Strony

Strony

czwartek, 30 października 2014

Gniazdka w makaronie pod beszamelem


 Potrawa z serii lekka mogą ją jeść wegetarianie. Niestety nie skosztowałam każdego gniazdka a takie było moje założenie, bo rodzina też chciała jeść. Patelnia pachniała malizną, dynią i beszamelem. Jak to w mojej kuchni jesienią też musi być kolorowo. Wykorzystałam makaron gniazdka Czaniecki. Jest to jeden z lepszych makaronów jakie jadłam. Bardzo lubię inne wersje jego, a jest w czym wybierać. Nie wiedziałam co mam zrobić na konkurs, zrobiłam przegląd lodówki i wena sama przyszła do głowy.




















150 g makaronu gniazda Czaniecki
1 papryka czerwona
1 pomidor duży
6 pomidorków koktajlowych
3 jaja
250 g szpinaku
150 g dyni
sól, pieprz
pietruszka natka
masło klarowane
1 ząbek czosnku


sos beszamelowy:
1 łyżka mąki krupczatki
1 szklanka mleka
1 łyżka masła
sól, 1/3 łyżeczki kurkumy
szczypta gałki muszkatołowej


Szpinak myję, kroję i przesmażam na patelni na maśle.Doprawiam solą, pieprzem, dodaję sprasowany czosnek. Dynię kroję w kostkę, i też przesmażam na patelni na maśle. Makaron gotuję aldente w osolonej wodzie. Wykładam go na patelnię, dodaję dynię, układam wydrążonego pomidora, i paprykę połówkę. Cześć szpinaku układam w papryce, z reszty robię gniazdko na makaronie. Jajka wbijam do pomidora, papryki, i szpinaku, solę, pieprzę. Układam pomidorki koktajlowe.
W rondelku rozpuszczam masło, dodaję mąkę i przesmażam. Dolewam mleko i dalej gotuję aż sos zgęstnieje, wsypuję kurkumę, gałkę  i doprawiam solą.Beszamel wylewam na makaron Wstawiam do piekarnika na 30 minut 190 stopni.


zBLOGowani.pl

wtorek, 28 października 2014

Wytrawne marchewkowe muffiny


Marchewkę uwielbiam pod każda postacią. Muffiny jadam tylko wytrawne więc i taka wersja powstała. Wyszły mocno marchewkowe i do tego zdrowe. Aksamitna konsystencja serka Apetina idealnie nadaje się do bazy dla kremów wszelakich. Dodałam także ziarna słonecznika z pestkami dyni i wyszły zdrowe babeczki

























babeczki:
3/4 szklanki mąki pszennej typ 650
sól, pieprz, ognista mieszanka przypraw
1/3 szklanki jogurtu greckiego
1/4 szklanki mleka
1 jaj0o
1 szklanka marchewki nie ubitej ( startej oczka średnie )
3 łyżki oleju
1 /2 łyżeczki proszku do pieczenia

krem marchewkowy
1 serek kremowy naturalny apetina
2 marchewki duże ugotowane
1 łyżeczka płaska żelatyny


Do jednej miski wsypuję składniki suche, do drugiej wsypuję mokre. Marchewkę obieram i ścieram na tarce jarzynowej. Dodaję do składników mokrych i mieszam. Składniki  mokre wlewam do suchych i mieszam. Wylewam do foremek od muffinek do wysokości 3/4. Z porcji wyszło 6 babeczek. Wstawiam do piekarnika temp 180 stopni 20-25 minut.

