Strony

Strony

niedziela, 30 sierpnia 2015

Chłodnik z burakami i małosolnymi

Idealny na upały, lekki orzeźwiający. Polecam dodać ogórki małosolne ma wtedy fajny smak taki chłodnik. Wykorzystałam także domowy zakwas buraczany.























2 średnie buraki ugotowane
1/2 szklanki zakwasu buraczanego
3 ogórki świeże
4 ogórki małosolne
sól, pieprz
400 ml jogurtu greckiego
1/3 pęczka koperku
3 jajka

Buraki ścieram na tarce jarzynowej. Ogórki świeże obieram i ścieram na tarce jarzynowej. Ogórki małosolne pokroiłam w kostkę. Buraki przełożyłam do garnka, dodałam ogórki dwa rodzaje, zakwas, jogurt, pokrojony koperek. Doprawiam do smaku solą, pieprzem. Mieszam całość i podaję z ugotowanym jajkiem i kawałkami ogórka małosolnego

piątek, 28 sierpnia 2015

Tartaletki ogrodowe

Letnie tarteletki ogrodowe bo z owocami które rosły w ogrodzie mojej cioci.Rzekłabym że ciacha z krzaka, no może nie dosłownie ale prawie.



















ciasto:
250 g mąki pszennej typ 500
125 g masła zimnego
1 łyżka wody zimnej
2 żółtka
sól szczypta
2 łyżki cukru pudru płaskie

nadzienie:
1 budyń waniliowy bez cukru
2 łyżki cukru
1 i 1/2 szklanki mleka
250 g serek mascarpone

150 g malin
100 g borówek
100 g jeżyn

Do miski przesiewam mąkę, dodaje pokrojone zimne masło, żółtka, wodę, sól, cukier puder. Ciasto kroję nożem następnie zagniatam szybko, im krócej tym lepiej. Wkładam na godzinę do lodówki albo na 20 minut do zamrażalnika. Dzielę na sześć części i każdą rozwałkowuję na papierze do pieczenia, nie przykleja się wtedy ciasto, można podsypać mąką. Foremki do tarteletek smaruję tłuszczem i wysypuję bułką tartą, układam rozwałkowane ciasto. Mocno dociskam i nakłuwam widelcem. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 180 stopni góra dół na około 20 minut aż się zrumienią.

Krem:
Budyń rozrabiam w pół szklanki mleka, dodaję cukier. Resztę mleka zagotowuję. Budyń wlewam do gotującego mleka i mieszam. Odstawiam przykryty folią do przestudzenia, nie wytworzy się kożuch wtedy. Serek mascarpone miksuje, dodaję po łyżce budyniu i tak do połączenia się składników. Zimne tarteletka napełniam kremem, układam, maliny, jeżyny, borówki.

środa, 26 sierpnia 2015

Omlet z kurkami

Omlet malano kurkowy. Słowa mojego brata był bardzo dobry to jakby powiedział był wspaniały. On rzadko prawi komplementy a jak już to oszczędne.




















omlet:
3 jajka
1 łyżka mąki pszennej
1/3 szklanki mleka
sól, pieprz
1 łyżka masła klarowanego


15 dkg kurek
1 cebula
5 gałązek koperku
1 gałązka pomidorków koktajlowych
masło klarowane

Jajka przekładam do miski, dodaję mleko, mąkę, sól, pieprz i ubijam trzepaczką do połączenia składników. Patelnię nagrzewam, dodaję masło i wylewam masę jajeczną. Od czasu do czasu od spodu podważam omlet żeby masa ze środka spłynęła. Smażę około 5 minut na wolnym ogniu.

Cebule kroję drobno przesmażam na maśle, dodaję umyte i odsączone kurki i dalej przesmażam, dodaję gałązkę pomidorków i smażę razem Doprawiam solą, pieprzem. Omlet podaję z kurkami i koperkiem.

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Malinowo budyniowy torcik

Malinowe ciasto z kremem budyniowym, lekkie i szybko znika. W sezonie malin warto je wykorzystać i zajadać się do woli.

Wcześniej mnie nie było, teraz chora od tygodnia prawie. I jak tutaj nadrobić zaległości. Nie ma to jak wyciąć migdały i chorować dalej i to latem do tego.































biszkopt:
2 jajka
2 łyżki mąki tortowej
2 łyżki maki ziemniaczanej płaskie
2 łyżki cukru


masa budyniowa:
1 budyń waniliowy
1 łyżka mąki pszennej czubata
1 łyżka mąki ziemniaczanej
500 ml mleka
200 g masła
4 łyżki cukru

pozostałe
1 galaretka malinowa
300 g malin
10 borówek
200 ml śmietany kremówki 30 %
1 fix do śmietany
mięta świeża


Biszkopt:
Białka ubijam na sztywno, dodaję cukier i dalej ubijam aż masa będzie dobrze ubita, dodaję żółtka i ubijam na puch. Mąki przesiewam i dodaję do jajek. Mieszam delikatnie od spodu. formę o średnicy 20 cm wykładam od spodu papierem do pieczenia. Wylewam ciasto i wkładam do nagrzanego piekarnika na 20-25 minut około temp 160 stopni góra dół. Po wyjęciu zostawiam biszkopt w formie do przestygnięcia.

