Strony

Strony

niedziela, 31 stycznia 2021

Owocowa galaretka bez cukru

 Lekka galaretka, bez cukru, bez laktozy. Jagoda, maliny,mango, wiśnie. Galaretka z tego co było w zamrażalniku.

 


 

 






 

100 g wiśni mrożonych

100 g jagód mrożonych

1/2 mango

50 g malin mrożonych 

200 ml mleczka kokosowego

3 łyżeczki płaskie żelatyny

Żelatynę zalewam 50 ml zimnej wody, zostawiam do napęcznienia, potem rozpuszczam w kąpieli wodnej. Wiśnie lekko podgrzewam i miksuję blenderem. Dodaję 1/4 żelatyny i mieszam. Przelewam do szklanek. 100 ml mleczka kokosowego mieszam z 1/4 żelatyny. Wylewam na stężały mus wiśniowy. Wstawiam do lodówki. Układam maliny. Mango kroję na kawałki, wlewam 50 ml mleczka kokosowego i miksuję blenderem. Dodaję 1/4 żelatyny. Wylewam na maliny.Wstawiam do lodówki. 

Jagody podgrzewam, dodaję 50 ml mleczka kokosowego i miksuję. Dodaję 1/4 żelatyny. Wylewam na mus mango. Wstawiam do lodówki. Przed podaniem dekoruję jagodami.

czwartek, 28 stycznia 2021

Pikantna zupa paprykowa

 Rozgrzewająca zupa paprykowa ostra. Idealna na zimowy obiad. Zrobiłam ją z piersią  z kurczaka i dodałam liście szpinaku które mi zalegały w lodówce. Wyszło pyszne, lekkie rozgrzewające danie.

 

 


 


 

 



 

 1 pierś z kurczaka

1 cebula

1 kawałek por biała część

2 papryki czerwone

1 papryczka chili

2 marchewki

100 g szpinaku świeżego

sól, pieprz

1 łyżeczka papryki wędzonej

1 łyżka koncentratu pomidorowego 

100 ml mleczka kokosowego

1 łyżeczka curry

1/2 łyżeczki kurkumy

2 litry bulionu drobiowego

natka pietruszki

olej rzepakowy


Pierś z kurczaka kroję w kostkę. Przekładam do miseczki, dodaję kurkumę, paprykę wędzoną, curry,koncentrat pomidorowy, sól, pieprz. Mieszam i odstawiam na 30 minut. W tym czasie przygotowuję warzywa. Marchewkę obieram i kroję w krążki, cebulę i por drobno. Paprykę w kostkę. Na oleju przesmażam cebulę i por, dodaję marchewkę, paprykę, chili i chwilę smażę całość. Wlewam bulion i gotuję na wolnym ogniu około 20 minut. Przesmażam kurczaka na patelni osobno. Dodaję do zupy pod koniec gotowania. Wlewam mleczko kokosowe, i chwilę jeszcze gotuję. Na końcu dodaję liście szpinaku, mieszam i już nie gotuję zupy. Szpinak zwiędnie od razu. Doprawiam według uznania jeszcze.

wtorek, 26 stycznia 2021

Skoncentrowane pierogi pomidorowe

 Skoncentrowane pierogi mocno pomidorowe z ricottą i pomidorami suszonymi z oleju.Są pyszne, mają bardzo ładny pomidorowy kolor.

 






ciasto na pierogi:

250 dkg mąki pszennej typ 500

1 szczypta soli 

1 jajko

2 łyżki oleju rzepakowego

5 łyżeczek koncentratu pomidorowego
50 ml gorącej wody

Farsz:

250 g sera ricotta

8 pomidorów suszonych z zalewy z oleju

sól, pieprz, czosnek granulowany

 

Do polania:

masło

4 pomidory suszone

Ciasto:

Do miski wsypuję mąkę, dodaję sól, koncentrat pomidorowy, jajko i mieszam widelcem.Swoje ciasto wyrabiałam robotem, wodę dolewam na końcu i stopniowo w zależności od konsystencji ciasta, mniej albo więcej dolewam. Ciasto można wyrabiać rękoma. Ciasto podzieliłam na małe porcje. Każdą rozwałkowuję osobno. Na każdym kawałku ciasta układam łyżeczkę farszu i sklejam. Formuję falbanki. W garnku zagotowuję wodę z solą 3 litry, wkładam pierogi i gotuję około 4  minuty od wypłynięcia na wierzch na wolnym ogniu, żeby się nie rozgotowały. Podaję z roztopionym masłem i pokrojonymi pomidorami suszonymi.