Ugotowane marchewki miksuje blenderem. Żelatynę namaczam w jednej łyżce zimnej wody w kubku. Kubek wstawiam do garnka z gorącą wodę i mieszam do rozpuszczenia. Wlewam żelatynę do pure marchewkowego. Wstawiam do lodówki na 3 godziny albo na noc. Łącze z serkiem mikserem. Przekładam do rękawa cukierniczego i dekoruję babeczki kremem. Dania z serkami kremowymi

niedziela, 26 października 2014

Bezy z kremem kawowym


Bezy mojego dzieciństwa. Wracając ze szkoły przechodziłam koło małej cukierenki, która robi najlepsze bezy jakie jadłam. Postanowiłam choć zbliżyć się smakiem i wydaje mi się, że się udało









6 białek
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu
350 g cukru

krem:
200 g masła
2 jajka
3 łyżki cukru
1 łyżka kawy

1/3 tabliczki gorzkiej czekolady

Białka ubijam na sztywno z octem, dodaję stopniowo cukier, i dalej ubijam. Pod koniec dodaję mąkę ziemniaczaną. Masę przekładam do rękawa cukierniczego i wyciskam na papier do pieczenia. Suszę najpierw 30 minut 110 stopni, potem około 2,5 godziny 90 stopni. Wyłączam piekarnik i zostawiam bezy.

Jajka ubijam mikserem z cukrem, przekładam do garnka z wodą i dalej ubijam na parze. Garnek nie może dotykać dna wody, i na wolnym ogniu musi być wstawiony. Zdejmuję z gazu i dalej ubijam jaja do całkowitego wystygnięcia. Masło ucieram, i dodaję stopniowo po jednej łyżce jaj ubitych. Jak nie będą ostygnięte dobrze masa się zważy. Kawę zalewam wrzątkiem i zaparzam, woda ma przykryć kawę tylko, czyli około 4-5 łyżek i studzę ją. Do ubitej masy dodaję fusy od kawy i mieszam dokładnie. Krem przekładam do szprycy i wyciskam na bezy. Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej i dekoruję nią bezy.

piątek, 24 października 2014

Karniyarik bakłażan po turecku


Pożegnanie moich ukochanych bakłażanów. W sezonie zimowym to już nie ten smak. Najlepsze są jednak latem zresztą jak wszystko. Mogę je jeść na wszystkie sposoby. Takie obiady lubię najbardziej czyli warzywa przodują. Czas zacząć opróżniać spiżarnię i korzystać z tego co zrobiło się latem. Sosik pomidorowy polecam. Kuchnia turecka nie jest mi znana zaczynam eksperymentować.











2 bakłażany
2 pomidory
1 cebula
200 g mięsa mielonego
2 ząbki czosnku
1 papryka zielona
pieprz, sól
olej rzepakowy
200 ml sosu pomidorowego
szczypta ostrej papryki

Bakłażany kroję wzdłuż wydrążam środek i obficie solę. Odstawiam na 30 minut. Płucze z soli smaruję oliwą i układam na blaszce. Wstawiam do piekarnika na 30 minut temp 180 stopni. Cebule obieram i kroję drobno, dodaję pokrojone kawałki miąższu bakłażana, połowę papryki i dalej przesmażam. Dodaję pokrojonego jednego pomidora w kostkę wcześniej sparzonego, następnie dodaję mięso mielone, czosnek sprasowany.  Dodaję dwie łyżki sosu pomidorowego. Doprawiam solą, pieprzem. Bakłażana  podpieczonego napełniam farszem, układam w naczyniu do zapiekania, dodaję na każdą połówkę kawałki pomidora i papryki zielonej. Wylewam sos pomidorowy. Jak jest za gęsty dolewam wodę. Wstawiam ponownie do piekarnika na 30 minut

przepis pochodzi z bloga http://katespiehole.blogspot.com/


wtorek, 21 października 2014

Mielone nadziewane suszoną śliwką w kapuście


 Mielone ze śliwkami które sama ususzyłam. Polecam, bo są pyszne w kapuście. Śliwki są bardzo zdrowe i warto je wykorzystywać do mięsa do obiadu











 mielone
500 g mielone od szynki
1 cebula duża
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
20 suszonych śliwek domowych
olej rzepakowy
1 jajko
1 bułka
1/2 szklanki mleka
6 łyżek bułki tartej

500 g kapusty świeżej
1 cebula
2 łyżki sosu pomidorowego
sól, pieprz
liść laurowy i ziele angielskie po 1 sztuce

Śliwki namaczam w wodzie i odstawiam na godzinę.Cebulę drobno kroję, czosnek też i posypuję solą żeby się zmorzyła.Mięso przekładam do miski, dodaję cebulę, jajko, bułkę namoczoną w mleku i odciśniętą, majeranek, pieprz. Wyrabiam dokładnie formuje kulki w każdą wkładam w środek po dwie śliwki i sklejam. Obtaczam w bułce tartej i smażę na oleju na rumiany kolor.