Krem:
Budyń, mąkę pszenną i ziemniaczaną, cukier rozrabiam w3/4 szklance mleka. Pozostałe mleko zagotowuję i wlewam budyń. Mieszam i zagotowuje aż zrobi się gęsty. Odstawiam do przestygnięcia nakryty workiem foliowym nie wytworzy się kożuch. Masło ucieram na bialy puch i dodaję po łyżce zimnego budyniu cały czas miksując. Krem wykładam na biszkopt wstawiam do lodówki na 30 minut.

Galaretkę rozpuszczam w 400 ml wody. Maliny wykładam na krem, kilka zostawiam do dekoracji. Wylewam na nie galaretkę lekko tężejącą i wstawiam ponownie do lodówki.

Śmietankę kremówkę ubijam an sztywno, dodaję fix i dalej ubijam. Dekoruję ciasto śmietaną za pomocą szprycy. Układam maliny, borówki miętę.

środa, 19 sierpnia 2015

Mielone z bobem i kuskusem


Mielone z bobem która moja rodzina uwielbia. Bób polecam jadać nie tylko z bułką tartą albo masełkiem.














30 dkg mięsa mielonego
1/3 szklanki kaszy kuskus
1 cebulka
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczka majeranku
sól, pieprz do smaku
1 łyżka startego sera żółtego
1 łyżka bułki tartej
1 łyżka pokrojonego koperku
1 jajko
25 dkg bobu
olej

do panierowania bułka tarta

 Kasze kuskus zalewam 1/3 szklanka wody i odstawiam na 10 minut.
Mięso przekładam do miski, dodaję jajko, kaszę wystudzoną, jajko, koperek, bułkę tartą, czosnek sprasowany. Cebulkę kroję drobno i przesmażam na oleju. Dodaję do mięsa, razem z serem, majerankiem, solą, pieprzem. Całość mieszam dokładnie. Bób gotuję 10 minut w osolonej wodzie. Obieram go z osłonek. Na jedną porcję mielonego wykładam 5-6 ziaren bobu i sklejam. Formuję kulki i obtaczam w bułce tartej. Smażę na wolnym ogniu.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Pstrąg zapiekany z pure z brokuła

Pstrąg łososiowy w towarzystwie brokuła i innych warzyw. 
Po miesiącu wróciłam do domu, zaległości we wszystkim. Wyjazd mi dobrze zrobił, bo odpoczęłam od komputera, i garów. Był to wyjazd nieplanowany, ale remont prosił się od dawna już, a ja na czas malowania i wietrzenia mieszkania muszę uciekać z domu bo mi zapachy szkodzą. Pozdrawiam wszystkich ciepło :-)
















marynata ryby:

2 kawałki pstrąga łososiowego
1 cebula
1 łyżeczka majeranku
1 żabek czosnku
1/2 cytryny
sól, pieprz
olej

warzywa:
4 ziemniaki
1 brokuł mały
1 marchewka
10 dkg fasolki szparagowej
sól, pieprz
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
bazylia świeża


Rybę przekładam do pojemnika, dodaję pokrojoną cebulkę, majeranek, sól, pieprz, czosnek sprasowany, sok z cytryny. Całość mieszam i odstawiam na dwie godziny do lodówki albo na noc najlepiej Rybę przesmażam na patelni dosłownie minutę, dojedzie potem w piekarniku.

Brokuł dziele na różyczki, ziemniaki obieram, marchewkę także, i fasolkę. Gotuję wszystko razem w osolonej wodzie. Brokuł  i marchewkę wyjmuję pierwszy ma być aldente, resztę gotuje dalej do miękkości. Brokuł, ziemniaki, masło, miksuję blenderem Zostawiam kilka różyczek brokuła. Do masy dodaję sól, pieprz, czosnek sprasowany. Naczynia do zapiekania wykładam pure , układam kawałki fasoli, marchewkę pokrojoną w paski, oraz rybę, i różyczki brokuła. Zapiekam 35 minut temp 200 stopni.

sobota, 15 sierpnia 2015

Sałatka z bobu fasolki i pesto



Letnia sałatka z młodych warzyw. Moja rodzina orzekła że jest bardzo dobra. Pesto koperkowe robi się bardzo szybko. Zawsze staram się mieć wcześniej uprażone ziarna słonecznika. Warzywa gotuję w jednym garnku to przyspiesza czas przygotowania.





