Farsz:

Ser ricotta przekładam do miski, dodaję pomidory suszone, sól, pieprz, czosnek. Farsz wymieszałam blenderem. 

piątek, 22 stycznia 2021

Grochówka

 Sycąca , rozgrzewająca idealna na zimę grochówka domowa. Uwielbiam tą zupę. Do tego domowy chleb na zakwasie i czego chcieć więcej.

 


 

 








70 dkg mięsa wieprzowego biodrówka

30 dkg boczku wędzonego

4 ziemniaki

3 marchewki

1/2 korzenia selera

1 korzeń pietruszki

1 kawałek por biała część

3 ziela angielskie

2 liście laurowe

4 ząbki czosnku

1 łyżka majeranki

sól, pieprz

0,5 kg grochu połówek

natka pietruszki

 

Groch zalewam zimną wodą i odstawiam na noc do namoczenia.Do garnka u mnie spory,wlewam około 3 litry wody, dodaję liść laurowy, ziele angielskie. Mięso kroję w kostkę, dodaję do garnka, wsypuję groch namoczony, i gotuję około godzinę. W tym czasie warzywa obieram i kroję w kostkę. Por przesmażyłam na patelni, dodałam resztę warzyw i też przesmażyłam chwilę.Warzywa dodałam po około godzinie gotowania się grochu i gotowałam zupę dalej. Boczek pokroiłam i też delikatnie przesmażyłam, dodałam do zupy. Na końcu jak wszystko jest już miękkie doprawiam zupę sola, pieprzem, dodaję majeranek. Zupę podaję z natką.

środa, 20 stycznia 2021

Zupa jarzynowa ze skorzonerą

 Lekka rozgrzewająca zupa jarzynowa ze skorzonerą i piersią z kurczaka. Wersję wege robimy bez mięsa. Zupka jest bardzo dobra, dodałam kurkumę, curry, paprykę wędzoną przyprawy które o tej porze roku są pożądane bo rozgrzewają.

 


 

 




3 korzenie skorzonery u mnie dość długie

1 kawałek por biała część

1 kawałek korzenia selera

2 marchewki

3 ziemniaki

1 pierś z kurczaka

1 łyżeczka papryki wędzonej

1/3 łyżeczki curry

1/3 łyżeczki kurkumy

sól, pieprz czarny i czerwony

szczypiorek

olej rzepakowy 

cytryna


Pierś z kurczaka kroję w kostkę, przekładam do miski, dodaję sól, pieprz, curry, kurkumę, paprykę wędzoną, wlewam trzy łyżki oleju. Mieszam i odstawiam na godzinę do lodówki. Por drobno kroję, przesmażam na oleju, dodaję startą na tarce jarzynowej seler, dodaję marchewki, pietruszkę pokrojone w kostkę i chwilę przesmażam. Wlewam około dwa litry wody i gotuję na wolnym ogniu. Skorzonerę obieram i kroję w talarki. Skrapiam sokiem z cytryny bo ciemnieje. Dodaję do zupy Ziemniaki też kroję w kostkę ale je dodaję na końcu do zupy razem z kawałkami kurczaka. Zupę gotuję jeszcze około 10 minut aż warzywa będą miękkie. Doprawiam solą, pieprzem. Podaję ze szczypiorkiem.

 

niedziela, 17 stycznia 2021

Tort kawowo makowy z marcepanem

Tort z serii dużo kawy do kawy :-) Uwielbiam kawowe ciacha bo są mega aromatyczne. Dla osłody na zimowe popołudnia idealny. Do tortu dodałam też baton marcepanowy i mak biały który uwielbiam. Dla mnie o niebo lepszy od niebieskiego.





























biszkopt makowy:

szklanka o pojemności 250 ml

2/3 szklanki maku białego nie mielony
1/2 szklanki mąki tortowej
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
5 jajek wielkość M
1/2 szklanki cukru

krem kawowy:

250 g serka mascarpone
500 ml śmietany kremówki 30 %
2 płaskie łyżeczki żelatyny
4 łyżki kawy rozpuszczalnej
2 łyżki wody gorącej
3 łyżki cukru pudru

nasączenie:

125 ml wina białego półsłodkiego
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
50 ml wody

przełożenie:1 baton marcepanowy 125 g
obsypanie tortu:kakao
dekoracja: czekoladki różne,ziarna kawy


Biszkopt makowy:

Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywno. Dodaję po łyżce cukru i dalej ubijam, po minucie kolejna łyżka cukru i znowu ubijam i tak do końca cukru. Do masy dodaję żółtka i już tylko mieszam mikserem krótko. Mąki przesiewam i dodaję w dwóch partiach do ciasta delikatnie mieszając od spodu, na końcu mak dodaję i mieszam delikatnie. Dno formy o średnicy 19 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam ciasto. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni góra dół i piekę około 40-45 minut do suchego patyczka. Jak biszkopt wystygnie dopiero wyjmuje go z formy.