Cebulę kroję drobno i przesmażam w garnku na oleju, dodaję poszatkowaną kapustę, ziele anielskie, liść laurowy, resztę śliwek. Gotuję do miękkości. Doprawiam solą, pieprzem, dodaję sos pomidorowy. Do kapusty dodaję mielone usmażone i chwilę jeszcze duszę na wolnym ogniu około 5 minut.




poniedziałek, 20 października 2014

Kolorowa sałatka z mango i winogronem.


Kolejna propozycja sałatki w wesołej kuchni. Są one w moim stałym menu. Nie wyobrażam sobie życia bez sałatek. Na szczęście moja rodzina też je lubi więc nie mam problemu że robię i nie jedzą. Zachęcam do ich jedzenia, bo mają mało kalorii i są bardzo zdrowe. Miałam iść na chorobowe i do szpitala ale mnie nie chcieli więc wracam do kuchni.

















6 liści sałaty masłowej
100 g łosoś wędzony
1 kiść winogrono ciemne drobne
10 oliwek czarnych
1 mango
5 truskawek
10 dkg sera camembert  z pieprzem
3 łyżki sosu vinaigrette koperkowy
bazylia świeża

Sałatkę myję i osuszam, układam na talerzu. Dodaję pokrojone truskawki, i układam zwinięte kawałki łososia w formie kwiatków. Dodaje oliwki i kiść winogrona. Mango obieram i kroję na cząstki. Dodaję do sałatki razem z pokrojonym camembertem. Polewam sosem vinaigrette, dekoruję bazylią.

sobota, 18 października 2014

Pizzerinki z kwiatami dyni



Jesień w pełni, na moim mini ogródku rosną jeszcze dynie i kwiaty kwitną. Polecam wykorzystać je a nie wyrzucać. Są bardzo dobre. Zajadam się nimi od kilku lat i mojej rodzinie smakują. Częstować się kto chętny. Jak to u mnie kolory muszą być, bo ja bez kolorów nie funkcjonuję ha ha doszłam do takiego wniosku. 













ciasto:

2 szklanki mąki pszennej wrocławskiej
szczypta soli
2 dkg drożdży
3/4 szklanki letniej wody

7 kwiatów dyni
3/4 kostki sera feta
12 pomidorków koktajlowych
6 pomidorów suszonych
1 opakowanie mozzarella kulki
pieprz
bazylia

Drożdże wykruszam do miski, wlewam 4 łyżki letniej wody, dodaję 1 łyżkę mąki, szczyptę cukru i rozrabiam. Odstawiam do wyrośnięcia.

Do zaczynu przesiewam resztę maki, dodaję sól i resztę wody. Wyrabiam łyżką drewnianą około 5 minut. odstawiam przykryte ściereczka do wyrośnięcia.

Ciasto zagniatam i wałkuję na cienki placek. Wykrawam kwadraty i układam je w foremkach do tarteletek. Odstawiam do wyrośnięcia.
Kwiaty dyni myję i pozbawiam pręcików. Ser feta rozgniatam widelcem, dodaję pieprz i napełniam nim kwiaty. Układam je na cieście, dodaję kulki mozzarelli odsączone, pomidory suszone pokrojone i pomidory koktajlowe. Wstawiam do piekarnika na 40 minut około. Pizzerinki mają się zarumienić. Dekoruję bazylią

czwartek, 16 października 2014

Łosoś w pomidorach


Przepis znalazłam na jednym blogu i bardzo mi się spodobał. Prosty i szybki do zrobienia. Nawet dla mnie z pomidorami jest zjadliwy a nie przepadam za łososiem.Przepis pochodzi z bloga Dodista i  jest mega pyszny.










