Strony

Strony

poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Wielkanocny tort pod motylem


Wiosenny, świąteczny torcik w kolorach zielono żółtym. Tort pod motylem i jajkami z mango curdem i kisielem zielone jabłuszko. Jest bardzo prosty do zrobienia. A smak, nie można się od niego oderwać. Jest puszysty, kwaskowy, rozpływa się w ustach. Jeden z lepszych które robiłam. 







































biszkopt:

6 jajek wielkość M
1/2 szklanki cukru
2 kisiele zielone jabłko / 60g/
3/4 szklanki mąki tortowej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
zielony barwnik

mango curd:

500 ml pulpy z mango/ 2 duże mango/
2 łyżki masła
1 pomarańcza
5 łyżeczek mąki ziemniaczanej
2 jajka 
2 łyżki śmietany kremówki

4 łyżki cukru

śmietana:

250 g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
400 ml śmietany kremówki

poncz:

1 cytryna
100 ml wina białego
50 ml wody

pozostałe:

kulki kokosowe
zielony barwnik
kawałek mango
50 g czekolady białej
lukier biały

ciastka kruche:

100 g mąki pszennej
40 g masła
1 jajko małe
szczypta soli
50 g cukru pudru
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia


Biszkopt:

Białka o temperaturze pokojowej wlewam do miski i ubijam mikserem na sztywno. Dodaję po łyżce cukru stopniowo i dalej ubijam, kolejna porcja cukru jak poprzedni rozpuści się. Na końcu dodaję żółtka i już tylko mieszam mikserem do połączenia składników. Mąki, kisiel, proszek do pieczenia przesiewam i dodaję w trzech porcjach do jajek. Mieszam delikatnie drewnianą łyżką od spodu, dodaję kilka kropli barwnika. Dno formy o średnicy 21 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam ciasto do formy. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni góra dół i wstawiam formę. Biszkopt piekę około 40-45 minut do suchego patyczka. Po wyjęciu z piekarnika wykładam na kratkę  z piekarnika do góry dnem. Wtedy biszkopt wystygnie i wyrówna się. Jak będzie zimny dopiero wyjmuje z formy.  

Ciastka:

Składniki ciastek przekładam do miski i krótko zagniatam rękoma. Ciasto wstawiam na 30 minut do zamrażalnika. Rozwałkowuje na stolnicy podsypanej mąką. Jak ciasto się klei dodaję mąke. Za pomocą foremek motylki, i jajko wycinam kształty. Ciastka układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewam do temp 160 stopni i piekę ciasta około 10 minut. To zależy od ich grubości.

Mango curd:

Do garnka wlewam pulpę mango, śmietanę. W soku z pomarańczy rozrabiam mąkę ziemniaczaną. Dodaję do pulpy, mieszam i lekko podgrzewam. Jajka ubijam z cukrem. Dodaje do mango i dalej podgrzewam aż  masa zagotuje się i zacznie gęstnieć. Na końcu dodaję masło. Odstawiam do przestygnięcia, wtedy jeszcze zgęstnieje. 

Śmietana:

Mascarpone, śmietanę, puder przekładam do miski i ubijam mikserem.

Poncz:

W szklance mieszam sok z cytryny, wino i wodę przegotowaną.

Wykonanie:

Biszkopt, curd, ciastka robię dzień wcześniej. Na drugi dzień kroję biszkopt na trzy blaty. Curd dziele  na trzy porcje. Dolny blat nasączam ponczem, smaruję curdem, potem 1/3 śmietany, na to drugi blat który nasączam, potem curd, i śmietana. Ostatni blat  lekko nasączam. Do trzeciej części śmietany dodaję barwnik zielony i mieszam. Kremem smaruje bok i górę tortu. Ciastka lukruję. Na boku tortu w miejsce dziurki ciastka przyklejam curd, a potem ciastko. Tort dekoruję rozpuszczoną czekoladą białą w kąpieli wodnej. Za pomocą czekolady przyklejam także motylki do patyczków. Tort dekoruję kulkami mango i kokosowymi.

środa, 24 kwietnia 2019

Przepiórcze jaja fioletowe w sałatce z łososiem


Lekka jak piórko sałatka z jajkami przepiórczymi marynowanymi w barszczu koncentracie i łososiem. W sałatce znalazły się także pyszne kiełki i moc witamin na talerzu. Wiosenna, świąteczna dla miłośników zdrowej kuchni i nie tylko.