20 dkg fasolki szparagowej
25 dkg bobu
1 marchewka
7 ziemniaków młodych małych
sól

pesto koperkowe:
1/2 pęczka koperku
2 łyżki ziaren słonecznika prażonych
1/3 szklanki oliwy z oliwek
sól, pieprz
1 ząbek czosnku mały
1 łyżka parmezanu startego


Do pojemnika wysokiego przekładam pokrojony koperek, dodaję ser, słonecznik, ząbek czosnku, oliwę i miksuję blenderem. Doprawiam solą, pieprzem.

Ziemniaki skrobię, marchewkę obieram, fasolkę także obiera. Dokładanie myję. Marchewkę kroję na plastry. Ziemniaki i fasolkę gotuję w osolonej wodzie, 30 minut. Dziesięć minut przed końcem dodaję bób i marchewkę i dalej gotuję. Po ugotowaniu warzywa studzę. Bób obieram z łupinek. Warzywa łączę z pesto koperkowym, posypuję koperkiem.

czwartek, 13 sierpnia 2015

Sałatka z fasolki z sosem czosnkowym

Sałatka z młodych ziemniaków, bobu, marchewki, fasolki szparagowej. Czyli tego co lato nam oferuje. Polecam bo jest lekka, orzeźwiająca za sprawą sosu czosnkowego.














7 ziemniaków młodych małych
2 marchewki
30 dkg bobu
20 dkg fasolki szparagowej
sól
5 pomidorków koktajlowych

sos:
3 łyżki jogurtu greckiego
1/3 pęczka koperku
1 ząbek czosnku
sól, pieprz

Ziemniaki obieram, marchewkę także, oraz fasolkę. Ziemniaki i fasolkę gotuję razem, po 20 minutach dodaję pokrojoną marchewkę w plasterki, ona nie wymaga długiego gotowania. Bób gotuje aldente w osolonej wodzie 8 minut. Przelewam go zimna wodą i obieram. Do miski przekładam ugotowane warzywa wszystkie.Pomidorki koktajlowe kroję na pół i upiekłam je w piekarniku przy okazji pieczenia zapiekanki 15 minut temp 200 stopni.
Do miseczki przekładam jogurt, dodaję sprasowany czosnek, pokrojony koperek, sól, pieprz, mieszam. Sos dodaję do warzyw i dokładnie wszystko mieszam.

wtorek, 11 sierpnia 2015

Krem z fasoli z chipsami z marchewki


Słoneczna zupa krem fasolowa z marchewkę w dwóch wersjach. Polecam zrobić do niej chipsy z marchewki bo są bardzo dobre. Zupka lekka i pożywna. W sezonie fasolowym polecam ją zrobić.
















30 dkg fasolki szparagowej żółtej
3 marchewki
3 szklanki bulionu drobiowego
sól, pieprz
1/4 szklanki śmietany 30 % słodkiej
1cebula duża
1 ząbek czosnku
masło klarowane
koperek świeży

Cebule i czosnek obieram oraz kroję. Przesmażam na maśle aż zrobi się miękka. Dolewam bulion, dodaję obraną fasolkę, obrane dwie marchewkę. Gotuje do miękkości warzyw. Marchewkę wyjmuję po ugotowaniu. Fasole z bulionem miksuję blenderem. Doprawiam solą, pieprzem. Dzielę na dwie części. Do jednej dodaję marchewkę i dalej miksuję, do drugiej dodaję śmietanę. Krem podaję w dwóch wersjach na talerzu. Dekoruje koperkiem.Jedną marchewkę obieram, kroję na plastry i przesmażam na maśle, powstają chipsy marchewkowe w ten sposób.Krem podaję z chipsami.

niedziela, 9 sierpnia 2015

Malinowe babeczki z kremem z bezy


Babeczki biszkoptowe mini, z kremem na bezie szwajcarskiej. Są takie na jeden kęs no może dwa.Krem robi się szybko i prosto. Polecam wykorzystać do niego świeże maliny.
Cały czas poza domem, wakacje od kuchni, od neta. Jak to dobrze czasami się zresetować. 

























 ciasto:
2 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki maki tortowej / razem pól szklanki/
1/3 szklanki cukru

krem:
2 białka
125 g malin
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
3 łyżki wody
175 g masła miękkiego
listki czekoladowe.


przepis na 12 sztuk małych babeczek


Białka ubijam na sztywno, dodaję cukier stopniowo i dalej ubijam. Dodaję żółtka i ubijam aż masa będzie puszysta. Maki przesiewam i dodaję stopniowo do masy, mieszając łyżką od spodu. Foremki do babeczek smaruję dokładnie, obsypuję kaszką manną. ciasto wylewam do 2/3 wysokości foremek. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 160 stopni na 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika wyjmuje babeczki z foremek jeszcze ciepłe.


