Strony

Strony

poniedziałek, 31 maja 2021

Wołowina po burgundzku

 Mięciutka, soczysta wołowina. Potrawa jest prosta do zrobienia. Długi jest jedynie czas pieczenia jej. Ale warto, bo jest przepyszna. Koniecznie trzeba dodać wino. Wyliżecie patelnię do czysta. Zapewniam was.

 


 



50 dkg wołowiny karczek

10 dkg boczku wędzonego

3 ząbki czosnku

1 cebula

3 szalotki

1 marchewka

25 dkg pieczarek

2 łyżeczki koncentratu pomidorowego

300 ml wina czerwonego

400 ml bulionu drobiowego

sól,pieprz,tymianek

2 liście laurowe

2 ziela angielskie

1 łyżeczka mąki

olej rzepakowy

 

Wołowinę kroję w kostkę dość dużą 4x4 cm. Mięso podczas pieczenia skurczy się. Boczek kroję w paski. Cebulę drobno kroję. Boczek przesmażam na głębokiej patelni, przekładam na talerz. Na tłuszczu który wytopił przesmażam cebulę, dodaję mięso. Mięso obsmażam z każdej strony, posypuję mąką. Do mięsa, dodaję boczek, pokrojoną w plasterki marchewkę, szalotki przekrojone na pół, liść laurowy, ziele, tymianek. Piekarnik nagrzewam do temp 230 stopni i wstawiam patelnię bez przykrycia i piekę 10 minut. Po tym czasie zmniejszam temp na 170 stopni, wlewam wino, bulion, dodaję koncentrat, przykrywam pokrywką i piekę około dwie godziny. 30 minut przed końcem dodaję pieczarki. Moje były małe więc dodałam je w całości. Wcześniej przesmażyłam pieczarki na oleju. Doprawić solą, pieprzem.


 

sobota, 29 maja 2021

Szparagowa z groszkiem wege

 Ekspresowa zupa wiosenna szparagowa z groszkiem. Wersja  wegańska z  fetą vege z oleju kokosowego. Podałam ją z chrupiącymi pistacjami. Czy może być coś lepszego i lekkiego na obiad sezonowy.

 


 




 

200 g groszku mrożonego

1 pęczek szparagów zielonych

1 por biała część

2 ziemniaki

1 cebula

1 kawałek korzenia selera

sól,pieprz

50 g sera feta vege

3 łyżki pistacji

bazylia świeża

olej rzepakowy

oliwa smakowa bazyliowa

 

Cebulę, por, drobno kroję i przesmażam na oleju. Dodaję pokrojone ziemniaki, groszek, seler, szparagi pokrojone bez główek.Końcówki szparagów jak jest potrzeba obieram. Wlewam dwa litry wody i gotuję do miękkości. Na końcu wrzucam główki szparagów i gotuję jeszcze trzy minuty. Potem wyjmuję je zupy. Zupę miksuję blenderem. Doprawiam solą, pieprzem, bazylią świeżą. Podaję z główkami szparagów, serem feta pokrojonym,i pistacjami posiekanymi. Skrapiam oliwą bazyliową.


czwartek, 27 maja 2021

Grill vege

 Polecam taką oto kombinację smaków, kolorów na grilla w wersji wege. Kotleciki z fasoli i cukinii podałam na paście z pomidorów suszonych z tortillą. Polecam samemu zrobić placki.



 


 

 






tortille: przepis na 5 sztuk

1 szklanka mąki pszennej typ 450/ szklanka 250 ml/

1/2 łyżeczki soli

100 ml wrzątku

1 łyżka masła około 20 g

 

mielone z fasoli:

1 cukinia mała

1 łyżka natki pietruszki posiekanej

300 g ugotowanej fasoli jaś

2 ząbki czosnku

3 łyżki bułki tartej

1 cebula

sól, pieprz

1/2 łyżeczki papryki wędzonej

przyprawa do mielonych
olej rzepakowy

pozostałe:

150 g sera feta vege

8 pomidorów suszonych z zalewy z olej

1 batat

1 bakłażan

1 papryka czerwona

pomidorki koktajlowe

1 ogórek zielony

sól, pieprz

bazylia świeża

Tortille:

Do miski przesiewam mąkę, dodaję sól, roztopione masło, oraz wodę wrzątek. Składniki mieszam mikserem hakiem. Jak ciasto będzie dobrze wyrobione, odstawiam je przykryte ściereczką na 15 minut. Dzielę na pięć części. Ściereczkę zmaczam wodą i owijam kawałki ciasta w nią. Jeden kawałek  ciasta rozwałkowuję na bardzo cienki placek.  Nie podsypuje mąką. Moja tortille miały średnicę 25 cm. Tak samo rozwałkowuję pozostałe porcje ciasta. Patelnię grillową rozgrzewam i na suchej smażę po około 40 sekund z każdej strony aż zrobią się pęcherzyki na cieście. Po usmażeniu owijam w mokry ręczniczek tortille. Nie będą wysychać i łamać się.