marynata:
3 kawałki łososia
1 cebula
sól, pieprz
przyprawa do ryb
1 łyżeczka majeranku
1/2 cytryny
5 gałązek koperku

1 pomidor duży
10 pomidorków koktajlowych
przyprawa suszone pomidory
1 cebula 
1 ząbek czosnku
bazylia świeża
olej rzepakowy

Łososia przekładam do pojemnika, dodaję pokrojoną cebulkę, majeranek, przyprawę do ryb, sól, sok z cytryny, pokrojony koperek.,. Odstawiam w marynacie na dobę do lodówki.
Na drugi dzień kawałki łososia  każdy osobno owijam w folię aluminiową i wkładam do piekarnika temp 200 stopni na 20 minut. Do piekarnika wkładam też pomidorki koktajlowe na 10 minut.
Cebule kroję w kostkę i przesmażam na oleju na patelni aż zmięknie, dodaję czosnek. Pomidora sparzam obieram ze skory, kroje w kostkę i dodaję do cebuli.Przesmażam go chwile ale nie za długo. Mają pozostać kawałki pomidora. Doprawiam solą, pieprzem, dodaje bazylię i suszone pomidory przyprawę. Łososia podaję z pomidorami duszonymi i koktajlowymi.

Przepis pochodzi z bloga  dodista.blox.pl

środa, 15 października 2014

Pasta z wędzonym dorszem


Pasta szybka, i prosta do zrobienia. Wędzony dorsz który dostałam w prezencie idealnie się wkomponował w pastę. Można użyć innej ryby wędzonej. Moja rodzina była zachwycona pastą.

 


1 wędzony dorsz 70 dkg
1 papryka zielona
3 jajka
3 małe cebule czerwone
1 łyżeczka musztardy
2 łyżki czubate majonezu
pieprz
sól ziołowa


Dorsza obiera ze skóry i ości. Kroje na mniejsze kawałki. Jajka gotuję na twardo,i kroję w kostkę. Cebule obieram i też kroje drobno w kostkę, paprykę także. Przekładam rybę, paprykę, jajko, cebule do miski, dodaję musztardę, majonez, sól, pieprz. Mieszam dokładanie i podaję z chlebem.

niedziela, 12 października 2014

Kaczka nadziewana suszonymi jabłkami


 Suszone jabłka można robić przez cały rok wiec dlatego polecam taką kaczkę. Jest ponad sezonowa. Jabłka ususzyłam w piekarniku. są fajne do pochrupania i jako nadzienie. Dobrze jest namoczyć jabłka ususzone w winie mają fajny smak wtedy. Kaczkę uwielbiam i zawsze ubolewam że jest jej tak mało.


























1,8  kg kaczka
1 garść pełna suszonych jabłek
1/2 szklanki wina czerwonego wytrawnego
1 szklanka kaszy jęczmiennej
1 łyżka soli
1 łyżka majeranku
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka ziela prowansalskiego

Kaczkę myję, odcinam skrzydła. Nacieram solą, czosnkiem sprasowanym, majerankiem, ziołami prowansalskimi w środku i na zewnątrz. Do środka kaczki dodaję także pokrojoną cebulkę. Wstawiam do lodówki pod przykryciem na noc.
Kaszę gotuję w dwóch szklankach wody. Jabłka suszone kroję na mniejsze kawałki i zalewam winem. Odstawiam na godzinę. Do wystudzonej kaszy dodaję jabłka, doprawiam solą i tym farszem napełniam kaczkę. Spinam wykałaczkami, albo szpilkami. Piekę pod przykryciem tyle czasu ile waży kaczka. Około dwie godziny temp 180 stopni.  W trakcie pieczenia podlewam kaczę sosem który się wytworzy i wodą około szklanka  w odstępach co jakiś czas. Pół godziny przed końcem pieczenia odkrywam kaczkę żeby się zarumieniała.

piątek, 10 października 2014

Piekielna sałatka z fasolką i ziarnami

Szybka sałatka na obiad albo kolacje, w której jest moc piekielna za sprawą prażonych ziaren ognistych.
Ziarenkowo mile mnie zaskoczyło mieszanką ziaren na ostro w skład której wchodzi: pietruszka, czosnek, chili, siemię lniane, słonecznik i sezam. Lubię ostrą nutę, podkreśla smak potrawy. Fanką ziaren jestem od dawna doceniałam ich walory zdrowotne i mogę chrupać je jak orzeszki.

