100 g roszponki
1 garść kiełków rzodkiewki
7 jajek przepiórczych
4 pomidorki koktajlowe
10 oliwek zielonych
100 łososia wędzonego
50 g tofu
1 łyżka majonezu
1 kawałek zielonego ogórka
100 ml zakwasu buraczanego
50 ml octu jabłkowego
sos koperkowy
1 łyżeczka parmezanu startego


Jajka gotuję na twardo około 3 minuty. Obieram ze skorupek. Przekładam do słoika, wlewam zakwas buraczany i ocet winny. Odstawiam do lodówki na noc. 
Roszponkę myję, układam na talerzu, dodaję kiełki, jajka odsączam z zalewy i kroję na pół. Dodaję kawałki łososia, tofu pokrojone, plastry ogórka, oliwki zielone, pomidorki pokrojone. Jajka dekoruję majonezem. Sałatkę polewam sosem i posypuję parmezanem.


sobota, 20 kwietnia 2019

Terrina z żurkiem i jajem


Fajna lekka terrina z jajkiem i żurkiem będzie hitem na świąteczny stole. Szybka, prosta do zrobienia i jaka dobra. Potrawy wielkanocne wcale nie muszą być ciężkie.

Z okazji świąt Wielkanocnych życzę wszystkim radości, spokoju, smacznego jajka, bogatego zajączka i mokrego dyngusa.















1 opakowanie żurku zupa w proszku
500 ml wody zimnej
200 g śmietany ukwaszonej 18 %
3 jajka
8 plastrów szynki wiejskiej
5 dkg szynki w kawału wiejskiej
1 marchewka gotowana
natka pietruszki
4 łyżeczki żelatyny
kiełki rzodkiewki

Jajka gotuję na twardo i obieram. Żurek rozrabiam w zimnej wodzie i wstawiam na gaz aż się zagotuje. Jak zupa przestygnie ale nie całkiem dodaję śmietanę. Żelatynę zalewam kilkoma łyżkami zimnej wody i rozpuszczam w mikrofalówce. Do żelatyny dodaję trochę zupy i  mieszam, następnie wlewam do reszty zupy.

Foremkę aluminiową o wymiarach 8 x 21 cm wykładam folią spożywczą. Następnie układam plastry szynki tak żeby nachodziły na siebie. Wlewam 1/4 zupy, układam jajka i wstawiam na chwilę do lodówki na 10 minut. Potem dodaję pokrojona marchewkę i szynkę w kostkę, natkę pietruszki, i zalewam resztą zupy. Wierzch terriny obkładam plastrami szynki i wstawiam do lodówki na noc do stężenia. Podaję z kiełkami.

piątek, 19 kwietnia 2019

Sałatka z pchali kiełkami i przepiórczym

Wiosenna sałatka z gruzińskimi pchali. Są to pyszne orzechowe kulki z dodatkiem buraków. Sałatkę zrobiłam z jajkami przepiórczymi w koszulce, i kiełkami rzodkiewki. Sałatka wegetariańska, lekka i bardzo zdrowa. 





















gruzińskie pchali:

70 g orzechów włoskich
140 g buraków pieczonych albo gotowanych
1 łyżka octu winnego
sól, pieprz, papryka czerwona
1 łyżka natki pietruszki
2 łyżki oleju rzepakowego
1/4 łyżeczki kolendry
szczypta majeranku, tymianku

sałatka:

7 jajek przepiórczych
1 łyżka octu
5 dkg sera feta
50 g szpinaku baby
1 garść kiełków
1 kawałek ogórka zielonego
1/2 papryczki chili żółtej
4 pomidory suszone
10 kulek buraków z zalewy
olej z suszonych pomidorów

Pchali:

Orzechy mielę, buraki ścieram na tarce oczka drobne. Przekładam do miski, dodaje sól, pieprz, ocet winny, majeranek, tymianek, kolendrę ścieram w moździerzu, dodaję olej, natkę pietruszki, paprykę czerwoną. Mieszam i formuję małe kulki.

Sałatka:

Szpinak myję, osuszam, układam na talerzu, dodaję kiełki. Do garnka wlewam wodę, dodaję ocet i zagotowuję. Do gotującej wody wbijam jajka i gotuję dwie minuty. Jajka układam na talerzu, dodaję pomidory pokrojone, pchali, kulki buraków, plastry ogórka, chili pokrojone, ser feta. Sałatkę polewam oliwą z suszonych pomidorów.