Mielone:

Można wykorzystać fasolę z puszki, albo ugotować samemu. Fasolę odsączam z wody, przekładam do miski,miksuję blenderem. Cukinię ścieram na tarce jarzynowej. Posypuję solą i zostawiam na sitku na 30 minut aż zmięknie. Następnie odciskam mocno z wody. Cukinię dodaję do fasoli. Cebulę i czosnke drobno siekam i przesmażam na oleju. Dodaję do fasoli, natkę pietruszki też. Wsypuje sól, pieprz, przyprawę do mielonego, paprykę, bułkę tartą. Całość wyrabiam i formuję podłużne mielone. Przesmażam na odrobinie oleju na patelni grillowej. 

Batata obieram, i razem z bakłażanem kroję na plastry 0,5 cm. Smaruję oliwą, i układam na patelni. Grilluje z dwóch stron. Posypuję solą, pierzem. To samo robię z papryką, i pomidorkami.

Pasta pomidorowa:

Pomidory suszone i 100 g sera feta vege miksuję blenderem. Tortille smaruję pastą, układam klopsiki, warzywa, posypuję bazylią i fetą. Układam plastry ogórka.


poniedziałek, 24 maja 2021

Szczawiowa z rzodkiewką

 Wiosenna zupa szczawiowa, która przypomina mi moje dzieciństwo. Jest to taka sezonowa zupa i najlepsza ze świeżym szczawiem z ogródka. Podałam ją z chipsami z rzodkiewki.

 



 






1 cebula

1 por biała część

2 ziemniaki

1 marchewka

1 kawałek korzenia selera

3 garście szczawiu

1/2 pęczka rzodkiewek

100 ml śmietany 30 %

masło klarowane

koperek, natka pietruszki

sól, pieprz

4 jajka ugotowane na twardo

Cebulę, por drobno kroję i przesmażam na maśle. Ziemniaki, marchewkę kroję w kostkę. Seler ścieram na tarce jarzynowej. Warzywa przesmażam z porem. Wlewam dwa litry wody i gotuję do miękkości. Szczaw w tym czasie myję, osuszam, kroję. Przesmażam na patelni na odrobinie masła. Pod koniec gotowania warzywa dodaję szczaw, i jeszcze chwilę gotuję. Wlewam śmietanę, doprawiam solą, pieprzem, posypuję natką, koperkiem. Zupę podaję z przesmażonymi na maśle, pokrojonymi w plasterki rzodkiewkami i jajkiem.
 


niedziela, 16 maja 2021

Sałatka z awokado

 Szybka, prosta i lekka sałatka. Zrobicie ją w 10 minut. Polecam bo to moc witamin, flawonoidów. Można przygotować ją na lunch do pracy jako przekąska.

 


 

 



1 awokado

1 pomarańczo

1/2 grejpfruta

2 garście roszponki

1 kawałek parmezanu

2 łyżki prażonych płatków migdałowych

sos vinaigrette

1 łyżka soku z cytryny

Roszponkę myję,osuszam i układam na talerzu. Pomarańczo i grejpfruta obieram i filetuję. Cząstki układam na roszponce. Awokado kroję na pół, wyciągam pestkę i wydrążam owoc. Kroję na plastry skrapiam sokiem z cytryny żeby nie ściemniało. Sałatką posypuję uprażonymi płatkami migdałów, posypuję parmezanem startym. Polewam sosem.
 

piątek, 14 maja 2021

Focaccia wiosenna

 Focaccia która przedstawi wiosnę, łąkę jak kto woli. Pyszna, kolorowa i bardzo łatwa do zrobienia. Wystarczą chęci i pomysł.

 


 
 
 
 

 


 

ciasto:

300 g mąki pszennej typ 00

3 łyżki oleju

2 dkg drożdży

1/2 łyżeczki soli

200 ml letniej wody

szczypta cukru 

dodatki:

oliwki zielone

oliwki czarne

cebula czerwona

papryczka chili

pomidor żółty i czerwony

pomidorki koktajlowe

kabanosy

listki szpinaku, bazylii, szczypiorek, natka pietruszki

mozzarella, ser żółty, salami

olej

zioła/ bazylia, oregano suszone/


Do miski wykruszam drożdże, dodaję 4 łyżki letniej wody, łyżkę mąki, cukier, mieszam i odstawiam zaczyn do wyrośnięcia na 30 minut. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję wodę, sól, oliwę i ciasto wyrabiam, zrobiłam to mikserem. Przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia na godzinę w ciepłe miejsce. Po tym czasie przekładam ciasto na stolnicę podsypaną mąką zagniatam i rozciągam na placek. Piekarnik nagrzewam do temp 240 stopni razem z kamieniem do pizzy.Ciasto rozciągnięte przekładam na arkusz papieru do pieczenia.Smaruję olejem. Układam dodatki według uznania. Na końcu spryskuję jeszcze oliwą. Posypuję ziołami. Wstawiam do piekarnika na 15-20 minut temp 210 stopni.