250 g fasolki szparagowej zielonej i żółtej
20 pomidorków koktajlowych czerwonych i żółtych
1/4 kalafiora
15 dkg boczku wędzonego
3 łyżki prażone ziarna Piekło Niebo Ziarenkowo
sól
olej
bazylia świeża

Kalafior dziele na różyczki małe i gotuje aldente w osolonej wodzie. Odcedzam i przelewam zimą wodą. Fasolkę obieram, myję, kroję na trzy części strąki. Gotuję w osolonej wodzie. Odcedzam i przelewam zimą wodą. Pomidorki koktajlowe kroję na pół. Boczek kroję w paski i przesmażam na patelni na odrobinie oleju, dodaję pomidorki koktajlowe i chwilę jeszcze smażę. Dodaję kalafior, fasolkę i ziarna piekło niebo. Całość mieszam.Posypuje bazylią

środa, 8 października 2014

Surówka z kiszonej kapusty i papryki

Surówka która w moim domu gości bardzo często w sezonie jesienno zimowym. Moc witamin i samo zdrowie. Żeby tylko jeszcze taka surówka miała siły witalne i mi je ofiarowała to byłaby wygrana dla mnie na loterii. Pozdrowienia dla wszystkich odwiedzających bloga.


















30 dkg kiszonej kapusty
1 marchewka
5 rzodkiewek
1 papryka czerwona
1/2 ogórka zielonego
5 gałązek koperku
1/2 por biała część mała
sól, cukier, pieprz  do smaku
2 łyżki oliwy z oliwek


Kapustę kroję nożem  na mniejsze kawałki. Marchewkę obieram i ścieram a tarce jarzynowej. Paprykę kroję w kostkę, rzodkiewki w talarki, ogórka w plasterki cienkie. Koperek drobno kroję i por także. Całość mieszam, doprawiam solą, pieprzem, cukrem, i dodaję oliwę z oliwek.

poniedziałek, 6 października 2014

Gulasz z grzybami

Jesienny gulasz z grzybami i warzywami. Polecam moja rodzina się w nim zakochała. Zrobiłam go za mało tak na próbę. Polecam także wegetarianom bo to gulasz bez mięsa.







20 dkg podgrzybków małych
1 papryka czerwona
1/2 papryki zielonej
5 różyczek kalafiora dużych
2 cebule
15 pomidorków koktajlowych żółtych i czerwonych
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
koperek świeży
olej rzepakowy
400 ml bulionu warzywnego

Cebulę kroję w kostkę i przesmażam na patelni.Dodaję umyte podgrzybki, większe kroję na pół i dalej przesmażam około pięć minut.Dodaję pokrojoną paprykę w paski i dalej przesmażam. Dolewam bulion i gotuję około 20 minut. Kalafiora dzielę na mniejsze różyczki i gotuję aldente w osolonej wodzie.Dodaję go pod koniec gotowania się grzybów, razem z pomidorkami. Gotuję jeszcze chwilę. Doprawiam solą, pieprzem, majerankiem. Podaję z koperkiem

niedziela, 5 października 2014

Orzechowo śliwkowe tartaletki

Tartaletki z nutą orzechową i śliwką. Szybkie do zrobienia, i bardzo szybko znikają. Moja rodzina zachwycona była.
Takie małe pocieszenie na osłodę na odchodzące dni słoneczne.
Zapachniało jesienią i powiało niestety.





