środa, 17 kwietnia 2019

Polędwica ze szpinakiem i jajecznicą


Szybka rolada z polędwicy z jajecznicą i szpinakiem. Polecam na wiosennym świątecznym stole i nie tylko. Mięso jest bardzo delikatne a nadzienie was zachwyci. Święta kojarzą się z jajkami i wędlinami dlatego polecam połączyć dwa w jednym.
































1 polędwica wieprzowa 40 dkg
50 g liści szpinaku
7 jaj wielkość M
1 papryczka chili
szczypiorek świeży, natka pietruszki
1 garść kiełków
sól, pieprz
papryka czerwona
masło klarowane


Od polędwicy odcinam błonę. Nacinam ją przez środek ale nie do końca, nacinam ją nożem delikatnie w kilku miejscach żeby zrobić większy płat mięsa. Delikatnie ją rozbijam. Posypuje solą, pieprzem, papryką czerwoną i odstawiam na godzinę do lodówki. Na patelni rozpuszczam masło, wbijam jajka, dodaje papryczkę chili pokrojoną i smażę lekko ściętą. Na końcu dodaję sól, pieprz, szczypiorek. Listki szpinaku pozbawiam łodyżek, układam na całej powierzchni mięsa, a na środek układam jajecznicę zimną. Mięso składam w roladę, spinam szpilkami a potem związuję nitką. Na patelni rozgrzewam masło i podsmażam polędwicę z każdej strony. Przekładam ją do naczynia żaroodpornego. Piekarnik nagrzewam do temp 190 stopni i piekę mięso 45 minut. Po wyjęciu odstawiam na 30 minut, potem zdejmuję nitkę i kroję mięso. Podaję z kiełkami i natką. 

niedziela, 14 kwietnia 2019

Bezowy mazurek


Słodycz przełamana kwaskowym i pysznym curdem. Zapewniam was że ten mazurek zjedzą wszyscy. Nie można się od niego oderwać. Możecie zrobić większego jak macie w domu łasuchów. W święta można zaszaleć. 
















beza:

4 białka wielkość M
200 g cukru
1 łyżka octu winnego
1 łyżka płaska mąki ziemniaczanej

dekoracja:

30 g czekolady gorzkiej
2 figi w czekoladzie
migdały
1 łyżka wiórek kokosowych

orange curd:

2 pomarańcza
80 g m masła
1 łyżka cukru trzcinowego
2 jajka

Beza:

Białka wyjmuje wcześniej z lodówki żeby miały temp pokojową, lepiej się ubijają. Ubijam na sztywno, dodaje łyżkę cukru i dalej ubijam , kolejna łyżka cukru jak poprzedni się rozpuści i tak do końca. Jak piana jest lśniąca i dobrze ubita dodaje ocet winny i mąkę ziemniaczaną. Mieszam mikserem. Blaszkę z piekarnika wykładam papierem do pieczenia. Rysuję kształt jajka. Posłużyłam się formą do tortu o średnicy 21 cm i narysowałam okrąg. A potem zrobiłam wydłużenie jajka. Bezę przekładam do rękawa cukierniczego i wyciskam w kształt jajka. Potem nożem wyrównuję. Brzegi dekoruję i robię drugie jajko w środku. Z pozostałej bezy robię małe beziki. Piekarnik nagrzewam do temp 140 stopni termoobieg wstawiam blaszkę i zmniejszam na temp 120 stopni i piekę 15 minut. Potem zmniejszam na 100 stopni i piekę jeszcze 45 minut. Wyłączam piekarnik i zostawiam uchylone drzwiczki.

Orange curd:

Pomarańcza sparzam gorącą wodą i szoruję dokładnie. Ścieram skórkę. Sok wyciskam. Do miski metalowej wlewam sok, dodaję skórkę , cukier i podgrzewam w kąpieli wodnej. Miskę stawiam na garnku z gorącą wodą, ale nie ma dotykać miska wody. Jajka ubijam mikserem. Wlewam do masy pomarańczowej i cały czas podgrzewam na wolnym ogniu i mieszam. Jak masa zacznie gęstnieć po około 5 minutach dodaję połowę masła i dalej mieszam. Potem druga porcja masła. Jak curd zgęstnieję zdejmuję go z ognia i studzę. 

