jednych wiem ,że dynia to zmora dzieciństwa, dla mnie to miłe wspomnienie zupy dyniowej z kluseczkami.














500 g mąki
300 ml wody
sól szczypta
2 łyżki oleju

 farsz:
1/2 kg dyni
2 marchewki
1 cebula
sól, pieprz
masło klarowane

Mąkę przesiewam do miski, dodaję wodę wrzątek, sól i odstawiam na chwilę aż przestygnie. Nie wkładać rąk bo można się poparzyć. Mieszam widelcem. Ciasto po przestygnięciu wyrabiam rękoma.
Wałkuję na stolnicy podsypanej mąką.Wycinam kwadraty a potem układam na foremce.Do każdego pieroga dodaję łyżeczkę farszu. Sklejam j gotuję w gorącej wodzie z dodatkiem łyżki oleju około dwie minuty od wypłynięcia na wierzch pierogów.

Cebulę obieram, kroję i przesmażam na patelni na maśle.
Dynię obieram, i kroję w kostkę. Marchewkę obieram i kroję w paski cienkie. Układam na blaszce na papierze do pieczenia. Piekę temp 200 stopni około 30-40 minut. Dynia szybciej będzie miękka od marchewki. Po upieczeniu i przestygnięciu miksuje blenderem dynię i marchew i cebulę. Doprawiam solą, i pieprzem. Kawałek dyni surowej zostawiam i kawałek marchewki ugotowanej. Kroję je w kostkę i przesmażam na patelni na maśle klarowanym. Podam z nimi pierogi.


niedziela, 11 stycznia 2015

Kaczka nadziewana żurawiną i topinamburem


Kaczkę bardzo lubię i zawsze żałuję że tak szybko się kończy. Tym razem zrobiłam nadzienie z jabłek, żurawiny i topinamburu. Szaleje w kuchni z topinamburem bo bardzo mi smakuje pieczony. Kaczka idealna na niedzielny obiad albo dla gości.





















1 tusza kaczki 2,20 kg
1/2 kg topinamburu
3 jabłka duże
3/4 szklanki żurawiny świeżej
1 łyżeczka octu
marynata:
1/2 szklanki octu jabłkowego
2 łyżki majeranku
1 łyżeczka soli
3 cebule
2 łyżki oleju

Z kaczki wycinam skrzydła, szyję.  Kaczkę nacieram solą, majerankiem, octem winnym, olejem w środku i na zewnątrz, oraz plastrami cebuli. Cześć cebuli wkładam do środka częścią obkładam kaczkę na zewnątrz. Wstawiam ją do lodówki w brytfannie na dobę żeby przeszła marynatą. Resztą octu winnego który mi zostanie polewam kaczkę. Na drugi dzień jabłka obieram i kroję w cząstki., topinambur skrobię i dokładnie myję i przekładam do wody z octem żeby nie ściemniał. Kaczkę napełniam jabłkami, żurawiną i 1/3 topinamburu. Kaczkę zszywam albo spinam szpilkami, układam na około pozostały topinambur. Wstawiam ją piekarnika temp 180 stopni na dwie godziny i 20 minut. W między czasie kaczkę polewam sokami które wytworzy podczas pieczenia, oraz wodą kilka razy. Kaczka nie będzie wtedy sucha. Pół godziny przed końcem pieczenia odkrywam kaczkę żeby się zarumieniła.

sobota, 10 stycznia 2015

Sałatka prawie grecka pod gwiazdami


To że kocham sałatki to już chyba większość wie. Zimą także je jadam. Korzystam wtedy z suszonych pomidorów które uwielbiam. Tym razem dodałam Pomidory suszone na słońcu w oleju Ponti oraz Oliwki zielone Manzanilla z papryką
Oliwki uwielbiam, a te hiszpańskie są jedne z lepszych które jadłam. Kiedyś nie lubiłam oliwek, a z czasem nauczyłam się je jeść.










7 liści sałaty masłowej
6 pomidorów suszonych Ponti
15 oliwek zielonych z papryką Serpis
kawałek ogórka zielonego
5 dkg sera feta
1 cebula czerwona
1/3 papryki czerwonej
1/3 puszki fasoli białej
5 pomidorków koktajlowych
4 łyżki sosu vinaigrette

Sałatkę myję, osuszam i strzępię na talerzu. Dodaję pokrojone suszone pomidory, oliwki, pokrojoną cebulę czerwoną w talarki, ser feta pokrojony w kostkę. Fasolę odsączam z zalewy i także dodaję. Ogórek kroję w plastry. Z papryki wycinam nożykiem specjalnym gwiazdki, dodaję pokrojone pomidorki. Sałatkę polewam sosem vinaigrette.

piątek, 9 stycznia 2015

Domowe pyzy z sosem pieczarkowym


Poznańskie pyzy to moje ulubione. Robiła je moja mam, babcia to taka nasza rodzinna tradycja.
Bardzo lubię pyzy zimne, bez sosu które jem jak bułkę. Zawsze robię z kilograma maki potem cześć zamrażam i są na obiad awaryjny.

















1 kg mąki wrocławskiej
5 dkg drożdży
1/2 łyżeczki soli
szczypta cukru
2 jajka
500 ml mleka
2 łyżki masła

sos pieczarkowy:

500 g pieczarek
2 cebule
400 ml śmietany 30 %
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku

Do miski wykruszam drożdże , dodaję 1/4 szklanki mleka letniego nie gorącego, cukier, i dwie łyżki mąki. Zaczyn ma mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do zaczynu przesiewam resztę mąki, wlewam mleko pozostałe letnie, dodaję sól, jajka. Ciasto mieszam drewnianą łyżką, następnie wyrabiam mikserem aż będzie gładkie, na końcu dodaję roztopione i zimne masło i dalej wyrabiam mikserem.
Ciasto przykrywam ściereczką, i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto połowę wykładam na deskę wysypaną mąką i za pomocą szklanki wycinam kulki. Układam je na deseczkach wysypanych mąką żeby się nie przykleiły na 30 minut do wyrośnięcia. W garnku zagotowuję wodę, wkładam sitko do gotowania pyz które smaruję olejem. Układam pyzy, w odstępach bo urosną i przykrywam. Gotuję 10 minut i nie podnoszę w tym czasie pokrywki. Pyzy podaję z sosem.

Pieczarki myję, i kroję w paski.Cebulę obieram i kroję w kostkę, następnie przesmażam na patelni na oleju. Dodaję pieczarki i dalej przesmażam. doprawiam solą, pieprzem, majerankiem. Wlewam śmietankę i chwile jeszcze gotuję.