Przygotowałam specjalnie jako rodowita poznanianka rogale, tym razem odbiegające od tych tradycyjnych Marcińskich. Zrobiłam je z makiem, żurawiną, rodzynkami i pigwą która jest bardzo aromatyczna. Rogale barwne, kolorowe jak motyle które postanowiły na nich przysiąść.
25 dkg mąki pszennej
1,5 dkg drożdży
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
1/3 szklanki mleka letniego
1 łyżka cukru
1 jajko
szczypta soli
1 łyżka masła roztopionego
125 g masła do wałkowania zamrożonego
nadzienie:
25 dkg maku białego
1 łyżka miodu
1 łyżka masła
1 jajko
100 g marcepanu
2 łyżki cukru pudru
5 dkg żurawiny
5 dkg rodzynek
1 łyżeczka skórki pomarańczowej kandyzowanej
olejek migdałowy
pigwa:
4 pigwy
1/2 cytryna
2 łyżki cukru
pozostałe:
1 jajko
dwie łyżki mleka
posypka
lukier
Ciasto:
Do miski wykruszam drożdże, dodaję cukier szczyptę, mleko, i mąki tyle żeby zaczyn miał konsystencję kwaśnej śmietany, około łyżka mąki. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Do zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję sól, masło roztopione, śmietanę, oraz jajko ubite z łyżką cukru. Ciasto zarabiam mikserem, zawijam miskę folią i wstawiam do lodówki na 30 minut aż się schłodzi. Ciasto rozwałkowuję na prostokąt 25X45 cm grubości 0,5 cm. Masło zamrożone ścieram na tarce jarzynowej. Na dwie trzecie ciasta wykładam masło równomiernie, i składam część bez masła na część z masłem i jeszcze raz. Rozwałkowuję, i ponownie składam na trzy. Wstawiam na 30 minut do lodówki ciasto i znowu rozwałkowuję i składam, i tak kilka raz.
Pigwę obieram, wykrawam środek i kroję w kostkę. Przekładam do garnka, dodaję sok z cytryny, cukier, odrobinę wody dwie łyżki i przesmażam aż lekko zmięknie.
Mak:
Mak zalewam litrem zimnej wody i gotuję 30 minut. Odstawiam do przestudzenia. Mak przekładam na sito i gazę żeby woda odciekła. Mak mielę dwa raz. Żurawinę i rodzynki sparzam gorącą wodą, odstawiam na 30 minut i odcedzam. Mielę razem z makiem. Masło i miód rozpuszczam na patelni, dodaję marcepan, mak i chwilę przesmażam. Uważać żeby nie przypalić bo masa jest gęsta. Dodaje też śmietanę w zależności od konsystencji, żeby masa nie była za rzadka. Dodaję skórkę pomarańczową, olejek migdałowy i jako ubite z pudrem na końcu.
Ciasto rozwałkowuję na koło i dziele na osiem części. Na każdej układam masę makową, na to pigwę i zwijam w rogala. Układam na blaszce do wyrośnięcia. Przed wstawieniem do piekarnika smaruję rozbełtanym jajkiem z mlekiem. Wstawiam do nagrzanego piekarnika temp 180 stopni góra dół i piekę około 30 minut do lekkiego przyrumienienia. Rogale lukruje i dekoruje posypką. Z niewielkiej ilości ciasta upiekłam motylki i udekorowałam rogale nimi.
rewelacyjne!
OdpowiedzUsuń