Curd zimny wylewam na jajko bezowe. Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej , przekładam do woreczka i robię napis i palmę. Z migdałów układam palemki. Dekoruję figami. Posypuje wiórkami kokosowymi.


piątek, 12 kwietnia 2019

Sernik krówkowy z migdałami


Pyszny, rozpływający się sernik na spodzie z mielonych migdałów. Zrobiłam go z masa krówkową czyli kajmakiem. Sernik jest aksamitny bo piekłam go w niskiej temperaturze. Na świątecznym stole wielkanocnym będzie jak znalazł. Jajka zrobione z marcepanu.






















































spód sernika:

200 g migdałów
50 g masła

sernik karmelowy:

500 g sera twarogowego półtłustego
375 g serka mascarpone
300 g masy kajmakowej
3 łyżki cukru pudru płaskie
3 jajka wielkość M
1 cukier waniliowy
1 budyń waniliowy

masa karmelowa:

125 g mascarpone
250 ml śmietany 30 %
150 g masy kajmakowej

polewa:

1 łyżka pełna masy kajmakowej
1/2 łyżeczki kakao
100 ml śmietany 30 %
1/2 łyżeczki żelatyny

dekoracja:

biała czekolada
jajka marcepanowe
truskawki liofilizowane

Spód sernika:

Migdały zalewam wrzącą wodą i odstawiam na 15 minut. Migdały obieram ze skórki i mielę w misie blendującej. Do migdałów dodaję roztopione masło i mieszam. Spód tortownicy o wymiarach 21 cm wykładam papierem do pieczenia. Wysypuje migdały, ugniatam łyżką. Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni i wstawiam formę i piekę 10 minut spód.

Sernik:

Ser mielę dwa razy, przekładam do miski, dodaję mascarpone, jajka, puder, cukier waniliowy, 200 g masy kajmakowej, budyń i mieszam mikserem aż całość dobrze się wymiesza. Nie wrabiam masy za długo. Połowę masy przekładam na zimny spód migdałowy, za pomocą łyżeczki rozlewam 100 g masy kajmakowej i wylewam pozostałą masę sernikową. Do piekarnika wstawiam miskę z gorącą wodą, nagrzewam go do temp 180 stopni i zapiekam sernik 15 minut. Potem zmniejszam na 110 stopni i piekę jeszcze 90 minut. Piekarnik wyłączam, zostawiam uchylone drzwiczki i studzę go w piekarniku. 

Krem kajmakowy:

Śmietanę kremówkę schłodzoną, mascarpone ubijam na sztywno, dodaję masę kajmakową i mieszam. Krem wylewam na zimny sernik i wstawiam do lodówki.

Polewa:

Masę kajmakową, kakao i śmietanę mieszam mikserem. Żelatynę namaczam w łyżce zimnej wody i rozpuszczam. Do żelatyny dodaje łyżkę masy, mieszam i wlewam do pozostałej. Sernik wyjmuje z obręczy i wylewam polewę. Dekoruje jajkami marcepanowymi, truskawkami, i czekoladą białą.


środa, 10 kwietnia 2019

Pieczeń drobiowa z pieczarkami i papryką


Świąteczna pieczeń drobiowa  z mielonym, pieczarkami i papryką konserwową. Pieczeń jest bardzo dobra zarówno na zimno jak na ciepło. Zrobiłam ją z udek wyluzowanych które nadają się do tego idealnie. 














1 kg udek wyluzowanych/8 sztuk/
6 plastrów papryki konserwowej
1 jajko
3 łyżki bułki tartej
30 dkg pieczarek
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
papryka słodka, papryka wędzona 1 łyżeczka
przyprawa do drobiu
papryka ostra
olej rzepakowy
2 łyżki sosu pomidorowego


Cebulę i czosnek drobno kroję. Pieczarki myję i kroję. Cebule i czosnek przesmażam na oleju, dodaję pieczarki i dalej smażę. Dwa udka i pieczarki mielę maszynką do mięsa. Do mielonego, dodaję jajko, bułkę tartą, sól, pieprz, majeranek, paprykę wędzoną i paprykę słodką, przyprawę do drobiu. Mięso dobrze wyrabiam. Udka doprawiam solą, pieprzem, papryką ostrą. Odstawiam na 30 minut. Każdy kawałek udka rozkładam, rozsmarowuje mielone zostawiam brzegi wolne i układam plaster papryki. Zwijam w roladki. Foremkę do babki o wymiarach 25x12 cm smaruje olejem i wysypuję bułką tartą. Układam cztery rolady obok siebie, a dwie dodaję na górze ale już płasko mielonym do dołu, nie zwijam ich. 
Piekarnik nagrzewam do temp 200 stopni, wstawiam foremkę, zmniejszam na 180 stopni i piekę godzinę. 30 minut przed końcem smaruję z wierzchu pieczeń sosem pomidorowym.




poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Barszcz biały z kabanosem i kiełkami

Pyszny barszcz biały, który robiła moja babcia i mama. W wielu domach barszcz jada się z jajkiem na twardo a my lubimy w koszulce. Podaję go także z kiełkami które są zdrowe i ostry ich smak pasuje do zupy. Zamiast kiełbasy dodaję kabanosy bo lubią je także dzieci. Zakwas na barszcz robię sama z mąki pszennej.
















1 marchewka
4 ziemniaki
1 kawałek selera
1 por biała część
1 cebula
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki zakwasu na barszcz biały/ na mące pszennej/
sól, pieprz
1 łyżka majeranku płaska
125 ml śmietany 30 %
50 g kiełek rzodkiewki
3 jajka
100 g kabanosów
100 g boczku wędzonego
100 g szynki wędzonej
3 ziela angielskie
2 liście laurowe
olej rzepakowy


Warzywa obieram. Cebulę i czosnek drobno kroję. Marchew kroję w talarki a ziemniaki w kostkę. Seler ścieram na tarce jarzynowej. Por kroję w krążki. Na oleju przesmażam cebule i czosnek, dodaję pokrojony boczek, szynkę i dalej przesmażam. Dodaję seler, por, marchew, ziemniaki i chwile smażę. Wlewam dwa litry wody, dodaję ziele angielskie, liść laurowy i gotuje około 15 minut. Na końcu dodaje pokrojone kabanosy, wlewam zakwas, śmietanę,  dodaję sól, pieprz, majeranek i zagotowuję. 
W osobnym garnku zagotowuje dwa litry wody, z łyżką octu. Wbijam jajka i gotuję około 3 minuty. Zupę podaję z jajkami w koszulce i kiełkami.

sobota, 6 kwietnia 2019

Babka drożdżowa z marcepanem


Baba wielkanocna drożdżowa z pysznym marcepanem który robiłam sama. Chyba większość z was nie wyobraża sobie świąt bez babki, bo to nasza tradycja. Słodycz marcepanu przełamałam polewą z czekolady gorzkiej.
























ciasto drożdżowe:

300 g mąki pszennej typ 550
2 dkg drożdży
125 ml mleka letniego
4 żółtka 
100 g cukru
1 cukier waniliowy
1 łyżka kakao
150 g marcepanu
szczypta soli
1 łyżeczka skórki pomarańczowej kandyzowanej startej/ albo aromat pomarańczowy/
60 g masła

polewa:

50 g czekolady gorzkiej
1 łyżeczka masła
100 ml śmietany kremówki

dekoracja:

2 łyżki płatków migdałowych
kulki kokosowe z migdałem


Ciasto:

Składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Do miski przekładam drożdże, dodaję szczyptę cukru, łyżkę mąki, połowę mleka letniego i mieszam. Odstawiam zaczyn do wyrośnięcia na 30 minut. Żółtka ubijam mikserem z cukrem i cukrem waniliowym na puch. Mąkę przesiewam i dodaję do zaczynu, wlewam żółtka, dodaję sól, resztę mleka letniego, skórkę pomarańczową i wyrabiam ciasto robotem. Po minucie dodaję roztopione i wystudzone masło i dalej wyrabiam ciasto robotem około 10 minut. Połowę ciasta odkładam, a do drugiej połowy dodaję kakao i wyrabiam ciasto aż się połączy z kakao. Ciasta odstawiam w miskach do wyrośnięcia, przykrywam ściereczką na 90 minut w ciepłe miejsce. Powinno podwoić swoją objętość. Ciasto jasne i ciemne przekładam na stolnicę podsypaną mąką i rozwałkowuję na prostokąt. Marcepan ścieram na tarce, połowę układam na cieście jasnym a połowę na ciemnym. Zwijam w rolady. Nożem kroję półtora centymetrowe paski. Formuję z nich kulki. 
Formę do babki dokładnie smaruję masłem, wysypuję bułką tartą. Na dnie układam na około kulki jasne, na nich kulki ciemne, i znowu jasne. Odstawiam na 45 minut do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzewam do temp 180 stopni góra dół, wstawiam formę i piekę 35-40 minut. Przed końcem pieczenia można nakryć babkę papierem jak za mocno się zrumieni na wierzchu. Po upieczeniu wykładam babkę z formy jeszcze ciepłą na kratkę i tak zostawiam do przestygnięcia.