środa, 12 maja 2021

Kopytka szpinakowe

 Kopytka zielono mi. Zrobiłam je ze szpinakiem,a podałam z cukinią i kiełkami. Tak naprawdę to nic więcej nie potrzeba żeby zjeść syty i dobry obiad. Korzystajmy z tego co daje nam natura wiosenną porą.

 


 



 

kopytka:

500 g ziemniaków

100 g szpinaku świeżego

1 jajko

sól

1 łyżka mąki ziemniaczanej

110 g mąki pszennej

 

pozostałe:

1 garść kiełków

1 cukinia

olej rzepakowy

 

Kopytka:

Ziemniaki gotuję w osolonej wodzie. Odcedzam, i jeszcze ciepłe przeciskam przez praskę do ziemniaków. Odstawiam żeby przestygły. Szpinak siekam nożem, przekładam do pojemnika wysokiego, dodaję jako i miksuję blenderem na papkę. Dodaję do ziemniaków. Wsypuję mąkę ziemniaczaną i pszenną. Ciasta nie wyrabiamy długo, bo zacznie się kleić. Im więcej mąki dodajemy tym kopytka będą twardsze. Dzielę ciasto na dwie części, wykładam na stolnicę podsypaną mąką, formuję wałek. Odcinam nożem nieduże kawałki. Wodę osoloną zagotowuję w garnku, wrzucam kopytka i gotuję około 5 minut na wolnym ogniu od wypłynięcia na wierzch. 

Cukinię kroję w paski długie,jak na makaron. Mam specjalny nożyk do tego. Posypuję sola, pieprzem i przesmażam na odrobinie oleju ale krótko. Cukinią ma być aldente. Kopytka podaję na wstążkach z cukinii i z kiełkami.

 

sobota, 8 maja 2021

Bakłażan z cukinią w pomidorach

 Wegetariańskie danie w patelni. Z cukinią i bakłażanem w roli głównej. Uwielbiam takie proste i szybkie obiady. Możecie podać z grzankami jak kto lubi.

 

 


 


 

 


 



1 bakłażan duży

2 cukinie małe

1 cebula

2 ząbki czosnku

500 ml passaty pomidorowej

125 g sera mozzarella tartego

1/2 papryczka chili

1 garść liści szpinaku

natka pietruszki

sól, pieprz

papryka czerwona, papryka wędzona

bazylia, oregano suszone


Bakłażana i cukinię kroję w plastry 0,3 mm około. Bakłażana posypuję solą i odstawiam na 20 minut. Po tym czasie spłukuję sól wodą i osuszam. Blaszkę od piekarnika wykładam papierem do pieczenia, układam plastry, bakłażana i cukinii. Bakłażana smaruję olejem. Posypuję pieprzem. Cukinię posypuję solą. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni na 20 minut. W tym czasie przesmażam na patelni cebulę, czosnek pokrojony drobno. Wlewam passatę, dodaję papryk, chili, oregano, bazylię, sól, pieprz. Całość przesmażam aż sos zrobi się gęsty. Sos wylewam do miseczki. Na patelnię wlewam odrobinę sosu, układam plastry cukinii, znowu sos, plastry bakłażana, starty ser, sos, listki szpinaku, plastry cukinii, ser, sos, bakłażan i polewam resztą sosu. Wstawiam do piekarnika na 15 minut. Posypuję resztą sera i zostawiam żeby się rozpuścił. Posypuję natką, szpinakiem.


czwartek, 6 maja 2021

Pyzy nadziewane szpinakiem

 Nie znam nikogo kto nie lubi okrągłych, puszystych drożdżowych pyzuni. Zrobiłam wersję ze szpinakiem. Bardzo go lubię i w sezonie wiosennym często dodaje go do potraw. Uwielbiam pyzy je na ciepło i na zimno. Nie muszę mieć żadnych dodatków. Jak zrobię za dużo to mrożę je też.