Krem:

Maliny przekładam do garnka, dodaję wodę i gotuję na wolnym ogniu aż zrobią się miękkie. Przecieram przez sito. Odstawiam do wystygnięcia. białka wbijam do misy która ustawiam na garnku z wodą. Do białek dodaję cukier i mieszam rózgą do czasu aż cukier się rozpuści. Sprawdzam palcami czy jest dobrze rozpuszczony. Odstawiam z garnka i miksuję mikserem 10 minut aż białka zrobią się zimne i dobrze ubite czyli gęste. Dodaję stopniowo pokrojone masło i dalej ubijam. Masa zrobi się gęsta, w pewnym momencie jakby zwarzona ale tak ma być. Na końcu dodaję sok z malin który powstał po przetarciu ich. Miksuję do połączenia składników. krem przekładam do worka cukierniczego i dekoruję zimne babeczki. Układam maliny, mięte, listki czekoladowe

sobota, 8 sierpnia 2015

Mielone kalafiorowo koperkowe


 Szukałam pomysłu na pół kalafiora i pomysł zrodził się sam. Miałam do tego pęczek koperku i powstały wegetariańskie mielone które są lekkie i zdrowe. Można zjeść kilka bez żalu o kalorie.












1/2 kalafiora
1 bułka czerstwa
2/3 szklanki mleka
sól, pieprz
1/2 pęczka koperku
 1 jajko
bułka tarta do obtoczenia
olej

Kalafior gotuję aldente w osolonej wodzie. Przestudzony przekładam do miski, dodaje pokrojony koperek, jajko. Bułkę namaczam w mleku, i jak zrobi się miękka mocno odciskam na sitku z mleka. Dodaję do kalafiora, całość kroję nożem, dodaję sól, pieprz. Mieszam dokładanie. Ręką formuję kulki i obtaczam w bułce tartej. Smażę na rumiany kolor.

środa, 5 sierpnia 2015

Sałatka z bobem i kurczakiem



Letnia,lekka sałatka którą robi się szybko i jest pożywna.  Uwielbiam bób, i mogłabym jeść go codziennie. Dalszy ciąg wakacji od kuchni i od domu.









1/2 szklanki ryżu
3 marchewki
1 pierś z kurczaka
1/2 selera małego
4 ogórki małosolne
30 dkg bobu
5 jajek
sól, pieprz
2 łyżki jogurtu greckiego
majonez do smaku
1/2 pęczka koperku


Pierś z kurczaka, gotuję z obraną marchewką, selerem, w osolonej wodzie z dodatkiem przyprawy magii świeżej. Ryż płuczę na sitku i zalewam szklanką wody. Jak wchłonie wodę, wkładam garnek pod koc na 40 minut.Ogórki kroję w kostkę, jajka gotuję na twardo i także kroję. Bób gotuje aldente w osolonej wodzie 8 minut. Studzę go i obieram z łupinek. Marchewkę, pierś z kurczaka, seler kroję w kostkę , dodaję ryż przestudzony, ogórki, bób, jajka, jogurt grecki, i majonez, pokrojony koper. Doprawiam solą, pieprzem.

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Flądra zapiekana z warzywami

Flądry nie jadłam już wiele lat. Ciężko jest dostać taką świeżą i dobrą rybę. Ta przyjechała do mnie z nad morza i mogę powiedzieć że była pyszna. Jednak smak takiej ryby jest o wiele lepszy niż tej leżącej w  markecie nie wiadomo ile czasu.

















2 flądry
1 cebulka
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
1/2 cytryny
przyprawa do ryb
4 ziemniaki młode małe
1 marchewka
4 pomidorki koktajlowe
koperek świeży
1/2 łyżeczki bazylii suszonej
2 łyżki oliwy

Rybę przekładam do pojemnika, dodaję cebulkę pokrojoną, majeranek, sól, pieprz , sok z cytryny. Odstawiam na noc w marynacie. Naczynie do zapiekania smaruje oliwą, układam flądrę.Ziemniaki szoruję porządnie, kroję na pół, przekładam do miseczki, dodaję sól, pieprz, bazylię startą, oliwą. Do marynaty przekładam także pokrojoną w słupki marchewkę i obraną.Warzywa układam na rybie, dodaję
 połówki pomidorków koktajlowych Wstawiam do piekarnika temp 190 stopni na około 30 minut.Posypuje koperkiem przed podaniem.