Krem kawowy:

Kawę zalewam dwiema łyżkami gorącej wody i mieszam. Dodaję żelatynę do kawy i rozpuszczam w kąpieli wodnej. Wstawiam kubek z kawą do garnka z gorącą wodą, żelatyna rozpuści się.

Mascarpone, śmietanę, przekładam do miski, dodaję cukier puder i ubijam mikserem. Do kawy dodaję łyżkę śmietany i mieszam. W ten sposób hartuję kawę gorącą. Wlewam ją cienkim strumienian do śmietany i mieszam cały czas mikserem. 

Nasączenie: Kawę rozpuszczam w gorącej wodzie, studzę i mieszam z winem.

Wykonanie:

Biszkopt zimny kroję na trzy blaty. Dolny nasączam, smaruję 1/3 kremu kawowego, w krem wciskam kawałki marcepanu. Układam drugi blat biszkoptu, nasączam go, smaruję 1/3 kremu, przesiewam na krem kawę rozpuszczalną sypką nie granulowaną. Ostatni blat układam, dociskam. Boki i górę tortu smaruję pozostałym kremem. Widelcem robię po kremie szlaczki. Obsypuję cały kakao, dekoruję czekoladkami i kawą ziarnistą.


czwartek, 14 stycznia 2021

Klopsiki z łososia w sosie pomidorowym

 Przygotowałam pyszne klopsiki z łososia w grzybowo pomidorowym sosie. Podałam je z tortellini z grzybami. Jest to bardzo fajna propozycja dla dzieci ale nie tylko. Dzieci z reguły nie lubią ryb, ale jedząc klopsiki które uwielbiają do tego z sosem pomidorowym zasiądą z apetytem do stołu.












pulpety:

300 g filetu z łososia

1 jajko

1 cebula

1 ząbek czosnku

3 łyżki bułki tartej

sól, pieprz

natka pietruszki

mąka pszenna

sos:

1 kawałek por biała część

300 ml sosu pomidorowego 

tortellini

olej rzepakowy


Pulpety:

Filet z łososia, cebulę i czosnek mielę maszynką do mięsa. Dodaję sól, pieprz, bułkę tartą, jajko, natkę pietruszki i wyrabiam masę. Formuję nieduże pulpety które obtaczam w mące. W garnku zagotowuję dwa litry wody, dodaję sól, liść laurowy, ziele angielskie do wody. Wkładam pulpety i gotuję około 7 minut na wolnym ogniu. Pulpety wykładam na talerz.

Na patelni przesmażam olej, dodaję pokrojony por i przesmażam, dodaję sos pomidorowy. Mój sos już był gotowy doprawiony. Tortellini gotuję według instrukcji. Pulpety podaję z sosem i tortellini.


Rolady z indyka w sosie musztardowym

 Rolady z indyka z pysznym nadzieniem z papryką konserwową, ogórkiem, boczkiem, chlebem. Posmarowane grubo musztardą bo tak lubię. Do tego zrobiłam sos musztardowy i obiad gotowy. Rolady są delikatne.

 

 

 



 


 

 

rolady:

1 kg filetu z indyka

200 g papryki konserwowej

6 ogórków korniszonów

100 g boczku wędzonego

1 słoiczek grzybków w occie

2 cebule

2 skibki chleba

sól, pieprz

3 łyżki musztardy

olej rzepakowy

 

sos: 

1 łyżka mąki ziemniaczanej

1 łyżka mąki krupczatki

1 łyżeczka musztardy

50 ml śmietany 18 %

wywar od mięsa

sól, pieprz do smaku


Roladki:

Mięso kroję na nieduże cienkie plastry około 0,5 cm grube. Rozbijam tłuczkiem, posypuję każdy płat solą, pieprzem, smaruję musztardą. Układam kawałek papryki konserwowej, ogórka, cebuli, grzybka, chleba, boczku. Roladki zwijam, związuję nitką. Na patelni rozgrzewam olej, i przesmażam rolady z każdej strony. Od czasu do czasu podlewam mięso zimną wodą i smażę około 30 minut na wolnym ogniu. Po usmażeniu wyjmuję mięso na talerz. Teraz robimy sos. 