Polewa:

Czekoladę, masło, śmietanę przekładam do garnka i lekko podgrzewam aż śmietana będzie gorąca i czekolada się rozpuści. Babkę polewam czekoladą, posypuje płatkami migdałowymi, dekoruję kulkami kokosowymi.



czwartek, 4 kwietnia 2019

Koszyczki wielkanocne z kremem budyniowym

Pyszne domowe koszyczki ptysiowe z aksamitnym kremem na bazie budyniu Winiary. Przypominają mi smak dzieciństwa. Krem budyniowy to mój ulubiony. Powiew świąt pod postacią deseru.















ciasto ptysiowe:
1 szklanka mąki
50 g masła
250 ml wody
3 jajka
szczypta soli


krem budyniowy:

1 budyń waniliowy bez cukru 
250 ml mleka
100 g masła
3 łyżki cukru

dekoracja:

migdały oblane czekoladą
winogrono

kurczaczki:


170 g cukru pudru

1 łyżeczka żelatyny płaska
15 ml wody
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżka soku z cytryny
posypka czekoladowa 

Przepis na cztery ptysie


Ptysie:


Do garnka wlewam wodę, dodaję masło, sól i zagotowuję. Do wrzątku wsypuje mąkę i cały czas mieszam energicznie. Ciasto zrobi się lśniące i zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Zdejmuje z gazu i odstawiam do przestudzenia. Do lekko ciepłego ciasta wbijam jajko i mieszam mikserem, potem kolejne jajko i mieszam i na końcu trzecie jajko. Dodaję je stopniowo, nie od razu. Ciasto przekładam do rękawa cukierniczego z końcówką gwiazdka i wyciskam na papierze do pieczenia kółka. Żeby gniazda były wyższe robię dwa piętra i spód. Osobno robię rączki. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 200 stopni góra dół i piekę 25 minut.

krem:
Do garnka wlewam połowę mleka zagotowuję, w reszcie rozrabiam budyń z cukrem i wlewam do gotującego się mleka. Mieszam i odstawiam do przestygnięcia. Budyń gorący przykrywam folią spożywczą , nie wytworzy się kożuch. Nie studzę budyniu w lodowce. Ma mieć on temperaturę masła pokojową. Masło ucieram na puch, i dodaję po łyżce budyniu i ucieram, i tak stopniowo dodaję budyń. Krem przekładam do szprycy i dekoruję ptysie. Układam migdały, winogrono, kurczaczki.

Kurczaczki:
Do miski przesiewam puder, dodaję mąkę, rozpuszczona żelatynę w wodzie, i sok z cytryny. Całość zagniatam rękoma jak plastelinę. Do większej ilości masy dodaję barwnik żółty, do mniejszej barwnik czerwony. Formuję kulkę większą i mniejszą, skrzydła. Z czerwonego ciasta wycinam grzebień i robię dzióbek. Oczy zrobiłam z posypki czekoladowej.

poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Sałatka z jajem i buraczkami


Sałatka z jajem, buraczkami, i szynką długo dojrzewającą. Lekka, pyszna, idealna na świątecznym i wiosennym stole. Cieniutka szynka którą dodałam podsuszana bardzo fajnie się komponuje z jajkami.Miłośniczka jajek i sałatek poleca. Zamiast majonezu na jajkach, wersja light z serkiem puszystym śmietankowym.




















2 garście roszponki
3 jajka
4 pomidorki koktajlowe
10 kulek z buraczków w zalewie
4 pomidorki koktajlowe
8 kulek mozzarelli
8 plastrów szynki długo dojrzewającej
pieprz czerwony kulki
koperek suszony
3 łyżki serka puszystego
sos vinaigrette
natka pietruszki

Roszponkę myję układam na talerzu. Jajka gotuje na twardo, obieram i kroję na pół. Układam na roszponce. Na jajku układam ser. Dodaję plastry szynki, pomidorki koktajlowe i suszone pokrojone, kulki buraka, mozzarelli, kulki pieprzu, natkę pietruszki, koperek suszony. Sałatkę polewam sosem.