 


 


 

 





 pyzy:

250 g mąki pszennej

1/2 łyżeczki soli

szczypta cukru

125 ml mleka

1 jajko

10 g masła

farsz:

500 g szpinaku

120 g sera feta

pieprz, chili

olej rzepakowy

1 cebula

2 ząbki czosnku

ciasto:

Do miski  przekładam drożdże dodaję łyżkę mąki i mleka letniego tyle żeby zaczyn miał konsystencję kwaśnej śmietany, dodaję szczyptę cukru. Zaczyn odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Do zaczynu przesiewam resztę mąki dodaję sól, letnie mleko pozostałe, jajko i roztopione zimne masło. Ciasto wyrabiam mikserem i zostawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około półtorej godziny. Po tym czasie ciasto przekładam na deskę podsypaną mąką, zagniatam i dzielę na osiem części. Każdy kawałek ciasta rozciągam w dłoniach, układam. Układam kulkę farszu, sklejam i odstawiam na desce do wyrośnięcia na 20 minut. Gotuję 10 minut na parze. Jednorazowo wkładam do garnka po cztery sztuki. Trzeba pamiętać że one rosną w garnku. Dlatego polecam użyć duży garnek.

Farsz:

Cebulę i czosnek drobno siekam, przesmażam na oleju. Wykładam na talerz. Szpinak dokładnie myję, osuszam. Kroję nożem. Przekładam na patelnię i przesmażam na odrobinie oleju. Jak szpinak zmniejszy swoją objętość, doprawiam go pieprzem, papryczką chili. Odsączam na sitku żeby nadmiar wody odcedzić. Przekładam na patelnię z powrotem, dodaję cebulę, pokrojony ser feta. Mieszam i doprawiam jeszcze według uznania. Uwaga z solą bo feta już jest słona. Z nadzienia formuję kulki wielkości orzecha włoskiego.

poniedziałek, 3 maja 2021

Zielona sałatka z kulkami topionymi

 Sałatka do której wykorzystałam serek topiony.To z nim, groszkiem zielonym i migdałami zrobiłam fajne kule zielone. Coś innego, ale jakże pysznego.

 






 

serowe kulki:

100 g groszku mrożonego

70 g sera topionego  ementaler

2 łyżki mielonych migdałów


sałatka:

50 g łososia wędzonego 

1 garść roszponki

4 pomidory koktajlowe

1/3 ogórka zielonego

30 g sera topionego  ementaler

1 kawałek papryki czerwonej

3 łyżki groszku mrożonego

sos ziołowy

Groszek przekładam na patelnię, wlewam 50 ml wody i duszę aż będzie miękki a woda odparuje. Groszek przekładam ostudzony do pojemnika, dodaję ser i miksuję blenderem. Dodaję migdały i mieszam. Można doprawić według uznania. Pastę wstawiam do zamrażalnika na 30 minut. Lepiej formuje się kulki potem. 

Roszponkę myję i osuszam, układam na talerzu, dodaję pokrojone pomidorki, kulki serowe, pokrojoną paprykę, groszek podgotowany albo przesmażony. Dodaję łososia i plastry zielonego ogórka. Plastry ogórka skroiłam obieraczką do warzyw. Sałatkę polewam sosem.

niedziela, 2 maja 2021

Dietetyczny deser jogurtowo owocowy

Dietetyczny deser bez cukru z samych owoców i jogurtu. Oczywiście według uznania można posłodzić.




 

400 g jogurtu gęstego

100 g jagód mrożonych

100 g truskawek mrożonych

5 łyżeczki żelatyny

200 ml soku pomarańczowego

1 kiwi

1 łyżeczka migdałów mielonych

 

Jagody odmrażam i miksuję blenderem. Dodaję łyżkę jogurtu. Łyżeczkę żelatyny rozpuszczam w niewielkiej ilości wody i dodaję do jagód. Mus przelewam do szklanek które ustawiam pod skosem w foremce na muffiny. Wstawiam do lodówki do stężenia. 150 g jogurtu mieszam z 50 ml soku pomarańczowego, dodaję łyżeczkę rozpuszczonej żelatyny. Wlewem do szklanek pod skosem. Odstawiam do stężenia. 100 ml soku pomarańczowego mieszam z łyżką jogurtu, łyżeczką żelatyny rozpuszczonej. Wlewem do szklanek pod skosem. Odstawiam do stężenia. Truskawki miksuje blenderem, dodaję łezkę jogurtu, łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej. Wlewem do szklanek pod skosem. Odstawiam do stężenia. 150 g jogurtu mieszam  z 50 ml soku pomarańczowego, dodaję łyżeczkę żelatyny. Wlewem do szklanek. Jak deser stężeje dodaję jagody do dekoracji, posypuję mielonymi migdałami, dekoruje jogurtem.