Sos:

Na patelni od smażenia mięsa mamy wywar który posłuży nam jako baza do sosu. Wywar przecedziłam przez sitko, dodałam do niego musztardę. W 125 ml wody zimnej rozrabiam mąki. Wlewam do gotującego się wywaru. Mieszam i zagotowuję. Na końcu dodaję śmietanę i już nie gotuję. Jeżeli jest potrzeba doprawiam do smaku. Z rolad odwiązuję nitki, przekładam mięso do sosu.


wtorek, 12 stycznia 2021

Sałatka z sosem z kukurydzy i bakłażanem

 Lekka,wegetariańska sałatka z kukurydzą w roli głównej. Podałam ją z soczystym bakłażanem i pysznym sosem na bazie kukurydzy. Jesienne menu nie musi buc nudne.











 

sałatka:

 5 małych bakłażanów

1/2 szklanki ryżu

5  kawałków papryki konserwowej

7 pomidorków koktajlowych

1 garść szpinaku baby

koperek świeży

sól, pieprz

6 pomidorów suszonych

1 cebula czerwona

300 g kukurydzy konserwowej

olej rzepakowy

 

sos:

 2 łyżki jogurtu greckiego

1 cebula

1 ząbek czosnku

1/3 łyżeczki kurkumy

100 g kukurydzy konserwowej

sól ziołowa, pieprz


Sałatka:

 Bakłażany kroję na pół, nacinam w kratkę i posypuje solą. Odstawiam na 30 minut. Po tym czasie zmywam sól, osuszam bakłażany i smaruję olejem rzepakowym. Układam w naczyniu do zapiekania. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni, wstawiam naczynie i piekę około 30 minut aż bakłażany będą miękkie.

Ryż gotuję w 250 ml wody do miękkości i studzę. Przesypuję do miski, dodaję pokrojony koperek i szpinak. Pomidory suszone i koktajlowe też kroję. Dodaję odsączoną kukurydzę, cebule pokrojoną drobno. Paprykę też kroję i dodaję. Doprawiam solą, pieprzem.

Sos:

Cebule i czosnek drobno kroję, przesmażam na oleju. Dodaję kukurydzę, można wlać 50 ml zalewy od kukurydzy. Całość miksuję blenderem. Na końcu dodaję jogurt, kurkumę, doprawiam sola, pieprzem i mieszam. Sałatkę podaję z bakłażanami i sosem z kukurydzy.


niedziela, 10 stycznia 2021

Malinowo czekoladowa słodka chwila

 Szybki deser kisiel i budyń dwa w jednym z owocami. Trzeba sobie osłodzić trochę brak słońca i poprawić humor.








 

 

1 opakowanie kisiel  malinowa

1 opakowanie budyń czekoladowy malina

1 opakowanie kisiel  Jabłko

300 ml mleczka kokosowego

250 g malin mrożonych

1 gruszka

beziki


Mleczko kokosowe 82 % wkładam na noc do lodówki.

Połowę malin przekładam do rondelka, wlewam 150 ml wody i gotuję aż zrobią się miękkie. Przecedzam przez sitko. Sok malinowy przelewam do garnka, podgrzewam i zdejmuję z ognia. Wsypuję kisiel malinowy i mieszam. Kisiel przelewam do trzech szklanek, odstawiam do przestygnięcia. Na zimnym układam po kilka malin. 

Mleczko kokosowe otwieram,i zdejmuję łyżką gęstą śmietankę kokosową. Zostawiam 175 ml wody kokosowej, którą wlewam do garnka i zagotowuję. Wsypuję budyń czekoladowy i mieszam. Jak przestygnie lekko, przelewam do szklanek. Odstawiam do wystudzenia. Na zimnym układam śmietankę kokosową, maliny. 

Gruszkę obieram i wykrawam kulki specjalnym nożykiem. Do garnka wlewam 175 ml wody i zagotowuję. Odstawiam z ognia, wsypuję kisiel jabłkowy i mieszam. Dodaję kulki gruszkowe. Zimny kisiel wykładam na maliny. Dekoruję bezikami, malinami.