ciasto kruche

125 g masła zimnego
220 g mąki pszennej
30 g orzechów tartych laskowych
2 łyżki cukru
2 żółtka
1 łyżka zimnej wody

krem budyniowy
1 budyń waniliowy
3 łyżki mąki ziemniaczanej
400 ml mleka
125 g masła
3 łyżki cukru

20 dkg śliwek węgierek
3 łyżki orzechów laskowych
1 łyżka płatków migdałowych
1 łyżeczka masła klarowanego

Do miski przekładam pokrojone masło, dodaję przesianą mąkę, żółtka, orzechy tarte, wodę, cukier i zagniatam szybko i krótko. Wkładam ciasto do lodówki na godzinę. Dzielę na sześc równych części. Każdą wałkuję osobno na arkuszu papieru do pieczenia, i nakładam na nie drugi arkusz. Ciasto wtedy się nie przykleja podczas wałkowania.Foremki smaruję, i wykładam na nie ciasto. Palcami dogniatam, i nakłuwam widelcem. Piekę 25 minut 190 stopni.

Budyń rozrabiam w szklance mleka, dodaję cukier, mąkę ziemniaczaną. Resztę mleka zagotowuję, i wlewam do niego budyń. Masło ucieram mikserem, dodaję po łyżce budyniu zimnego i dalej ucieram, i tak do wyczerpania budyniu. Krem ucieram jeszcze pięć minut po dodaniu całego budyniu.
Tartaletki napełniam kremem. Śliwki pozbawiam pestek, i przesmażam na maśle aż zrobią się miękkie ale nie rozpadną.Przestudzone układam na tartaletkach.
Orzechy i migdały prażę na suchej patelni. Układam na wierzchu



piątek, 3 października 2014

Kaszotto z dynią i tofu

Lekki i zdrowy obiad z dynią i kaszą w roli głównej. Moc witamin na talerzu. Propozycja dla wegan i nie tylko



















2 woreczki kaszy pszennej
1/2 dyni piżmowej
1 opakowanie tofu naturalne
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 papryka czerwona
1 cukinia mała
bazylia świeża
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
olej rzepakowy
2 niecałe szklanki bulionu warzywnego



Cebule kroję w kostkę, przesmażam na patelni na oleju, pod koniec dodaję sprasowany czosnek i kaszę i jeszcze chwilę przesmażam około dwie minuty. Wlewam trochę bulionu chwile duszę. Dodaję pokrojoną paprykę i dynię. Bulion dolewam stopniowo jak widzę że kasza go wchłonie. Pod koniec dodaję cukinię pokrojoną bo ona potrzebuje najkrócej się dusić. Na końcu dodaję tofu pokrojone. Doprawiam bazylią, gałką muszkatołową, sola, pieprzem.

środa, 1 października 2014

Figowa sałatka z ziarnami słoneczne pola


Figi o tej porze roku są najlepsze, polecam bo obniżają cholesterol, regulują trawienie. W sałatce z prażonymi ziarnami słoneczne pola zachwycają smakiem. Bardzo fajną paczuszkę dostałam od Ziarenkowo . Jestem miłośniczką słonecznika, a w tej kompozycji ziaren jest on fajnie uprażony. Polecam bo ziarna są zdrowe i można je dodawać do wszystkiego.






















100 g szpinaku baby
2 figi świeże
10 gron winogrono ciemne
6 pomidorów suszonych
100 g ser camembert z ziołami
1nektarynka
2 łyżki Prażone Ziarna Słoneczne Pola
3 łyżki sosu vinaigrette
olej


Szpinak myje i osuszam, układam na talerzu.Dodaję pokrojone na cząstki figi oraz grona winogron wcześniej umyte. Suszone pomidory wyjmuję z zalewy i kroję. Brzoskwinię dzielę na cząstki i grilluję na patelni grillowej na odrobinie oleju. Wykładam na ręcznik papierowy. Dodaję do sałatki razem z pokrojonym camembertem. Posypuję ziarnami i polewam sosem vinaigrette.